A A A

Test sieciowych dysków NAS - trzymaj pliki w sieci

PC Format 2/2013
Dzięki dyskom sieciowym uzyskasz dostęp do swoich danych z komputera, tabletu, smartfonu, drukarki czy telewizora. Swoje pliki będziesz mógł przeglądać i edytować w dowolnym miejscu na świecie. Przetestowaliśmy 7 dysków o różnych możliwościach, byś mógł wybrać odpowiedni do swoich potrzeb. GRZEGORZ ŁUKASIK

1. miejsce - Synology DS112+

Synology DS112+ jest sprzedawany bez dysku – należy dokupić do niego napęd SATA o wymaganej pojemności, zainstalować w obudowie, a następnie wygrać system. Uruchomienie nie jest trudne, zresztą podobnie jak dalsza administracja. Odbywa się ona oczywiście przez przeglądarkę, ale w systemie okienkowym (pulpit Linuksa). Cały interfejs, włącznie z pomocą, jest dobrze przetłumaczony na język polski. Instalacja potrzebnych modułów oprogramowania odbywa się przez kliknięcie jednego przycisku. Producent dostarcza też dobre aplikacje mobilne. Dysk Synology nadaje się do użycia w firmach, nie tylko dzięki funkcjom szyfrowania czy kontroli dostępu. Współpracuje z usługami katalogowymi LDAP i Active Directory, a zestaw oprogramowania zawiera liczne funkcje serwerowe. Wszystkich możliwości nie sposób wymienić.

PLUSY:
  • Największe możliwości
  • Polski interfejs
  • Bardzo dobra wydajność
MINUSY:
  • Konieczność samodzielnej instalacji dysku

2. miejsce - Qnap TS-112

Qnap TS-112 nie ma fabrycznie zainstalowanego dysku – trzeba dokupić odpowiedni napęd SATA i wgrać na niego system. Procedura automatycznej konfiguracji upraszcza to do maksimum. TS-112 oferuje wszystkie potrzebne w domu funkcje: składowanie plików, strumieniowy przesył mediów, backup pecetów, replikację danych między dyskami sieciowymi. Administrator ma pełną kontrolę nad prawami dostępu, może wymusić odpowiednio silne hasła. Pliki z serwera nie są kasowane na stałe, lecz trafiają na pewien czas do kosza. Dostęp do danych jest możliwy przez przeglądarkę, WebDAV i z poziomu urządzeń mobilnych. Urządzenie ma kilka dodatkowych modułów oprogramowania, m.in. antywirus i program do synchronizacji z Google Drive. Wszystkimi funkcjami zarządza się przez sprawnie działający, przejrzysty, polskojęzyczny interfejs.

PLUSY:
  • Bardzo duże możliwości
  • Bogaty zestaw portów
  • Najlepsza wydajność
MINUSY:
  • Konieczność samodzielnej instalacji dysku

3. miejsce - ZyXEL NSA310

Podobnie jak inne urządzenia o zaawansowanych możliwościach, również NSA310 jest sprzedawany bez dysku. Różnica jest jednak taka, że nie wymaga on wgrywania systemu. Uruchomienie jest więc szybsze, ale ogólnie zarządzanie trudniejsze, za co winę ponosi gorszy, źle przetłumaczony interfejs. ZyXEL NSA310 może służyć do centralnego składowania plików oraz przechowywania kopii zapasowych, ale producent nie dołącza do zestawu żadnego oprogramowania do backupu – należy używać narzędzi wbudowanych w Windows. Zestaw funkcji urządzenia oceniliśmy dobrze, ponadto można korzystać z dodatkowych, łatwo instalowanych modułów oprogramowania, np. WordPress, phpMyAdmin, eMule czy Gallery. Interfejs daje zdalny dostęp przez przeglądarkę do danych, lecz brakuje dobrych aplikacji na urządzenia mobilne.

PLUSY:
  • Bogaty zestaw funkcji
  • Dodatkowe moduły oprogramowania
MINUSY:
  • Niedopracowany interfejs
  • Brak dobrych aplikacji mobilnych

4. miejsce - Buffalo LinkStation Pro

Z prostych, lecz ciekawych zastosowań dysku Buffalo można wymienić np. udostępnianie portu USB w sieci czy szybkie zgrywanie zawartości pamięci USB na dysk (funkcja Direct Copy). Urządzenie jest energooszczędne, można zaplanować harmonogram jego włączania i wyłączania. Jak wszystkie NAS-y do „ambitnych” zastosowań również on ma serwer WWW z obsługą PHP oraz baz danych MySQL. W zestawie z dyskiem jest oprogramowanie do tworzenia kopii zapasowych NovaBackup na 5 stanowisk, oczywiście zawartość samego dysku sieciowego też może być replikowana na inne urządzenia. Dysk ma wbudowane oprogramowanie WebAccess, dające zdalny dostęp do danych przez przeglądarkę, jak również aplikacje na Androida i iOS o tej samej nazwie. Dostępna jest również aplikacja mobilna SmartPhone Navigator do zarządzania sprzętem.

PLUSY:
  • Serwer WWW
  • Zestaw programów
  • Bardzo dobra wydajność
MINUSY:
  • Tylko jeden port USB
  • Ogólnie przeciętne możliwości

5. miejsce - Iomega EZ Media&Backup Center

Iomega jest urządzeniem gotowym do uruchomienia – tuż po włączeniu jest wykrywane przez program zarządzający, który również szybko mapuje zasoby sieciowe. Wśród standardowych funkcji unikatowym rozwiązaniem jest backup, który nie wymaga instalacji żadnych programów. Wystarczy na komputerze udostępnić folder, a następnie wskazać go na urządzeniu Iomega, by był cyklicznie kopiowany. Ciekawym rozwiązaniem są tzw. foldery aktywne. Po wrzuceniu pliku do takiego folderu NAS wykonuje określoną czynność: skaluje zdjęcia, publikuje je na Facebooku, umieszcza filmy na YouTube, pobiera plik z sieci BitTorrent itp. Dysk ma dobrze zrealizowaną usługę zdalnego dostępu przez przeglądarkę, administrator może wysyłać e-mailem zaproszenia do innych osób. Jest też dostępna mobilna aplikacja Iomega Link.

PLUSY:
  • Łatwe uruchomienie
  • Foldery aktywne
  • Backup z poziomu NAS
MINUSY:
  • Tylko jeden port USB
  • Ogólnie przeciętne możliwości

6. miejsce - WD My Book Live

My Book Live udostępnia pliki komputerom z systemem Windows i Mac OS, umożliwia zarządzanie użytkownikami i przydzielanie im uprawnień do zasobów. Dysk w prosty sposób realizuje zdalny dostęp do plików – wystarczy zarejestrować urządzenie w usłudze WD2go. Następnie, po zalogowaniu się na stronę www.wd2go.com, każdy użytkownik może uzyskać dostęp do danych przez protokół WebDAV, czyli z poziomu Eksploratora Windows, a nie przez przeglądarkę. Dostęp do dysku można dać różnym osobom, wpisując ich adres e-mailowy na odpowiedniej liście. W podobny sposób realizowany jest dostęp dla aplikacji mobilnych. Warto wspomnieć, że My Book Live nie zapewnia integracji z Dropboksem i SkyDrive (jak można przeczytać na stronie producenta). Z tymi usługami współpracuje tylko mobilna aplikacja WD2go.

PLUSY:
  • Łatwe uruchomienie
  • Dobre aplikacje mobilne
  • Proste udostępnianie
MINUSY:
  • Brak portów USB
  • Przeciętne możliwości

7. miejsce - Verbatim Media Share

Verbatim Media Share służy głównie do udostępniania plików, przy czym prywatne i publiczne udziały są z góry skonfigurowane i nie można tego zmienić. W zasadzie nie oferuje funkcji tworzenia kopii zapasowych – instrukcja informuje jedynie, jak zrobić backup na dyski sieciowe z użyciem narzędzi wbudowanych w Windows. Ma za to serwer do strumieniowego przesyłania mediów, a także funkcje pobierania plików z sieci BitTorrent oraz automatycznego publikowania zdjęć w serwisach Facebook i Flickr. Istnieje możliwość zdalnego logowania się do urządzenia z dowolnego miejsca internetu (przez stronę www.myverbatim.com). Wszystkie pliki są dostępne przez przeglądarkę, a przy odpowiednio szybkim łączu można nawet zdalnie odtwarzać muzykę i zdjęcia. Niestety, producent nie udostępnia żadnych aplikacji mobilnych.

PLUSY:
  • Łatwe uruchomienie
  • Zestaw portów
MINUSY:
  • Ogólnie małe możliwości
  • Brak aplikacji mobilnych
​​​​​

Ocena:
Oceń:
Komentarze (8)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
koneton
koneton
25 kwietnia 2013, 11:34
Wydaje mi się, że w większości gospodarstw domowych upload jest na tyle niski, że używanie dysków sieciowych poza domem jest bardzo uciążliwe. Dodatkowo, zamiast wydawać pieniądze na taki dysk, można zrobić go samemu, używając do tego starego PC lub laptopa. Oczywiście, takie rozwiązanie zajmie więcej miejsca niż typowy dysk sieciowy, ale za to, będzie miało o wiele większe możliwości. Kolejną zaletą jest fakt, że takie rozwiązanie nie będzie się wiązało z dodatkowymi wydatkami (co najwyżej na kolejne dyski) i będzie łatwo rozszerzalne (w przypadku desktopów). Dodatkowo, bardzo możliwe, że będziemy mogli utworzyć z dysków RAID, itp. Jeżeli taki sprzęt miałby być w widocznym/reprezentacyjnym miejscu to zawsze można się pokusić o zmianę obudowy na atrakcyjniejszą.
robi_10
robi_10
25 kwietnia 2013, 11:16
admin napisał(a): To dobre rozwiązanie - kto z niego korzysta? Nie do końca można nazwać to trzymaniem plików w sieci, ale ja korzystam. Posiadam własny domowy serwer, jednak nie służy on tylko do hostingu plików. Mam na nim postawioną prostą stronę internetową, bazę MySQL, boty IRC-owe, kilka serwerów do gier oraz TeamSpeak. Do tego służy mi jako router Wi-Fi. I tak sobie działa już od ponad półtorej roku i jakoś daje radę. Do plików nadaje się tylko w sieci lokalnej, bo przez internet mam trochę za mało uploadu (2Mb/s). Dostęp mam do niego przez zdalny pulpit (RDP). A sprzęt to... stary laptop (podpisowy nr. 3) z powyłamywanymi zawiasami, uszkodzonym inwerterem, i zajechaną baterią (zatem z jego mobilności także pozostały już tylko wspomnienia). Prądu ciągnie tyle co nic, w spoczynku jest niesłyszalny. Tak czy siak - to jest bardzo fajne rozwiązanie, zwłaszcza zarządzanie nim gdziekolwiek jestem z chociażby telefonu komórkowego :]. Na rozwiązanie typu chmura z prawdziwego zdarzenia raczej na chwilę obecną nie mam zamiaru się zdecydować.
avatar
~Anonim
25 kwietnia 2013, 11:02
Czekamy na więcej tego typu tekstów (podlizywanie się mode on:)
avatar
~Anonim
25 kwietnia 2013, 10:13
\"Toshiba Stor.E Basics 500GB USB 3.0? Trzeba będzie sprawdzić
Chyba, ze można polecić coś innego?
BTW, maly offf - Ile osób korzysta z SSD?
avatar
~Anonim
25 kwietnia 2013, 10:09
W takim razie polecam "Toshiba Stor.E Basics 500GB USB 3.0" [http://www.euro.com.pl/dyski-twarde-zewnetrzne/toshiba-stor-e-basics-500gb-usb3-0.bhtml]. Cichy, wydajny, nie nagrzewa się zbytnio. Zgodny z USB 2.0 i 3.0 - a ponadto, jak podłączasz do USB 2.0 dioda na dysku świeci na biało, a jak do USB 3.0, to na niebiesko. Sprawdziłem osobiście ;).
avatar
~Anonim
25 kwietnia 2013, 09:37
~Anonim napisał(a): Witam! Ja nie korzystam z tego rozwiązania ze względów prywatnościowych. Po co ktoś ma mieć dostęp do moich zdjęć, dokumentów "Worda" czy arkuszy "Excela"?:oczy: Ja nie wątpię, że takie dyski sieciowe pewnie są opatrzone jakimś hasłem, ale przecież w dzisiejszych czasach każde zabezpieczenie (nawet hasło) jest do obejścia. Poza tym... Mam zewnętrzny dysk twardy, pendrivy - więc nie mam potrzeby korzystania z takich rozwiązań. Spoko, jasne
I pomyśleć, że ja nadal mam "zwyczajny" HDD, eśśś...
Może trzeba pomyśleć o takim zakupie
avatar
~Anonim
25 kwietnia 2013, 09:36
Witam! Ja nie korzystam z tego rozwiązania ze względów prywatnościowych. Po co ktoś ma mieć dostęp do moich zdjęć, dokumentów "Worda" czy arkuszy "Excela"?:oczy: Ja nie wątpię, że takie dyski sieciowe pewnie są opatrzone jakimś hasłem, ale przecież w dzisiejszych czasach każde zabezpieczenie (nawet hasło) jest do obejścia. Poza tym... Mam zewnętrzny dysk twardy, pendrivy - więc nie mam potrzeby korzystania z takich rozwiązań.
admin
admin
25 kwietnia 2013, 09:18
To dobre rozwiązanie - kto z niego korzysta?
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2025
  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto