1. miejsce - HIRO 301 Z370i5K9-HM147
HIRO 301 to komputer ujmujący zamysłem konstrukcyjnym: w nietypowej, autorskiej obudowie ze szklanym panelem bocznym umieszczono bardzo dobrze dobrane elementy, które nie zdobędą pierwszych lokat w wydajności, ale będą w górze stawki i poradzą sobie z każdym zadaniem. Procesor z najnowszej rodziny, chłodzony podświetlanym zestawem wodnym, pojemny dysk SSD w towarzystwie klasycznego HDD, łączność bezprzewodowa, bliska szczytowych możliwości karta graficzna i najszybsza pamięć w testowanych zestawach – tak się to powinno robić. Z maszyny korzysta się komfortowo, temperatury pod obciążeniem trzymane są w ryzach i nie jest to okupione hałasem, a na dodatek producent daje trzyletnią gwarancję.
PLUSY:
- bardzo dobry dobór elementów
- cicha praca
- intrygujący wygląd
MINUSY:
2. miejsce - X-kom G4M3R 600
Nikogo nie zaskoczy to, że komputer kosztujący ponad 11 tys. złotych jest nader wydajną maszyną i w kategorii szybkości pozostawił resztę stawki w pobitym polu. Jest to możliwe dzięki ośmiordzeniowemu procesorowi najnowszej generacji, wspomaganemu 32 GB pamięci RAM i dyskiem NVMe oraz kartą graficzną z układem RTX 2080. To wszystko pracuje bez hałasu, bo chłodzenie wodne i dobra wentylacja w obudowie rozprawiają się z ciepłym powietrzem bardzo skutecznie. Wisienką na torcie jest obudowa z czterema ściankami ze szkła – działający zestaw z włączonym podświetleniem od razu przyciąga wzrok. Sprzęt dla entuzjastów, którym z kompromisami nie po drodze.
PLUSY:
- bardzo dobry dobór elementów
- świetna wydajność
- ładna szklana obudowa
MINUSY:
- wysoka cena
- USB na górze obudowy
3. miejsce - Acer Predator Orion 5000
Zestaw Acera jest tak samo drogi, jak konkurujący z nim X-kom G4M3R, ale – nie licząc karty graficznej – wyposażony w słabsze podzespoły. Co prawda jako dodatki otrzymujemy klawiaturę i mysz, ale w tej klasy komputerze nie powinien znajdować się pojedynczy moduł pamięci RAM czy chłodzenie powietrzne, które nie do końca radzi sobie ze swoim zadaniem. Predator Orion kierowany jest do graczy – trudno o inne stwierdzenie już po pierwszym rzucie oka na obudowę. I ta grupa odbiorców nie znajdzie powodów do narzekań, bo wydajność jest co najmniej zadowalająca. Jako bonus nabywca otrzymuje na rok 25 GB miejsca na Dropboksie, a za dodatkową opłatą producent może przedłużyć gwarancję na sprzęt.
PLUSY:
- bardzo dobra wydajność
- dołączone klawiatura i mysz
MINUSY:
- jednokanałowy RAM
- chłodzenie powinno być lepsze
4. miejsce - Actina Mini R5
Actina Mini od razu przyciąga wzrok. Użyta obudowa In Win dla płyt ITX jest biała, częściowo przeszklona i ma przezroczystą podstawę. Pomieszczono w niej podświetlane podzespoły z chłodzeniem wodnym. Temperatury pod obciążeniem są bardzo dobre i należą się za to słowa uznania przy tej niewielkiej gabarytowo konstrukcji. Ośmiowątkowy AMD Ryzen 5 w połączeniu z najbardziej dziś opłacalną kartą graficzną Nvidii RTX 2060 tworzą wydajny tandem, który zapewnia co najmniej średnie osiągi. Producent dołożył do tego „wszystkomającą” płytę główną, ale pomylił się w doborze dysku: 240 GB to dziś z komputerze stacjonarnym zbyt mało.
PLUSY:
- bardzo atrakcyjny wygląd
- dobry balans między ceną a możliwościami
MINUSY:
- dysk 240 GB
- spory pobór mocy w spoczynku
5. miejsce - NTT Game A320R5G-W79
Najniższa cena przyniosła najbardziej opłacalny zakup. Następny konkurent jest bowiem ponad 2,5 raza droższy, a widniejące w tabeli zera przy wynikach testu dają się wytłumaczyć wydajnością zintegrowanej z procesorem karty. Przymkniemy oko na słowo „Game” w nazwie tego komputera, bo jest ono prawdziwe pod dwoma warunkami. Dotyczy gier z domeny e-sportowej lub odnosi się do kilkuletnich tytułów, bo zabawa nowszymi wymaga najniższych detali i rozdzielczości co najwyżej 1600x900. Przyjmując bowiem kryteria niepolegające przede wszystkim na wydajności, zobaczymy, że komputer NTT zbudowano z dobrych podzespołów, które co prawda raczej później niż wcześniej, ale poradzą sobie ze współczesnymi zadaniami.
PLUSY:
MINUSY:
- mizerna wydajność karty graficznej
6. miejsce - Acer Nitro 50-600
Obudowa Nitro sugeruje, że będzie szybko: jest mała, zwarta i nakreślona ostrymi liniami. Potwierdzają to zainstalowane procesor i karta graficzna, ale nieco przeczą temu pojedyncza kość pamięci RAM i pamięć masowa, która jest po prostu zwykłym dyskiem twardym – nie wypada już nie instalować nośnika SSD. Poza tym w wyposażeniu znajdują się: karta Wi-Fi, na przednim panelu gniazdo USB-C, czytnik kart SD, nagrywarka DVD oraz na górze rzecz absolutnie wyjątkowa: ładowarka bezprzewodowa standardu Qi. Po stronie minusów trzeba jednak zapisać niewielkie chłodzenie procesora, które skutkuje wysokimi temperaturami podzespołów. W zestawie otrzymujemy klawiaturę, mysz i roczne konto 25 GB na Dropboksie.
PLUSY:
- ładowarka bezprzewodowa Qi
- atrakcyjny wygląd
- klawiatura i mysz w zestawie
MINUSY:
- brak dysku SSD
- mało wydajne chłodzenie
7. miejsce - MSI Aegis 3
Obudowa Aegisa 3 jest mała, zwarta i bardzo nietypowa, bo jakby uniesiona nad podłożem. Na spodzie zestawu ukryto zasilacz (stanowi rodzaj stopy), a konstrukcję wieńczy metalowy uchwyt, który pozwala na przenoszenie komputera. MSI zbyt duży akcent położyło na procesor – do karty GTX 1060 lepiej by pasował Core i5, a nie i7. Jednocześnie oszczędziło, montując tylko jeden moduł pamięci RAM. Na pochwałę zasługuje z kolei bardzo dobre połączenie dysku SSD, pamięci Intel Optane i klasycznego HDD. Mimo niewielkiej obudowy chłodzenie GPU nie daje powodów do narzekań, za to procesor ma już znacznie mniej komfortowe warunki pracy.
PLUSY:
- dobre połączenie SSD, HDD i pamięci Optane
- atrakcyjny wygląd
MINUSY:
- głośne i niewydajne chłodzenie CPU
- za ceną nie idą możliwości
8. miejsce - Zotac MEK1 Black
Duże nadzieje i duże rozczarowanie. MEK1 nie jest najnowszą konstrukcją (wcale go to nie dyskwalifikuje) i będąc autorskim dziełem Zotaca, prezentuje się interesująco. Mariaż niegdyś jednego z najszybszych procesorów z wciąż bardzo wydajną kartą GTX 1070 Ti pozwala na dobre osiągi, ale okupione są one dość wysokimi temperaturami pod obciążeniem: GPU osiągnęło 87°C, CPU zaś aż 100°C! Po prostu w tej niewielkiej i ciasnej przestrzeni, mimo zainstalowanych wentylatorów, nie da się wywołać należytego przepływu powietrza. Niesmak budzi też wersja N systemu Windows – trzeba samodzielnie doinstalować komponenty, tzw. Media Feature Pack. Na osłodę w zestawie są klawiatura, mysz i podkładka.
PLUSY:
- oryginalny wygląd
- klawiatura, mysz i podkładka w zestawie
MINUSY:
- niedostateczne i głośne chłodzenie
- cena nieadekwatna do osiągów