W artykule:
- Co to jest komputer konwertowalny
- Podział komputerów konwertowalnych na grupy
- Które rozwiązanie warto wybrać
- Podsumowanie testu dwóch grup komputerów
- Recenzje wszystkich przetestowanych modeli
- Tabele z wynikami testów
Notebooki konwertowalne, podobnie jak tablety z Androidem czy iOS-em, pozwalają wygodnie „konsumować” cyfrowe treści. Zarazem, dzięki dużej wydajności oraz systemowi Windows (zgodność z tysiącami aplikacji), umożliwiają tworzenie tych treści. Istota tej koncepcji tkwi w tzw. konwertowaniu, czyli szybkiej zmianie funkcji urządzenia przez odpowiednie złożenie obudowy. Sposoby konwertowania są bardzo różne: ekran jest obracany, odchylany lub rozsuwany, a nawet całkowicie odczepiany od klawiatury.
W zależności od sposobu konwersji, a także od wyposażenia, dostępne laptopy można podzielić na dwie grupy: ultrabooki
konwertowalne oraz hybrydowe notebooki, a raczej netbooki, gdyż wykorzystują znane z tych urządzeń energooszczędne procesory Intel Atom. Taki podział przyjęliśmy w artykule.
Najważniejsze elementy
Domeną wszystkich komputerów konwertowalnych jest dotykowy ekran, który można odpowiednio złożyć, obrócić bądź całkowicie odczepić, aby przekształcić laptop w tablet. Ekrany różnią się wielkością, rozdzielczością, jasnością oraz rozpoznawaniem dotyku w pięciu lub dziesięciu punktach jednocześnie. Ich wspólną cechą jest to, że są to ekrany wysokiej jakości: jasne, o dobrych kolorach i szerokich kątach widzenia.
Większość urządzeń ma wbudowany czujnik światła, który automatycznie może dopasować jasność ekranu do panujących warunków oświetleniowych – rozjaśni ekran, gdy wyjdziesz na zewnątrz, lub obniży jasność w zaciemnionym pomieszczeniu. W niektórych modelach czujnik światła automatycznie włączy podświetlenie klawiatury.
Równie ważne jak ekran są energooszczędne podzespoły, które zapewniają wysoką mobilność. W konwertowalnych ultrabookach są to niskonapięciowe procesory Intel Core (takie same, jak w „zwykłych” ultrabookach), a także szybkie dyski SSD w różnym formacie (często w postaci mSATA). W modelach hybrydowych, z odłączaną klawiaturą, najczęściej są stosowane procesory Intel Atom, a także pamięć masowa eMMC, czyli pamięci flash wlutowane bezpośrednio w płytę główną. Hybrydy z odłączanym ekranem mają często dwa akumulatory (jeden w ekranie, drugi w klawiaturze), co pozwala na znaczne wydłużenie czasu pracy na baterii.
Dodatkowe wyposażenie
Często spotykanym wyposażeniem, charakterystycznym dla typowych tabletów, jest dodatkowa tylna kamera, która ma przeważnie wyższą rozdzielczość od standardowej kamerki internetowej i może służyć jako aparat fotograficzny. Na krawędzi obudów czasem znajdują się przyciski służące do blokowania obrotu obrazu na ekranie oraz szybkiej regulacji głośności.
Omawiane komputery mają „sprzętową klawiaturę” ale już nie każdy model jest wyposażony w pełnowymiarową płytkę dotykową, którą zastępuje np. optyczny trackpoint. W niektórych komputerach zdarza się, że poza ekranem dotykowym nie ma innego urządzenia wskazującego. Dla zwiększenia wygody obsługi do zestawu dołączane są rysiki lub tzw. elektroniczne pióra, które rozpoznają dodatkowo siłę nacisku.
Coraz większą popularność w lekkich laptopach zyskuje bezprzewodowy interfejs NFC. Może on służyć do różnych celów: wymiany danych między komputerem a smartfonem, potwierdzania tożsamości, płacenia za zakupy itd. Za to interfejsy przewodowe tracą na znaczeniu, a na pewno są zminiaturyzowane. Dlatego USB, HDMI czy czytnik SD występuje często w wersji mini lub micro. Do niektórych urządzeń producenci dołączają ochronne etui, które zabezpiecza sprzęt przed uszkodzeniami w czasie transportu. W niektórych modelach etui jest zintegrowane z klawiaturą.
Co dla kogo
Dostępne rozwiązania są tak różne, że jeszcze przed zakupem urządzenia trzeba się dobrze zastanowić, do czego będzie służyło. Musisz zdecydować, czy ważniejsza jest dla ciebie jego wydajność czy mobilność. Jeśli postawisz na wydajność, warto będzie wybrać ultrabook konwertowalny. Dość bogata oferta i zróżnicowanie cenowe tych urządzeń sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie. Zarówno osoby mające ograniczony budżet, jak i te, które szukają bezkompromisowego rozwiązania bez względu na cenę. Ultrabooki mają także bogatsze wyposażenie – większą liczbę złączy, bezprzewodowe przesyłanie obrazu przez WiDi (w niektórych modelach) oraz większe ekrany o rozdzielczości Full HD.
Natomiast, gdy komputer wykorzystujesz głównie do prostych zadań, np. przeglądania internetu, przygotowywania prostych dokumentów, grania w nieobciążające gry itp., najlepiej wybrać hybrydowe urządzenie z procesorem Atom. Będzie ono tańsze, dzięki odłączanej od niego klawiaturze bardziej poręczne, a czas jego pracy na akumulatorze będzie znacznie dłuższy, – może nawet przekraczać dobę.