Opisy wybranych dysków 2,5”
1. miejsce - Western Digital Scorpio Black WD7500BPKT
Ten dysk otrzymał już nasze wyróżnienie w ubiegłym roku, a obecny test tylko potwierdza to, że jest to nadal najlepszy model do laptopów. Wynika to przede wszystkim z prędkości 7200 obr./min. Nie przeszkadza mu w tym interfejs starszego typu, czyli SATA II. Bardzo wysoką ocenę otrzymał również ze względu na niski pobór energii, a także dobrą relację ceny do pojemności. Warto zwrócić uwagę, że w ubiegłym roku ten model kosztował ponad 500 zł, obecnie niecałe 300 zł.
PLUSY:
- Najlepsza wydajność
- Duża pojemność
- Energooszczędność
MINUSY:
3. miejsce - Seagate Laptop Thin SSHD ST500LM000
Hybrydowe rozwiązanie Seagate, oferujące pojemność 500 GB, dodatkowo 8 GB pamięci flash, a także bufor RAM o pojemności 64 MB. Taka kombinacja może dać bardzo dobre osiągi podczas codziennej pracy z aplikacjami, dlatego właśnie w teście aplikacyjnym PCMark dysk ten uzyskał najwyższy wynik. Niestety, w klasycznych benchmarkach zalety rozwiązań hybrydowych nie są zbyt widoczne, choć i tak model ten okazał się najszybszym o prędkości 5400 obr./min.
PLUSY:
- Bardzo dobra wydajność
- Wbudowana pamięć flash
MINUSY:
- Cena wyższa niż przypadku klasycznych dysków
Opisy wybranych dysków 3,5”
1. miejsce - Seagate Barracuda ST2000DM001
To kolejny dysk, który był już przez nas testowany przed rokiem i otrzymał najwyższą ocenę. Obecnie nic się nie zmieniło, nadal jest numerem 1. Co więcej, nie mogą mu zagrozić nawet modele z tej samej serii, ale o wyższej pojemności, bo nie są już tak wydajne. Na osiągi dysku wpływa przede wszystkim bardzo duża szybkość transferu danych (ponad 200 MB/s), a także bardzo krótki czas dostępu do danych, który zapewnia duży bufor 64 MB oraz technologia OptiCache.
PLUSY:
- Najlepsza wydajność
- Bardzo niska cena 1 gigabajta
MINUSY:
3. miejsce - Western Digital Caviar Black WD1002FAEX
Caviar Black to najbardziej wydajna seria dysków firmy Western Digital (nie licząc oczywiście SSD, które wkrótce pojawią się na rynku). Mimo to wyniki testów wydajności znacznie odbiegają od tego, co oferuje konkurencyjna firma Seagate. Szybkość odczytu i zapisu danych jest aż o 1/3 niższa. Dyski Caviar (nie tylko Black, ale również Blue) wypadają bardzo dobrze w testach aplikacyjnych (PCMark), ale w innych znacznie słabiej, dlatego nie mają szans na pierwsze miejsca.
PLUSY:
- Bardzo dobra wydajność, szczególnie czas dostępu do danych
MINUSY:
- Dość duży pobór energii
- Wolniejszy transfer danych
niż u konkurencji