A A A

Tanio lub za darmo

PC Format 12/2007
Telefonia internetowa jest reklamowana jako najlepszy sposób na oszczędne dzwonienie. Ile prawdy jest w tym sloganie? Przetestowaliśmy usługi czterech operatorów, Gadu-Gadu, Onet Skype, Tlen i Spik, żeby ci podpowiedzieć, który świadczy je na najkorzystniejszych dla ciebie warunkach.

Podsumowanie testu

Przetestowaliśmy cztery najpopularniejsze komunikatory umożliwiające nawiązywanie połączeń telefonicznych: Gadu-Gadu, Onet Skype, Tlen i Spik. Ocenialiśmy nie tylko funkcje poszczególnych aplikacji, ale także jakość prowadzonej za ich pośrednictwem rozmowy.

Wykonaliśmy setki połączeń na łączną kwotę kilkuset złotych. Dzwoniliśmy na numery stacjonarne i komórkowe zarówno w Polsce, jak i do wielu krajów świata. Pozwoliło to sprawdzić, na co może faktycznie liczyć użytkownik płacący z góry za daną usługę.

W trakcie testów połączenie było zazwyczaj wzorowe – dźwięk bardzo dobry, a rozmowa przebiegała bez żadnych zakłóceń. Niestety, zdarzało się także, że trzeba było przerwać rozmowę, ponieważ nie dało się kontynuować komunikacji. Zjawisko występowało losowo, ale dotyczyło wszystkich programów.

Moduł zapewniający nawiązywanie połączeń

Bardzo istotną sprawą są funkcje modułu, dzięki któremu możesz wykonywać połączenia telefoniczne. Interfejs graficzny jest bardzo podobny we wszystkich testowanych aplikacjach i znakomicie spełnia swoją rolę. Jednak zastrzeżenia budzi sposób podawania informacji o koszcie trwającego połączenia i aktualnym stanie konta.

Najlepsze rozwiązanie zastosowano w Tlenofonie (Tlen). Aplikacja pokazuje stan konta (co do grosza) w trakcie rozmowy, dzięki czemu zawsze wiesz, ile już cię kosztują prowadzone pogaduszki. W Gadu-Gadu liczba funduszy jest podawana dopiero po zakończeniu połączenia – mało funkcjonalne i wygodne. Jednak najgorsze z możliwych rozwiązań zastosowano w Neofonie (Spik). Nie dość, że nie widzisz, ile kosztuje trwająca dyskusja, to nawet nie zobaczysz, ile ci ubyło funduszy po jej zakończeniu. Co więcej, o stanie zadłużenia (o zgrozo!) poinformuje cię rachunek przysłany z TP SA.

Zasadnicze znaczenie mają także historie rozmów i szczegółowe bilingi. Dzięki nim możesz zobaczyć, kiedy dzwoniłeś, do jakiej sieci oraz ile wyniósł koszt połączenia. Najwięcej informacji podaje Tlenofon.

Doładowania i sposób zapłaty

Rozmowy nawiązywane za pośrednictwem komputerów są zawsze bezpłatne. Pieniądze na koncie są ci potrzebne dopiero w momencie, gdy chcesz nawiązać połączenie telefoniczne. Jeżeli już zdecydujesz się na skorzystanie z oferowanych usług, powinieneś mieć możliwość łatwego zasilenia konta.

Najwygodniej jest skorzystać z szybkich doładowań SMS-em. Jednak jest to sposób najdroższy, ponieważ lwią część opłaty pobiera operator komórkowy. W rezultacie na twoje konto może trafić tylko połowa wydanej sumy.

Każdy komunikator powinien umożliwiać zasilenie konta za pomocą karty kredytowej oraz przelewu elektronicznego. Korzystne są także kody pre-paid, które możesz kupić w punktach sprzedaży, a także umowa post-paid (dostępna w Tlenofonie). W ostatniej opcji zapłacisz dopiero przy otrzymaniu rachunku.

I w tej kategorii najgorsze rozwiązanie ma Neofon obsługiwany z poziomu Spika.

Korzystając z usług TP SA, nie możesz doładować sobie konta za określoną kwotę. Jedynym sposobem jest zawarcie umowy z operatorem i otrzymywanie rachunków pod koniec miesiąca. Warto tu jeszcze raz nadmienić, że nie możesz wcześniej sprawdzić, jaką kwotę już wydzwoniłeś.

Dodatkowe bonusy

Każdy operator telefonii komórkowej proponuje różne dodatkowe bonusy, takie jak ciekawy sygnał czy poczta głosowa. Ta ostatnia jest darmowa tylko w GG i Tlenie.

Warto się także zawczasu dowiedzieć, ile będzie kosztowało wykupienie stacjonarnego numeru i w ilu strefach jest dostępny. Na przykład, wykupując specjalną bramkę Tlenofonu, dostajesz za darmo 2 numery stacjonarne i 111 darmowych minut na połączenia z telefonami stacjonarnymi. W Gadu-Gadu za numer musisz zapłacić 47 lub 141 zł, odpowiednio na 3 lub 12 miesięcy. Tlenofon i naGłos (Gadu-Gadu) oferują także możliwość przekierowania rozmów przychodzących. Dzięki temu, gdy jesteś niedostępny lub nie masz przy sobie komputera, połączenie zostanie przekierowane na wybrany wcześniej numer telefonu stacjonarnego lub komórkowego.

Rozmowy głosowe i wideo

O ile ceny połączeń z telefonami stacjonarnymi różnią się zazwyczaj jednym lub dwoma groszami, o tyle minuta rozmowy z telefonem działającym w sieci komórkowej może być tańsza lub droższa nawet o 40 groszy. W tym przypadku najmniej zapłacisz, korzystając z komunikatora Gadu-Gadu, a najwięcej, jeśli używasz Skype’a. W drugiej aplikacji do każdej rozmowy należy doliczyć opłatę za rozpoczęcie połączenia. Jej wysokość jest zależna od kursu euro. Wynosi około 16 groszy.

Najkorzystniej jest używać aplikacji do dzwonienia z komputera na komputer. Rozmowa nic nie kosztuje, a jej jakość jest bardzo dobra. Najlepiej w tej kategorii wypada Skype, który oprócz rozmów głosowych i wideo pozwala prowadzić konferencje głosowe. W takich pogaduszkach może uczestniczyć jednocześnie 5 osób. Bardzo ciekawe rozwiązanie, gdy chcemy podyskutować w szerszym gronie niezależnie od odległości. Przy ocenianiu rozmów wzięliśmy także pod uwagę funkcje pozwalające poprawić jakość dźwięku przy połączeniach głosowych. Redukcja efektu echa oraz możliwość wyboru kodeka przesyłanego dźwięku mogą znacznie poprawić jakość konwersacji (zwłaszcza przy wolniejszych łączach).

Moim zdaniem

Paweł Bijata
redaktor działu INTERNET

Do idealnego komunikatora droga jeszcze daleka, jednak obecna oferta operatorów wychodzi naprzeciw potrzebom użytkowników. Zdecydowanie najkorzystniej jest prowadzić rozmowy w obrębie jednej sieci – są darmowe, oferują dobrą jakość głosu i przesyłanego obrazu. Właśnie dlatego z modułów VoIP korzystam najczęściej w obrębie jednej sieci, komunikując się ze znajomymi, którzy przebywają za granicą. Przyznam jednak, że coraz częściej sięgam po komunikator, gdy chcę zadzwonić na tradycyjny telefon poza granicami Polski. Natomiast w obrębie kraju nad Wisłą w zupełności zadowala mnie jeden z darmowych planów polskiego operatora stacjonarnego.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
avatar
kazik167
opera
13 listopada 2007, 21:05
dobry i potrzebny artykol
Chciałem nawiazac polaczenie na glos przez GG ale nic z tego nie wyszlo, bo nic nie piszecie jak odebrac polaczenie gdy ktos dzwoni do mnie.Dobrze ze ten temat pojawil sie w PC format ale brak w nim tego jednego zdania jak odebrac polaczenie. Pozdrawiam K.D
zgłoś do moderacji »
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto