Podsumowanie testu
Przetestowane podstawki mają różną budowę. Większość z nich ma grubość kilku centymetrów, przez co przednia krawędź laptopa znajduje się nieco wyżej niż powinna. Wyjątek to Cooler Master NotePal U3 i Zalman ZM-NC2000NT – podstawki te mają kształt klina i są całkowicie płaskie w przedniej części.
Oceniając ergonomię, warto zwrócić uwagę na Cooler Master NotePal U Stand. To jedyna w teście podstawka, która zapewnia tak duży zakres regulacji wysokości – klawiaturę można ustawić nawet pod kątem 45 stopni względem biurka. Z przodu są specjalne, rozkładane blokady, zapobiegające zsuwaniu się komputera.
Kilka przetestowanych produktów ma od spodu miękki materiał, więc można korzystać z nich nie tylko, siedząc przy biurku, ale też na kanapie, trzymając notebook na kolanach. To Logitech N500 i N700, a także AAB NC40 oraz Belkin F5L041cw. Warto zwrócić też uwagę na AAB NC35 – podstawka nie ma miękkiego wykończenia, ale ma za to składane nóżki i blokady zapobiegające zsuwaniu się laptopa – całkiem dobrze pracuje się z nią na kolanach. Szczególna sytuacja zachodzi w wypadku podstawki Belkin F5L041cw. Tej podstawki w zasadzie nie powinno się kłaść na biurku, bo w ten sposób zatyka się otwór wlotowy wentylatora.
Wyposażenie
Wyposażenie testowanych podstawek jest różne – począwszy od jego całkowitego braku (Logitech N500), a kończąc na podstawkach z wentylatorami, koncentratorami USB czy głośnikami.
Najwyższą możliwą ocenę w tej kategorii uzyskała podkładka Zalman ZM-NC3500 – ma duży i niemal bezgłośny wentylator 220 mm, płynny regulator obrotów, 4-portowy koncentrator USB 2.0 (szkoda, że nie 3.0). Są też głośniki stereo, ale grają przeciętnie – brakuje niskich i wysokich tonów. Lepsze głośniki zamontował Logitech w podkładce N700, oprócz nich jest tylko jeden wentylator o średnicy 80 mm.
Ciekawe rozwiązanie zastosował Cooler Master w dwóch podkładkach: NotePal U Stand oraz NotePal U3. Mają one „ruchome” wentylatory, które użytkownik może przepiąć w niemal dowolne miejsce kratki.
Skuteczność chłodzenia
Najlepsze osiągi pod tym względem uzyskała podstawka AAB NC45, wyposażona w 5 wentylatorów. Ich jednoczesne włączenie powoduje, że temperatura obudowy note-
booka spada o kilka stopni. W naszym teście w ciągu 5 minut została obniżona z 42 do 37 stopni.
Równie dobry wynik osiągnęła druga podstawka AAB NC35, a także dwie podstawki Cooler Master z przepinanymi wentylatorami. Jeśli więc głównym zadaniem takiego rozwiązania ma być chłodzenie, warto wybrać te produkty.
Niektóre podstawki pełnią funkcje chłodzące bardzo słabo. To przede wszystkim Logitech N500 bez wentylatora, więc otrzymał najniższą ocenę. Jednak temperatura laptopa stojącego na tej podkładce, w porównaniu z temperaturą komputera trzymanego bezpośrednio na kolanach, na pewno będzie niższa.
Słabo wypadła także druga podkładka Logitech – N700, która ma tylko jeden niewielki wentylator, a także Media-tech MT2654 – jeden duży wentylator nie wymusza odpowiedniego obiegu powietrza.
Skuteczne chłodzenie
Podstawki Cooler Master NotePal U Stand oraz NotePal U3 mają wentylatory, które można rozmieścić w dowolnym miejscu kratki, a więc chłodzić te elementy, które najbardziej się nagrzewają.
Koncentrator USB
Aby zasilać wentylatory, konieczne jest podłączenie podstawki do portu USB notebooka. Ale nie musi ona „zabierać” tego portu. Wręcz przeciwnie – może mieć koncentrator USB, który udostępni dodatkowe porty. Takie rozwiązania mają niektóre podstawki Cooler Master i Zalman.
Głośniczki
Dwie z testowanych podstawek, Logitech N700 oraz Zalman ZM-NC3500, mają wbudowane głośniczki, a wraz z nimi przyciski do regulacji siły głosu.