A A A

Telefon pod kontrolą

PC Format 11/2007
Użytkownicy komórek mogą sprawdzać bezpośrednio z telefonu stan konta i okres jego ważności, liczbę minut czy SMS-ów, jakie w ramach swojej taryfy mają do wykorzystania. Więcej informacji o własnych wydatkach na usługi GSM i dodatkowe możliwości zarządzania nimi znajdą na stronach internetowych swoich operatorów.

W automatycznej informacji lub SMS-em

W inny sposób działają krótkie kody oferowane przez Orange. Służą one do skontaktowania się bezpłatnie z automatyczną informacją głosową, która podaje liczbę minut do wykorzystania w ramach abonamentu czy taryfy mix w podziale na rodzaj środków, stan i ważność konta pre-paid, do kiedy możesz odbierać połączenia oraz jakie środki pozostały ci w ramach dodatkowych usług.

Za uzyskanie takich danych czasami trzeba płacić. W Erze za połączenie z numerem automatycznej informacji płacisz zgodnie z cennikiem swojej taryfy. A odsłuchać możesz informacje o koszcie rozmów przeprowadzonych od dnia wystawienia ostatniego rachunku (Era Mix), wysokości bieżącego rachunku powyżej abonamentu i ilości środków (minut, SMS-ów, kilobajtów) pozostałych do wykorzystania w ramach abonamentu.

Z kolei Plus umożliwia posiadaczom abonamentu wysyłanie SMS-ów (koszt 29 groszy) i w zależności od ich treści odsyła wiadomość zwrotną, w której podaje liczbę i rodzaj usług do wykorzystania lub kwotę, którą zapłacisz oprócz abonamentu za nieobjęte nim usługi.

Sposobem sprawdzenia środków wymagającym dużo cierpliwości jest kontakt z konsultantem w biurze obsługi klienta operatora. Najczęściej połączenie jest płatne, ale gdy łączysz się ze swojej komórki, jest to stała kwota bez względu na długość połączenia. Sposób ten jest mało efektywny – po serii wskazówek, jakie klawisze wciskać, by omówić swoją sprawę, może się okazać, że wszystkie linie są zajęte i musisz jeszcze czekać albo wykonać połączenie od nowa (chyba że zgodzisz się, żeby to konsultant oddzwonił.

Zarządzanie przez internet

Zarówno posiadacze abonamentów, jak i większości kart oraz taryf mix mogą śledzić swoje wydatki przez internet na stronie swojego operatora. Wymagana jest do tego rejestracja na stronie – najczęściej potrzebny jest kod przyznawany przez operatora lub hasło abonenckie czy fragment kodu PUK (przypisany do danej karty SIM). Potem za każdym razem logujesz się na swoje konto. Zakres informacji i dostępnych tam opcji zależy od operatora i taryfy, z jakiej korzystasz. Zawsze znajdziesz tam dane o bieżącym saldzie, dostępnych środkach (minutach, SMS-ach czy kwotach), terminach ważności.

W zależności od operatora możesz mieć dostęp do historii płatności (ile płaciłeś w poprzednich okresach rozliczeniowych) i doładowań. Stosując filtry, możesz sprawdzać, ile jakich połączeń wykonałeś w danym okresie, ile SMS-ów wysłałeś, z jakich innych usług korzystałeś, ile cię kosztowały itd. Czasami wgląd w szczegółową listę numerów, pod które dzwoniłeś, wymaga wpisania dodatkowego kodu, który przyjdzie SMS-em na twoją komórkę. Daje to większą gwarancję, że bez twojej wiedzy nikt nie będzie mógł śledzić, z kim się kontaktujesz.

Śledzenie wydatków w internecie ma tę zaletę, że jednocześnie masz dostęp do innych funkcji, np. aktywacji dodatkowych usług, zablokowania dotychczas dostępnych, zmiany taryfy (spośród dostępnych). Tu również możesz zrezygnować z otrzymywania tradycyjnych rachunków, skoro masz dostęp do ich elektronicznej postaci. Informację o tym, że rachunek za dany okres jest dostępny, dostaniesz SMS-em.

Limity

Użytkownicy taryf mix lub pre-paid mogą trzymać swoje miesięczne wydatki w ryzach w tym sensie, że po wyczerpaniu kwoty z konta nie zadzwonią, dopóki go znów nie doładują. Posiadacze abonamentu w Orange i Plusie mają inne możliwości. Orange oferuje usługę „Powiedz kiedy”, za którą płaci się 2 zł miesięcznie, a aktywuje jednorazowo SMS-em. Polega ona na tym, że operator wysyła do abonenta SMS-a, najpierw gdy ten wyczerpie środki dostępne w abonamencie, a potem przy każdym zwiększeniu bieżącego rachunku o 25 zł.

Możliwości telefonów

Z reguły każdy telefon pozwala sprawdzić czas ostatniego połączenia nawiązanego lub odebranego, łączny czas rozmów nawiązywanych lub wszystkich, począwszy od ostatniego wyzerowania licznika. Aparaty mają też licznik pakietowy, określający ilość danych pobieranych i wysyłanych w ostatniej sesji oraz łączną ilość danych. Koszt połączenia, stan i ważność konta pre-paid wyświetla się w telefonie, jeśli operator udostępnia taką usługę i jeśli model telefonu to umożliwia. Część telefonów oferuje opcje np. ustawienia kredytu (kwoty doładowania), limitu kosztów połączeń, a także waluty stosowanej do rozliczania rozmów. Wprowadzenie tych ustawień wymaga podania kodu PIN2, który jest dostarczany z kartami SIM, przygotowanymi do obsługi pewnych funkcji na życzenie operatora. Jednak operatorzy rzadko z nich korzystają.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto