Test mobilnych routerów 3G - w domu i w podróży
PC Format 12/2013
Jeśli twoim źródłem dostępu do internetu jest sieć komórkowa, na pewno spotkałeś się z problemem rozdzielenia takiego łącza na kilka urządzeń. Pomoże w tym mobilny router 3G niedrogie urządzenie, mniejsze od smartfonu, którego możesz używać wszędzie. MACIEK PŁOCHOCKI
Opisy wybranych mobilnych routerów 3G
1. miejsce - D-Link DWR-730
Mimo że router D-Link wyprzedza TP-Linka o zaledwie cztery setne punktu, mocne strony obu urządzeń nie są identyczne. Wspólną cechą jest automatyczne rozpoznawanie operatora komórkowego. Ale w przeciwieństwie do TP-Linka router DWR-730 po pierwszym uruchomieniu wymaga skonfigurowania sieci Wi-Fi. Domyślnie sieć nie jest zabezpieczona i każdy może się do niej podłączyć. D-Link ma więcej opcji ustawień. Możesz regulować siłę sygnału Wi-Fi oraz zabronić dostępu do sieci urządzeniu z określonym adresem MAC. Interfejs routera jest przejrzysty, ale niepotrzebnie podzielono go na sekcję podstawową i zaawansowaną – opcji nie ma aż tak wiele, aby było to konieczne.
PLUSY:
- Bardzo mała waga
- Współpraca z Aero 2
- Tryb modemu
MINUSY:
- Brak polskiego interfejsu
- Ograniczone możliwości konfiguracji
2. miejsce - TP-Link M5350
Zwarta konstrukcja sprawia, że router wydaje się najbardziej ze wszystkich testowanych modeli odporny na uszkodzenia w wyniku upadku. Fabrycznie nowe urządzenie jest tak przygotowane, aby korzystanie z internetu było możliwe bez przeprowadzania konfiguracji. Wystarczy włożyć kartę SIM i włączyć router za pomocą dużego, wygodnego przycisku na obudowie. Wszystkie istotne parametry pracy (włącznie z nazwą operatora) są wyświetlane na niewielkim ekranie OLED. Bardzo skromne możliwości konfiguracji sprawiają, że urządzenie nie będzie dobrym wyborem dla zaawansowanego użytkownika, który chce mieć pełną kontrolę nad swoją siecią.
PLUSY:
- Czytelny wyświetlacz
- Prosta obsługa
- Współpraca z Aero 2
MINUSY:
- Brak polskiego interfejsu
- Bardzo ograniczone możliwości konfiguracji