A A A

Test klawiatur bezprzewodowych

PC Format 12/2018
Klawiatura zazwyczaj leży na biurku obok myszki i monitora. Niekiedy jednak pojawia się potrzeba wzięcia jej ze sobą nieco dalej od stanowiska pracy. Czy w takiej sytuacji można zastąpić przewód z wtyczką USB? Grzegorz Karaś

Kod i błyskotki

Stosunkowo nieczęstą sprawą za to jest towarzyszące klawiaturom bezprzewodowym oprogramowanie. To cecha najdroższych sprzętów, a jego funkcje pokrywają się na ogół z tym, co znamy z urządzeń przewodowych. Możemy więc dostosować funkcje poszczególnych klawiszy czy ułożyć makra. Jeszcze rzadziej pojawiają się rozwiązania unikatowe – te, które uzupełniają cechy specjalne danej konstrukcji. W teście mieliśmy jedną taką klawiaturę – ale nie uprzedzajmy faktów.

Na koniec jeszcze słowo o podświetleniu, które spotyka się nieczęsto. Przypuszczalnie główną przeszkodą w tym przypadku nie jest koszt produkcji czy estetyka, a raczej żywotność baterii. Jarzące się non-stop klawisze siłą rzeczy drenują ukryte w obudowie ogniwa, często więc – by zwiększyć komfort użytkowania – producenci rezygnują z iluminacji. Ta ostatnia mogłaby się przydać, gdy używamy sprzętu w ciemnym pomieszczeniu, my jednak wolelibyśmy, żeby klawiatura bezprzewodowa po prostu działała dłużej.

Na kolejnych stronach zebraliśmy przekrój klawiatur bezprzewodowych. Znalazły się wśród nich modele gamingowe, biurowe, sprzęt klasy premium bijący ceną nawet bezprzewodowe „mechaniki”, jak i najtańsze „klikacze” do zdalnej obsługi małego peceta w salonie. By uwypuklić różnice między nimi, sprzęt poddaliśmy tej samej procedurze testowej. Podczas czytania testu warto jednak zwrócić uwagę na klasę poszczególnych urządzeń i dobrać najlepiej pasujące do własnych potrzeb. Tam, gdzie nie trzeba sprzętu drogiego i wyposażonego w multum funkcji, wystarczyć powinien model prosty, o typowym zastosowaniu – dlatego uważamy, że nasze zestawienie może okazać się pomocne.

Podsumowanie testu

Nie jest niespodzianką, że najlepiej w teście wypadły klawiatury, które można uznać za gamingowe. To sprzęt, który spełnia wyśrubowane normy jakościowe i pod względem funkcjonalności w zasadzie nie różni się od modeli z kablem. Dość powiedzieć, że przetestowana przez nas klawiatura Corsaira ma swój przewodowy odpowiednik, któremu nie ustępuje pod żadnym względem. Sprzęt ten nie należy jednak do tanich. To samo zresztą możemy powiedzieć o bardziej tradycyjnych najdroższych modelach. Już przy pierwszym kontakcie czuć, że Logitech Craft jest sprzętem najwyższej klasy. Z jednej strony ograniczonym bezprzewodową formą, ale z drugiej – zachwyca dopracowaniem, przewyższając olbrzymią większość urządzeń podłączanych przez przewód USB.

Po drugiej stronie tabeli mamy z kolei najtańsze klawiatury do obsługi komputerów multimedialnych, telewizorów smart, konsol itd. To bardzo proste urządzenia – nawet tu widać, że potrafią się znacznie różnić od siebie jakością. Niezależnie jednak od modelu w swej podstawowej roli sprawdzają się dobrze, umożliwiając zdalną obsługę danego urządzenia w sposób wygodniejszy niż np. przy użyciu pilota lub pada. Kupując któryś z nich, możemy znacząco podnieść komfort obsługi urządzeń multimedialnych w domu.

Ogólny wniosek jest więc pokrzepiający: zakup klawiatury bezprzewodowej może mieć sens niezależnie od tego, czy ktoś szuka sprzętu do grania, do pracy czy obsługi multimediów. To kategoria sprzętu, która pod względem funkcjonalności nie odstaje możliwościami od okablowania – trzeba jedynie dopasować kupowany model do zastosowania.

Unified Remote – komórkowa alternatywa dla bezprzewodowej klawiatury

Pragnąc wykorzystać klawiaturę bez kabla do sprawowania kontroli nad multimedialnym komputerem, możemy dojść do wniosku, że... wcale jej nie potrzebujemy. W okazjonalnych lub ściśle wyspecjalizowanych zastosowaniach – o czym za chwilę – być może wystarczające okaże się zainstalowanie aplikacji Unified Remote.

To program, który pozwala za pośrednictwem domowej sieci sterować komputerem z ekranu smartfona. Działa to bardzo prosto: najpierw instalujemy serwer UR na pececie, potem apkę-klienta na telefonie. Parujemy jedno z drugim na ekranie smartfona (urządzenia muszą być podłączone do tego samego routera) i od tej pory możemy w wersji darmowej aplikacji korzystać z podstawowych funkcji, tj. przejąć kontrolę nad kursorem myszki, klawiaturą czy zasilaniem peceta. Jeśli zdecydujemy się zapłacić niecałe 20 zł, to zyskujemy szereg dodatkowych opcji i wyspecjalizowanych pilotów sterujących bezpośrednio już pracą wielu programów, do których są przeznaczone.

Z własnego doświadczenia możemy powiedzieć, że na co dzień korzystamy m.in. z pluginu dla popularnego odtwarzacza wideo VLC, jak również wykorzystujemy do podstawowej i zdalnej zarazem obsługi peceta ekran smartfona w funkcji gładzika. Kontrola nad kursorem myszy jest wystarczająco precyzyjna, by całkiem swobodnie nawigować w systemie Windows i np. uruchamiać kolejne klipy wideo bez podnoszenia się z kanapy. Również regulacja głośności jest banalnie prosta. Unified Remote to program, który zdecydowanie ułatwia obsługę komputera – a instalując na początek jego bezpłatną wersję podstawową, każdy może przekonać się o tym we własnym zakresie.
Platforma: Android, iOS, Windows Phone
Cena: darmowa wersja basic, pełna – 18,99 zł
Adres: www.unifiedremote.com


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2025
  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto