A A A

Test myszy do gier

PC Format 9/2018
Wybór myszki do grania bardzo często sprowadza się do jednej kwestii ceny. Im niższa, tym lepiej. Jeśli jednak ktoś wymaga od urządzenia czegoś więcej, a nie chce przy tym przepłacać przyjdzie mu z pomocą nasz megatest. Tomasz Lubczyński

Świeci i błyszczy

Tym, co można zaobserwować na podstawie wyników testu znajdujących się na następnych stronach, jest jeszcze kwestia oprogramowania. Jeśli tylko mysz takowe ma, to zazwyczaj nie odstaje ono specjalnie od tego z droższych modeli. Pozwala na zmianę rozdzielczości, funkcji klawiszy czy umożliwia utworzenie makr. Oczywiście potencjał rośnie wraz z ceną – przy kwocie zbliżającej się do 100 złotych mamy rozbudowane opcje zmiany podświetlenia. Bo o ile niemal wszystkie modele w naszych testach mogą pochwalić się pełnym RGB, to tylko te lepsze pozwalają na dostosowanie trybu świecenia – na przykład kolory mogą zmieniać się pulsacyjnie.

Faktem jednak jest, że niezależnie od „świecidełek”, najistotniejsza przy wyborze myszy do grania powinna być jakość sensora. Bez tego, choćby urządzenie wyglądało doskonale, miało świetne oprogramowanie i bardzo ładne podświetlenie, nie przeskoczy słabych osiągów, które dyskwalifikują je w grach. To tym istotniejsze, że w wybranym przez nas przedziale cenowym można spotkać sensory naprawdę niezłe, jak i bardzo słabe. Co gorsza – cena nie może być wskazówką, gdyż mówimy tutaj o myszach różniących się cenowo niejednokrotnie o 20–30 złotych. Dlatego warto uważnie przeczytać kolejne strony, by do kupna nowego „gryzonia” podejść uzbrojonym w odpowiednią wiedzę.

Podsumowanie testu myszy do gier

Najważniejszym wnioskiem płynącym z testów jest to, że w cenie do 100 złotych można znaleźć przyzwoitą myszkę przeznaczoną do grania. Wprawdzie nie będzie ona wyposażona w jeden z najlepszych sensorów na rynku, ale – jak się okazuje – tańsze odpowiedniki także potrafią osiągnąć zadawalające rezultaty i pozwalają na przyjemną grę. W dodatku wszystkie przetestowane modele to sprzęty uniwersalne, umożliwiające także wygodną pracę.

Rzecz jasna nie każdemu będą odpowiadać pod kątem wyglądu (akcesoria gamingowe bez upiększenia diodami LED chyba już nie istnieją), choć w zestawieniu znalazły się także modele bardziej stonowane, jak choćby Modecom Volcano GMX4 Plus. Na specjalne wyróżnienie zasługuje Hiro Spider, którego projekt i nienachalne podświetlenie RGB sprawiają, że jest po prostu śliczny.

Nie wygląd jest jednak tutaj ważny, a to, jak myszy działały w praktyce. Całościowo najlepiej wypadła firma A4Tech i jej urządzenia z serii Bloody. P85 wygrało cały ranking, a P93 zameldowało się tuż za podium z minimalną stratą do trzeciego miejsca. Urządzenia te wśród całej stawki wyróżniały się bardzo dobrym wykonaniem. Bo choć niemal wszystkie myszki w zestawieniu mogły pochwalić się podświetleniem RGB i programowalnymi przyciskami, to tylko we wspomnianych już modelach mieliśmy ślizgacze nie z tworzywa sztucznego, a aluminium. Przekładało się to na bardzo przyjemny i lekki ślizg po podłożu.

Dodatkowo należałoby zaznaczyć, że obok produktów Modecoma i Genesisa to właśnie dwa urządzenia Bloody jako jedyne zostały wyposażone w sensor wiodącej firmy Pixart – w ich przypadku mowa o PMW 3325. Po analizach można z całą pewnością stwierdzić – pod ręką naprawdę czuć różnicę. Nie tylko nie występowały żadne zakłócenia w działaniu takie jak jitter, predykcja czy akceleracja, ale przede wszystkim myszy te osiągały świetne szybkości. Mowa o wartościach swobodnie pozwalających na grę w FPS-y, bo trzeba tutaj zaznaczyć, że nie wszystkie modele zawarte w testach nadają się do identycznych typów zabawy.

Weźmy na przykład bardzo dobrą mysz Hiro Hyperion, która wyraźnie najlepiej poradziła sobie w teście rzeczywistego DPI. Odchyły od tego, co ustawiliśmy w oprogramowaniu, były naprawdę minimalne. Cóż jednak z tego, skoro maksymalne przyspieszenie, jakie udało się osiągnąć z tym „gryzoniem”, było dwukrotnie niższe niż w przypadku najlepszych modeli. Nie sposób nie wspomnieć tutaj także o propozycjach spod znaku Fury – Warrior i Hunter. To zdecydowanie najtańsze modele w stawce, co odbija się nie tylko na wykonaniu, ale także precyzji i szybkości myszy, która nie przekraczała 1 m/s. To wartości dyskwalifikujące do gry w dynamiczne tytuły. O ile natomiast wspomniany wyżej Hyperion w FPS-ach poradziłby sobie przyzwoicie, to przy aż siedmiu programowalnych przyciskach, byłby dobrym wyborem do gier MOBA jak League of Legends czy DOTA.

W ramach ciekawostki można wspomnieć o działaniu na różnych tworzywach. Ciekawostki, bo oczywiście wszystkie sensory radzą sobie na zwykłym biurku bez podkładki, a także nie sprawiają problemów na większości materiałów, w tym na matowym szkle. Schody zaczynają się dopiero przy szkle gładkim, na którym nie poległy tylko nieliczne modele. Co ciekawe, jednym z nich okazał się najtańszy w stawce, bo kosztujący zaledwie 22 złote Fury Warrior.

Problem w tym, że nazywanie tych najekonomiczniejszych myszy gamingowymi jest sporą przesadą. Wprawdzie cechują się drapieżnym wyglądem i podświetleniem RGB, ale sensory pozostawiają wiele do życzenia i nie pozwalają liczyć na owocną grę w przypadku szybkich tytułów – w tej cenie do okazjonalnej zabawy trudno jednak znaleźć coś lepszego. Inna sprawa, że wszystkie zaprezentowane na poprzednich stronach urządzenia są tanie – cena żadnego nie przekracza 100 złotych i w pierwszą piątkę naprawdę warto zainwestować nieco więcej pieniędzy, by cieszyć się sensorem ze zdecydowanie wyższej półki.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto