W artykule:
- Zastosowania routera 3G
- Wyposażenie i możliwości
- Test 4 urządzeń
- Tabela z wynikami testów
Główną przeszkodą w podzieleniu dostępu do internetu 3G na kilka urządzeń jest karta SIM. Najczęściej umieszczana w modemie USB podłączonym do laptopa lub tabletu, a czasem w smartfonie. Ponieważ operator dostarcza jedną kartę SIM i nie ma możliwości wydania dodatkowych kopii, użytkownik może z niej korzystać w danej chwili w tylko jednym urządzeniu. Jeśli umieścisz kartę SIM w mobilnym routerze 3G, podłączysz do internetu nawet kilkanaście urządzeń równocześnie – tablet, laptop, a także telewizor.
Ponieważ mobilny router ma wbudowany akumulator, połączenie możesz udostępniać w dowolnym miejscu, także tam, gdzie często brakuje infrastruktury sieciowej, np. na działce; podczas spotkań biznesowych i towarzyskich na świeżym powietrzu, a nawet w samochodzie lub autobusie, bez dodatkowych kabli czy urządzeń. Router 3G to świetny sposób na wykorzystanie darmowego internetu Aero 2. Ale nie wszystkie urządzenia radzą sobie z jego obsługą – patrz wyniki testu.
Ważne cechy
Mobilny router 3G niemal w ogóle nie przypomina tradycyjnego routera. Nie ma gniazdek sieciowych ani widocznych anten. Za to dzięki niewielkim wymiarom i wadze możesz bez problemu nosić go w kieszeni. Po umieszczeniu karty SIM w odpowiednim porcie urządzenia router powinien automatycznie rozpoznać operatora i nawiązać połączenie z jego siecią (o ile karta SIM nie jest zabezpieczona kodem PIN). Łącze 3G jest następnie udostępniane w postaci sieci Wi-Fi emitowanej przez mobilny router. Informacje o nazwie takiej sieci oraz haśle dostępu znajdziesz w dokumentacji lub na obudowie routera (patrz ilustracja).
Warto zmienić fabrycznie ustalone hasło Wi-Fi na własne, aby podnieść bezpieczeństwo sieci. Jest to szczególnie istotne, jeśli zamierzasz używać routera w miejscach publicznych.
Dostępne opcje
Tak jak w klasycznym routerze, wszystkich zmian w konfiguracji urządzenia dokonasz za pomocą interfejsu dostępnego przez przeglądarkę internetową. Wystarczy wpisać numer IP routera oraz login i hasło dostępu do urządzenia (te informacje również znajdziesz na obudowie lub w dokumentacji). Możesz być zaskoczony ubogością opcji dostępnych w konfiguracji (szczególnie w porównaniu do „dużych” routerów).
Gama dostępnych opcji często ogranicza się do konfiguracji sieci Wi-Fi i kilku funkcji niezbędnych do pracy urządzenia (przywracanie ustawień, update oprogramowania itp.) W rzadkich przypadkach mobilny router zaoferuje coś więcej. np. obsługę SMS-ów.
Nie tylko router
Część urządzeń ma alternatywne tryby pracy. Tryb punktu dostępowego pozwala na udostępnienie łącza internetowego pochodzącego z modemu ADSL lub kablowego. W tym celu router musi mieć gniazdko sieciowe. W trybie modemu możesz podłączyć jedno urządzenie, np. tablet, za pomocą kabla USB. Łącze internetowe udostępniane jest tylko temu urządzeniu, a transmisja odbywa się za pomocą kabla, a nie sieci Wi-Fi. To rozwiązanie pozwala oszczędzić akumulator w obu urządzeniach.