Tanio i jeszcze taniej
Oblicz koszty druku w czerni i kolorze na materiałach, których używasz. Wystarczy, że będziesz znać ceny kartridżów oraz ich wydajność podaną w stronach (nie w mililitrach).
W taki sam sposób policz koszty w przypadku użycia materiałów oryginalnych o zwiększonej pojemności, jeśli producent je oferuje. Zawsze są droższe, ale koszt w przeliczeniu na jedną stronę wychodzi niższy.
Podobnie oblicz koszty druku na materiałach oryginalnych, ale sprzedawanych np. w parach czy czteropakach. Tusze sprzedawane w komplecie są zwykle tańsze.
W taki sam sposób sprawdź, jakie byłyby koszty eksploatacji przy materiałach eksploatacyjnych do twojej drukarki, pochodzących od innych, ale znanych producentów (ActiveJet, Black Point, Colorovo, TB Print).
Porównaj obliczone koszty druku – jeśli zamienniki wypadają znacząco taniej, zdecyduj się na nie. Jeśli drukujesz więcej dokumentów czarno-białych, zwróć uwagę głównie na koszty czarnego tuszu. Jeśli sporo kolorowych, weź pod uwagę koszty materiałów kolorowych.
Nie zmieniaj producenta – jeśli zdecydujesz się na materiały firmy A, następnym razem nie kupuj materiałów firmy B. Drukarki „nie lubią” częstej zmiany składu chemicznego tuszu, jakim drukują.
Nie odłączaj drukarki od zasilania – pozostawiona bez prądu nie będzie mogła przeprowadzać cyklicznej konserwacji, a tusz w jej głowicy może zaschnąć na dobre albo będzie konieczne gruntowne czyszczenie, które zużyje sporo atramentu. Zatem takie oszczędzanie prądu się nie opłaca.