Podsumowanie testu
W jednym teście nie zmieści się pełne porównanie wszystkich dysków, więc przetestowaliśmy modele przeznaczone do montażu wewnątrz komputerów. Nacisk położyliśmy głównie na SSD o pojemnościach 120–250 GB i cenach nieprzekraczających 900 zł, cieszące się największą popularnością. Uwzględniliśmy także chętnie kupowane dyski 3,5” o pojemności 1–2 TB, a także 2,5” o pojemności 500–750 GB. W wielu przypadkach są to modele sprzed 2–3 lat, ale wciąż obecne na rynku.
Parametry SSD
Do niedawna w tej grupie urządzeń można było zauważyć bardzo duży podział na modele bardzo wydajne, a także te zdecydowanie słabsze. Obecnie z testów wynika, że niemal każdy dysk potrafi zapewnić szybkość podczas odczytu na poziomie 550 MB/s, a także podczas zapisu na poziomie przynajmniej 450 MB/s. Oczywiście wyniki benchmarków nie są identyczne – zależą od programu testującego, najwyższe wyniki generuje benchmark ATTO, który obciąża dyski wieloma operacjami jednocześnie.
Większe różnice między poszczególnymi modelami dotyczą czasu dostępu do danych. Są to wartości bardzo krótkie, poniżej 1 milisekundy – zwykle 0,2 ms, a w najlepszym przypadku nawet około 0,04 ms. Takie parametry mają dyski z pierwszych miejsc naszej tabeli, co daje im możliwość wykonania dziesiątek tysięcy operacji na sekundę.
SSD godne polecenia
W tej grupie urządzeń warto zwrócić uwagę na trzy dyski. Kingston HyperX 3K 240 GB to model, który otrzymał ogólnie bardzo dobrą ocenę – nie tylko za wydajność, ale także mały pobór energii i dodatkowe elementy wyposażenia (np. metalowe sanki do zamocowania we wnęce 3,5”). Równie ciekawy, jeśli nie ciekawszy jest Samsung z serii 840 – mimo znacznie niższej wydajności przy zapisie uzyskał ogólnie lepszą ocenę za wydajność, a poza tym cechuje się najniższym kosztem w przeliczeniu na 1 GB.
Wśród dysków o mniejszej pojemności około 120 GB niespodzianką jest nowość – dysk Toshiba z serii Q. Jego wysoka pozycja w teście to efekt bardzo dobrej wydajności i dobrej ceny (w sklepach od 370 zł).
Klasyczne dyski twarde
Na tym rynku pozostali w zasadzie dwaj producenci: Seagate i Western Digital, ich oferta jest bardzo prosta.
W przypadku Seagate są to dyski Desktop HDD i Laptop HDD, a obok nich modele hybrydowe
Desktop SSHD oraz Laptop SSHD. W naszym teście znalazły się także starsze produkty, objęte innym nazewnictwem (Barracuda do pecetów, Momentus do laptopów).
W przypadku firmy Western Digital dyski są również podzielone na desktopowe Caviar oraz notebookowe Scorpio, a w każdej z tych grup funkcjonują trzy serie: energooszczędne Green, średniej klasy Blue, a także wydajne Black. Jest jeszcze czwarta seria – Red, której nie testowaliśmy. Te ostatnie urządzenia są przeznaczone do dysków sieciowych. Mogą pracować nieprzerwanie przez długi czas. Pod względem wydajności są podobne do Green (energooszczędne), ale mają podwyższoną trwałość.
HDD godne polecenia
Klasyczne dyski są bez porównania słabsze niż SSD, co widać na wykresach obok. Jeśli chodzi o wydajność, rywalizacja odbywa się głównie pomiędzy Seagate Desktop HDD a Western Digital Caviar Black.
Od czasu, gdy firma Seagate zakupiła dział dysków twardych od Samsunga, jest nie do pokonania. W dyskach o pojemności 1–2 TB szybkość odczytu danych przekracza już 200 MB/s, podczas gdy Caviar Black zapewnia nie więcej niż 133 MB/s.
Co ciekawe, osiągnięcia Seagate dotyczące wydajności dysków 3,5” nie zostały przeniesione na modele do laptopów. Tu Seagate skupia się na rozwiązaniach hybrydowych i pewnie dlatego Laptop Thin SSHD okazał się najszybszym w teście dyskiem o prędkości obrotowej 5400 obr./min. Niestety, dla użytkownika ważna jest ogólna wydajność, a pod tym względem bezkonkurencyjne są jednak dyski 7200 obr./min., np. Western Digital Scorpio Black czy kilkuletni już Seagate Momentus, który nie ma pamięci flash, za to szybko wirujące talerze.