A A A

Test gotowych komputerów stacjonarnych

PC Format Extra 2/2019
Nie każdy ma czas, wiedzę i zdolności, by samodzielnie dobrać podzespoły i złożyć zestaw komputerowy. Ani to żaden wstyd, ani nic niecodziennego  szczególnie kiedy wiele firm ma w ofercie gotowe pecety. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przed sięgnięciem do portfela. Marcin Kwiecień / Grzegorz Karaś


Patrząc na zakup z punktu widzenia ceny, najekonomiczniej wydaje się ruszyć w miasto samodzielnie, przebiec po sklepach i zrobić zakupy tam, gdzie upatrzone podzespoły są w sprzedaży w najniższej cenie i zlecić złożenie całości lub pokusić się o to samemu. Mimo dobrych chęci może się jednak okazać, że efektem całej wyprawy będzie jedynie strata czasu, a wypracowany zysk okaże się niewielki. Dlaczego?

Na fali efektu skali

Duży może więcej – utarty frazes z reklamy telewizyjnej znajduje potwierdzenie również w przypadku obrotu komputerami. Decydując się na zakup gotowego zestawu, korzystamy z zaplecza biznesowego firmy, która taki komputer sprzedaje. Bardzo często – ze względu na dużą liczbę zamówień – firma taka jest w stanie wynegocjować u dostawcy lepsze ceny jednostkowe za poszczególne części używane potem do składania komputerów. A to powoduje spadek cen.

Inną sprawą jest kwestia samych zapasów. Jak wiadomo, rynek podzespołów komputerowych rządzi się swoimi prawami i nagłe zniżki lub zwyżki nikogo nie dziwią. Niekiedy sprzedawcy próbują również z niego korzystać, sprzedając – gdy tylko nadarzy się okazja – taniej zakupione komponenty w wyższej cenie. To okazja do zysku, ale i wypracowania sobie przestrzeni do złożenia klientowi atrakcyjnej oferty.

Te i inne czynniki (np. umowy marketingowe, umowy na wyłączność, dostęp do innych kanałów dystrybucji) sprawiają, że taka firma może zaoferować atrakcyjny towar, a klient końcowy ma szansę taki gotowy zestaw kupić taniej niż wskutek własnych poszukiwań i kombinowania. Dotyczy to jednak typowych zestawów, które możemy kupić u dużych dystrybutorów, czyli tzw. składaków. Tego rodzaju komputery sprzedawane są też przez wielkich dystrybutorów pod własnymi markami – dobrym przykładem jest Komputronik, NTT czy X-kom.

Potencjał rynku gotowych pecetów zauważyli jednak również globalni producenci sprzętu. Dla nich to jednak okazja przede wszystkim prestiżowa, gdyż z lokalnymi producentami ceną konkurować nie mogą. Dlatego pecety w ich wykonaniu to urządzenia o wielu indywidualnych cechach, z opracowanymi specjalnie do ich skonstruowania obudowami, płytami głównymi czy chłodzeniem. Słowem – to maszyny, którym daleko od typowej dla składaków anonimowości i tendencji do optymalizacji kosztów. Komputery takich gigantów jak Acer, MSI czy Zotac wyróżniają się na pierwszy rzut oka i na ogół ma to przełożenie na wyższą, niekiedy znacznie, cenę. Wszak płacimy nie tylko za podzespoły i ich złożenie, ale również za oryginalny projekt, unikatowe części, a przede wszystkim już – za logo przyklejone w poczesnym miejscu pecetowej „budy”.

Co pod maską?

Załóżmy, że zdecydowaliśmy się na „gotowca”. Gdzie kupować? Broń Boże nie na portalach aukcyjnych. Sprzedawcy tam wystawiający swoje pecety na ogół nie mają ani dobrego sprzętu, ani tym bardziej dobrego imienia, którym ryzykowaliby, próbując wciskać swym klientom zwykły szmelc. Niestety, bez pewnego oczytania i wiedzy na temat odpowiedniego doboru podzespołów jesteśmy narażeni na to, że kupimy zestaw złożony bez pomyślunku, po kosztach i obliczony na oczarowanie potencjalnego kupującego efektownie wyglądającymi megahercami i gigabajtami. Nie tędy droga.

Gdy chce się kupić „gotowca”, lepiej korzystać z oferty sprawdzonych już dystrybutorów, a konfiguracje choćby pobieżnie weryfikować pod kątem poprawności w branżowej prasie lub na portalach internetowych. Wbrew pozorom nie jest to trudne, gdyż wiele z wymienionych mediów udostępnia czytelnikom „ściągawki” w postaci propozycji gotowych zestawów komputerowych podzielonych według budżetu czy preferencji odnośnie do podzespołów bazowych.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto