W artykule:
- Jak jest realizowany dźwięk przestrzenny w słuchawkach
- Jakie złącza mają słuchawki
- Wrażenia dotyczące wygody słuchawek i jakości dźwięku
- Opisy najlepszych produktów
- Tabela z wynikami testu
Słuchawek używamy do słuchania muzyki, komunikacji ze znajomymi, oglądania filmów i oczywiście podczas grania. Są nieocenione, gdy panujący hałas utrudnia zastosowanie głośników, oraz wtedy, kiedy inne osoby nie mają ochoty słuchać tego co my.
Kiedyś do komputerowej zabawy służyły zwykłe słuchawki stereo, od walkmana lub z domowego zestawu audio. Dziś twórcy gier oferują możliwości, którym zwykłe słuchawki stereo nie zawsze podołają – wielokanałową ścieżkę dźwiękową i głosową komunikację z innymi graczami. Producenci sprzętu szybko podjęli to wyzwanie i na sklepowych półkach znajdują się dziesiątki tzw. gamingowych headsetów, czyli zestawów słuchawkowych z mikrofonem, przeznaczonych do gier.
Standardy dźwięku
Opakowania nowoczesnych zestawów słuchawkowych kuszą informacją o możliwości odtwarzania dźwięku przestrzennego. Efekt ten osiąga się wirtualnie i programowo, za pomocą różnych standardów tworzenia wirtualnej przestrzeni. Jedne pochodzą z uznanych laboratoriów dźwięku kinowego, jak DTS czy Dolby Laboratories, inne mają prestiżowy certyfikat THX, a jeszcze inne wykorzystują mniej ekskluzywne rozwiązania. W sprzedaży są także słuchawki, w których dźwięk generują więcej niż dwa głośniczki. W każdej słuchawce jest kilka membran, których zadaniem jest odtwarzanie dźwięku odpowiadającego głośnikom przednim, bocznym oraz tylnym. Jednak nadal jest to dźwięk wirtualny, nie w pełni odpowiadający temu, co oferują typowe zestawy głośnikowe 5.1 lub 7.1.
Jakość dźwięku
Wybierając słuchawki, trzeba zwrócić uwagę na jakość odtwarzanej muzyki. Słuchawki, które radzą sobie z nią dobrze, sprawdzą się też w innych zastosowaniach. Zdarzają się jednak wyjątki, które na przykład odtwarzają zbyt intensywny bas. W grach i filmach ich brzmienie może okazać się atrakcyjne, bo lepiej odtwarzają strzały, wybuchy, pomruki itp. To dlatego niektóre słuchawki mogą mieć wyższą ocenę za dźwięk przestrzenny niż odsłuch muzyki.
Trzeba jednak z rezerwą traktować reklamowe slogany producentów. Często dotyczą np. systemów wibracji, które zwykle szkodzą jakości dźwięku. Również pozłacany wtyk USB nie poprawi jakości dźwięku, bo w wypadku cyfrowej transmisji USB pozłocenie ma wyłącznie znaczenie estetyczne.
Opcje połączeń
Do odtwarzania dźwięku przestrzennego nie wystarcza zwykły wtyk typu minijack. Dlatego słuchawki mają USB i własny układ dźwiękowy. Często daje się go odłączyć, by słuchawki mogły współpracować z innymi urządzeniami, bez USB. Wtedy mogą odtwarzać tylko dźwięk stereofoniczny.