4. miejsce - Dream Machines DM1 FPS (przewodowe)
Polska firma zaczynała od minimalistycznych modeli przeznaczonych dla najbardziej wymagających fanów FPS-ów: ze świetnym sensorem, dwoma przyciskami, rolką i… tyle. Najnowszy model, DM1 FPS, to z jednej strony kontynuacja tego trendu, zachowano bowiem bardzo niską wagę i typowy dla modeli przeznaczonych dla fanów CS:GO kształt, a do środka włożono najlepszy powszechnie dostępny sensor optyczny. DM1 FPS ma dwa dodatkowe klawisze pod kciukiem, a opcjonalny soft pozwala na zmianę progów czułości (można wykorzystać sześć profili). Da się także zmienić kolor i sposób podświetlania (są przypisane do poziomów czułości), choć na tle najlepszych konkurentów możliwości są znacznie mniejsze. Za to obudowa może być całkiem biała lub czarno-czerwona, czarno-niebieska bądź czarno-biała. I jeszcze jedno: przewód łączący mysz z komputerem jest giętki jak sznurówka i zupełnie go nie czuć.
CECHY WYRÓŻNIAJĄCE:
- bardzo niska waga
- dwa dodatkowe klawisze pod kciukiem
- kabel jak sznurówka
- obudowa w czterech wersjach kolorystycznych
4. miejsce - Logitech Pro Wireless (bezprzewodowe)
Wygląda niepozornie, ale ten model powstawał przez dwa lata we współpracy z e-sportowcami. Dlatego nie powinien dziwić brak wizualnych fajerwerków oraz tylko jedna strefa podświetlania RGB (logo). Obudowa wygląda zresztą, jakby żywcem przeniesiono ją ze sprzętu biurowego. Jest wygodna, a do tego przystosowana zarówno dla prawo-, jak i leworęcznych. W zestawie otrzymujemy nawet dodatkowe klawisze i zaślepki bocznych przycisków. Kolejny wielki plus to waga – tak niska, jak w najlepszych modelach przewodowych przeznaczonych dla fanów FPS-ów. Użyty sensor to HERO, czyli najlepszy, jaki Logitech ma. Akumulator wystarcza na niecałe 50 godzin grania, mysz może rzecz jasna pracować także w trybie przewodowym, a także być ładowana bezprzewodowo na podkładce Powerplay (tę trzeba dokupić osobno). Ostatnia sprawa to główne przyciski, które dzięki nowemu systemowi naciągu pracują pewniej niż u konkurencji – choć by to docenić, trzeba grać na naprawdę wysokim poziomie.
CECHY WYRÓŻNIAJĄCE:
- dla prawo- i leworęcznych
- akumulator na 48 godzin grania
- zgodna z systemem ładowania Powerplay
- bardzo niska waga
5. miejsce - Razer Deathadder Elite (przewodowe)
Najpopularniejsza mysz dla graczy spośród wszystkich oferowanych przez Razera. Jest dość duża, ma ponadczasowy kształt, niską wagę, a prócz dwóch głównych przycisków (wykorzystują przełączniki mechaniczne o wytrzymałości po 50 mln kliknięć każdy) i rolki także cztery dodatkowe: dwa pod kciukiem, dwa poniżej rolki. Jest to świetny model dla fanów FPS-ów, zwłaszcza jeśli potrzebują czegoś więcej niż niezbędne minimum. W sterowniku można tworzyć makra, przypisywać je do wszystkich przycisków (w tym do obrotu rolki, co wyróżnia myszy Razera na tle konkurencji), a także grupować w profile. Mamy również dwie osobne strefy RGB (rolka i logo), a ustawienia da się synchronizować z innymi urządzaniami zgodnymi z systemem Razer Chroma. Warto tylko pamiętać, że mimo dość symetrycznej budowy jest to model stworzony z myślą o osobach praworęcznych.
CECHY WYRÓŻNIAJĄCE:
- niska waga
- cztery dodatkowe klawisze
- podświetlanie RGB (Razer Chroma, dwie strefy)
- stosunkowo niska cena
5. miejsce - Razer Mamba Wireless (bezprzewodowe)
Pierwsza bezprzewodowa Mamba była topową myszą w ofercie Razera. Wprawdzie najnowszy model nadal do tanich nie należy, ale też nie najdroższych. Dlatego nie powinno dziwić, że na pierwszy rzut oka wygląda mało gamingowo (czerń z białymi akcentami w miejscach, które mogą być podświetlane diodami – to nie rzuca się w oczy nawet w biurze), ma „tylko” siedem programowalnych przycisków, a do ładowania służy nie specjalna stacja dokująca, tylko odłączany kabel microUSB. Wewnątrz znajdują się jednak topowy optyczny sensor Razera i akumulator wystarczający średnio na 50 godzin grania – to świetny wynik, zwłaszcza biorąc pod uwagę niską wagę. Czas pracy zależy wprawdzie od włączonego podświetlania, ale generalnie mysz można ładować raz w tygodniu. W razie potrzeby Mamba działa oczywiście także w trybie przewodowym.
CECHY WYRÓŻNIAJĄCE:
- akumulator na 50 godzin grania
- dwie strefy podświetlania RGB (Razer Chroma)
- niska waga
- stosunkowo niska cena