Moim zdaniem
|
- Sebastian Stolarczyk
redaktor działu Hardware
Zamieniając tradycyjny telewizor kineskopowy na nowocześniejszy model LCD w standardzie Full HD, czyli rozdzielczości 1920x1080, warto zwracać uwagę na modele o przekątnej co najmniej 37 cali. Przy mniejszych przekątnych trudniej będzie dostrzec wszystkie szczegóły obrazu o takiej rozdzielczości – zwłaszcza z odległości oglądania powyżej 2 metrów. Warto jednak pamiętać, że standardowy sygnał telewizyjny ma niższą rozdzielczość od telewizora HD, dlatego obraz będzie wyglądał słabo. By cieszyć się obrazem dobrej jakości, trzeba mieć telewizję w formacie HD, odtwarzacz filmów blu-ray lub podłączać telewizor HD do komputera.
|
W artykule znajdziesz:
- Informacje o współczesnych standardach nadawania obrazu
- Możliwości telewizorów Full HD
- Porady dla kupujących telewizory
- Wyniki testu pięciu modeli o przekątnych 32–42”
Najnowsze telewizory określane mianem Full HD, które potrafią wyświetlać obraz o rozdzielczości 1920x1080, znacznie potaniały – są dostępne już w cenach poniżej 2000 złotych. Jeszcze niedawno za taką cenę można było kupić jedynie modele HD Ready, które co prawda akceptują sygnał o takiej rozdzielczości, ale ich matryce mają zwykle rozdzielczość 1366x768 pikseli.
Oczywiście wysoka rozdzielczość modeli Full HD oznacza większą szczegółowość obrazu i lepszą ostrość, ale uzyskanie satysfakcjonującego obrazu nie jest takie łatwe, jak mogłoby się wydawać. Przede wszystkim do takiego telewizora trzeba dostarczyć bardzo dobry sygnał, jakiego w praktyce nie zapewnia żadna stacja telewizyjna, a nawet większość kanałów HD. Dlatego niemal zawsze telewizor sztucznie rozciąga obraz. Niestety, w przypadku telewizorów LCD, podobnie jak w przypadku monitorów, obraz wygląda najlepiej, jeśli jest wyświetlany w rozdzielczości natywnej .
Cechy dobrego telewizora LCD
|
- WYSOKI KONTRAST
W telewizorach Full HD wykonanych w technologii LCD duże znaczenie ma wysoki kontrast, który poprawia m.in. głębię czerni. Przy wyborze nie kierujmy się jednak parametrem kontrastu dynamicznego, który często nijak się ma do rzeczywistości.
- WYPOSAŻENIE
Dobry telewizor nowej generacji powinien mieć co najmniej dwa gniazda HDMI (najlepiej więcej), gniazdo do podłączenia komputera, a dobrym dodatkiem jest cyfrowe wyjście dźwięku, które umożliwi podłączenie kina domowego.
- MOŻLIWOŚCI
Wygodny pilot zdalnego sterowania, możliwość indywidualnego dopasowania temperatury kolorów czy barwy dźwięku za pomocą korektorów to minimum. W telewizorze powinny się także znaleźć dodatkowe funkcje, jak stopklatka, możliwość układania list ulubionych kanałów czy opcje redukcji szumów i poprawy sygnałów o słabej jakości.
|
Standardy wideo
Typowy sygnał telewizyjny ma format PAL , określany jest mianem SD (ang. Standard Definition). To obecnie najpopularniejszy format nadawania i odbioru telewizji w Polsce. Dużo lepszej jakości naziemna telewizja DVB-T jest bardzo słabo rozpowszechniona.
Od dłuższego czasu dużą popularnością cieszą się cyfrowe platformy telewizyjne, w których ofercie znajdują się już kanały HD nadawane w wyższej rozdzielczości: w trybie 720p lub 1080i. Ten pierwszy rodzaj ma rozdzielczość 1280x720, a więc nadal niższą niż telewizory Full HD. Drugi zaś ma rozdzielczość 1920x1080, ale z przeplotem – na zmianę wyświetlane są parzyste i nieparzyste linie obrazu. Standard 1080i przesyła sygnał w rozdzielczości 1920x1080, zabierając dwukrotnie mniej pasma potrzebnego na 1080p. Oczywiście jakość obrazu, zwłaszcza jego płynność, jest gorsza.
Jakość obrazu
Z wymienionych powodów znaczna część kanałów na telewizorach Full HD wygląda słabiej, niż można by się tego spodziewać. W przypadku kanałów PAL szerokość i wysokość obrazu musi być powiększona ponad dwukrotnie, co znacznie uwydatnia niedoskonałości obrazu. W przypadku kanałów HD nadawanych w rozdzielczości 720p różnica jest mniejsza, ale i one są sztucznie rozciągnięte.
Kanały nadawane w trybie 1080i wyglądają najlepiej, bo jest zapewniona zgodność rozdzielczości. Z powodu przeplotu można jednak zauważyć pewne wady obrazu, jak niezbyt idealną płynność ruchów czy gorszą szczegółowość przedmiotów poruszających się w pionie. Niektóre stacje telewizyjne HD używają sygnału 1080i do ogólnych zastosowań, a rozdzielczość 720p jest wykorzystywana w transmisjach sportowych ze względu na lepszą płynność ruchów.
Zastosowania
Zastosowania telewizora Full HD są zatem znacznie ograniczone. Wprawdzie da on dużo wyższą jakość obrazu niż model HD Ready, ale warunkiem jest podłączenie do niego odpowiednio dobrego źródła sygnału. Znakomicie się sprawdzi przy odtwarzaniu filmów z płyt blu-ray, które po wygranej wojnie formatów zyskują coraz większą popularność.
Film z odtwarzacza blu-ray cechuje się pełną rozdzielczością 1080p bez stosowania przeplotu, zatem jakość uzyskiwanego obrazu jest bardzo wysoka. Taki telewizor będzie wręcz koniecznym dodatkiem do nowoczesnego kina domowego.
Filmy HD można odtwarzać również z komputera. Pozwalają na to coraz niższe ceny wewnętrznych napędów Blu-ray, a także filmy HD, jakie można znaleźć w internecie. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by – po podłączeniu komputera lub konsoli – telewizor o wysokiej rozdzielczości służył do gier.