Opisy wybranych tanich aparatów kompaktowych
1. miejsce - Fujifilm Finepix T500
Najlżejszy aparat w teście. Ma spory (jak na tę klasę) 12-krotny zoom, a także optyczną stabilizację obrazu. Dzięki dobrej jakości zdjęć wyróżnia się spośród konkurentów, choć jego średnia cena też jest trochę wyższa. Oprócz trybów automatycznych ma również tryb Program, który pozwala wpływać na parametry fotografowania. Do bardziej zaawansowanych funkcji należy automatyczne łączenie zdjęć w panoramy, filtry kolorystyczne czy fotografie 3D zapisywane w formacie MPO. Aparat nagrywa też filmy w rozdzielczości do 1280 x 720.
PLUSY:
- Zoom 12x i stabilizacja
- Zaawansowane funkcje
- Najmniejsza waga
MINUSY:
2. miejsce - Canon PowerShot A3200 IS
Aparat teoretycznie wygodniejszy w obsłudze, bo umożliwia np. szybki wybór trybu fotografowania za pomocą kółka (choć działa ono za ciężko), ma też kilka przycisków więcej (ale są one zbyt płaskie). W praktyce spisuje się tak samo jak Fujifilm Finepix T500. Ma podobny zestaw funkcji (tryb Program, filmowanie, efekty kolorystyczne), jednak rozdzielczość zdjęć jest wyraźnie gorsza, a szumy większe. Co gorsza, zdjęcia wykonywane w słabym oświetleniu bez lampy błyskowej są tak ciemne, że nic na nich nie widać.
PLUSY:
- Stabilizacja optyczna
- Zaawansowane funkcje
- Kółko wyboru trybów
MINUSY:
Opisy wybranych zaawansowanych aparatów kompaktowych
1. miejsce - Sony DSC-HX20V
Mały, ale wygodny w obsłudze kompakt z 20-krotnym zoomem. Jedynym minusem w konstrukcji jest lampa, która wyskakuje w tym miejscu, gdzie trzymamy aparat lewą dłonią. Oprócz trybu manualnego model ten oferuje tryb pamięci, w którym użytkownik może zapisać trzy własne profile fotografowania. Aparat jest szybki i w pełni to wykorzystuje, np. podczas robienia zdjęć panoramicznych, zdjęć HDR czy do usuwania szumów w słabym świetle. Przydatny jest wbudowany GPS i funkcja geotagowania zdjęć oraz rejestrowania trasy.
PLUSY:
- Bardzo dobre zdjęcia
- Szybkość do 10 kl./s
- Dobry ekran
MINUSY:
- Lampa w złym miejscu
- Zakłócenia na zdjęciach z dużym zoomem
2. miejsce - Panasonic Lumix DMC-TZ35
Mały aparat z 20-krotnym zoomem, który robi bardzo dobre zdjęcia, także w słabym świetle, jak również z dużym zbliżeniem oraz w trybie makro. Jedynie przy jasnym oświetleniu, kiedy większość aparatów radzi sobie dobrze, wypada nie najlepiej. W porównaniu do Sony DCS-HX20V jest o połowę wolniejszy, ale też ma funkcję typu „sweep panorama”, robienia zdjęć HDR oraz nagrywania filmów Full HD. Z powodu małego kółka wyboru trybów, płaskich przycisków i gorszego ekranu jest nieco mniej wygodny w obsłudze.
PLUSY:
- Bardzo dobre zdjęcia
- Szybkość do 5 kl./s
- Zaawansowane funkcje
MINUSY: