Podsumowanie testu
Do naszego testu wybraliśmy osiem urządzeń z ekranami 8” oraz 10”. Na rynku jest ich znacznie więcej, ale mają wiele podobieństw, więc po przeczytaniu tego testu z pewnością będziesz wiedział, co wybrać.
Wyposażenie
W porównaniu nawet do przeciętnego laptopa testowane tablety pod względem wyposażenia wypadają słabo, co jest skutkiem ich niewielkich rozmiarów. Pomijamy wolny procesor i małą ilość pamięci – najczęściej 16 GB, czyli w praktyce 14,5 GB, z czego większość zajmuje system. Pozytywnie wyróżniają się najdroższy Colorovo CityTab Supreme 3G oraz Toshiba Encore 2 WT8-B-102 z pamięcią 32 GB. Dla użytkownika zostaje prawie 20 GB.
Wyjście HDMI znalazło się tylko w czterech urządzeniach –
w przypadku reszty użytkownik jest skazany na mały ekran tabletu.
Klawiatury są dołączane do urządzeń Goclever 800 WIN, Goclever 1010 WIN, a także Colorovo CityTab Supreme 3G. W pierwszym i trzecim przypadku ma ona postać etui do tabletu, które służy jednocześnie do podparcia ekranu podczas pracy. Wadą rozwiązania jest to, że nie da się regulować kąta pochylenia ekranu. Ponadto w przypadku 8-calowego Goclever 800 WIN klawiatura nie ma żadnego urządzenia wskazującego i jest wyjątkowo mała – przy tych rozmiarach wygoda pracy pozostawia wiele do życzenia. Najlepiej rozwiązano to w przypadku Goclever 1010 WIN – klawiatura ma postać stacji dokującej, a zestaw może stać się całkiem wygodnym laptopem.
Niezależnie od przekątnej ekrany w testowanych urządzeniach mają rozdzielczość 1280x800, co w zupełności wystarcza. Dotyk działa bardzo sprawnie, ekrany mają szerokie kąty widzenia (dzięki technologii IPS ). W tej kategorii urządzeń trudno natknąć się na takie buble, jak w przypadku tanich tabletów z Androidem. Niestety, wiele do życzenia pozostawia jasność ekranów – niektóre mają niewiele ponad 100 nitów, więc w jasnym oświetleniu są mało czytelne.
Możliwości komunikacyjne
Tablety mają zwykle tylko po jednym złączu microUSB, w dodatku w urządzeniach Allview, Goclever Insignia 800 WIN, Modecom oraz Toshiba służy ono do ładowania akumulatora, więc często jest zajęte. Tylko jeden model, mianowicie Prestigio MultiPad Visconte 3 3G miał dwa złącza USB – jedno standardowe (typu A), drugie microUSB. Co więcej, ładowanie tego tabletu odbywa się przez osobne gniazdo, więc oba złącza USB są zawsze dostępne dla użytkownika. Za to urządzenie nie ma klawiatury – tą (w postaci etui) można dokupić za około 100 zł.
Obowiązkowym elementem wyposażenia jest interfejs Bluetooth do podłączenia klawiatury, myszy lub słuchawek, a także Wi-Fi – najczęściej w standardzie 802.11n (tylko Visconte 3 3G był zgodny z 802.11a ). Przy tak małych rozmiarach nie ma szansy na interfejs Ethernet, za to w urządzeniach Colorovo oraz Prestigio znalazł się modem 3G (HSPA+ ) oraz gniazdo na karty microSIM.
Wydajność
Mimo bardzo zbliżonych konfiguracji sprzętowych wydajność poszczególnych tabletów nieraz się różni. Najlepiej pod tym względem wypadł Colorovo CityTab Supreme 3G z procesorem Atom Z3735D oraz 2 GB pamięci RAM. Osiągi wskazują, że pamięć pracuje w trybie dwukanałowym, co przełożyło się także na wyniki testów procesora, które przeprowadziliśmy. Poza tym urządzenie ma pojemną (32 GB) i całkiem szybką pamięć flash (zapis i odczyt na poziomie odpowiednio 172 i 77 MB/s).
Podobnie wysokie osiągi pamięci ma Prestigio MultiPad Visconte 3 3G. Wydajność procesora okazała się wyraźnie niższa, za to dobre wyniki uzyskał układ graficzny. Te niuanse wynikają nawet nie tyle z różnic sprzętowych, co raczej z drobnych szczegółów dotyczących BIOS-u czy sterowników. W praktyce podczas pracy z tabletem różnice prawie nie są odczuwalne.
Mobilność
Mobilność to cecha, która stoi w sprzeczności z wysoką wydajnością oraz dobrym wyposażeniem. Nawet poszczególne aspekty mobilności wykluczają się wzajemnie, więc do producenta sprzętu należy ich dobre zrównoważenie. Chodzi na przykład o połączenie niewielkiej wagi urządzenia z długim czasem pracy na baterii (a więc pojemnym i jednak ciężkim akumulatorem).
Ta sztuka najlepiej udała się w dwóch urządzeniach: Adax oraz Toshiba. Mają one ekrany o przekątnej 8 cali, ważą odpowiednio 360 oraz 370 gramów, mają wcale nie tak pojemne akumulatory 18 oraz 15 Wh (watogodzin), ale mogą pracować bez zasilania sieciowego ponad 14 godzin. Dla porównania, tablet Prestigio z akumulatorem 30 Wh działa nieco ponad 15 godzin. Ma przy tym jednak większy ekran, którego podświetlenie wymaga większej ilości energii.
Mimo tych różnic wszystkie testowane urządzenia uzyskały za mobilność ocenę bardzo dobrą lub celującą, bo w porównaniu do przeciętnego laptopa wyjątkowo wygodnie się je przenosi.