1. miejsce - Colorovo CityTab Supreme 3G
Zestaw marki Colorovo okazał się najlepszy pod każdym względem: wyposażenia, wydajności oraz mobilności. Działa jako 10-calowy tablet, jak również laptop z całkiem wygodną klawiaturą i średnio wygodnym touchpadem. Ma 32 GB pamięci flash – dwukrotnie więcej niż w najtańszych tabletach, dzięki czemu na dane użytkownika pozostaje około 20 GB. Ma też 2 GB pamięci RAM, która jest nie tylko większa niż w najtańszych urządzeniach, ale także szybsza. W komplecie jest modem 3G, urządzenie można rozbudować o pamięć flash (microSD), a także podłączyć do monitora przez miniHDMI. Zastosujesz też dowolną klawiaturę i mysz, co pozwoli na wygodną pracę, tyle że z wydajnością wyraźnie niższą, niż w wypadku przeciętnego laptopa. Czas pracy na baterii sięga niemal 14 godzin.
Jakość wykonania urządzenia jest bardzo dobra, nie mamy do niej zastrzeżeń. Ekran ma wysoką jasność, obudowa tabletu jest gumowana, dzięki czemu sprzęt pewnie leży w dłoni. Urządzenie ma etui, które służy jako podpórka ekranu. Zaletą takiego rozwiązania jest niewielka waga całości, a wadą – brak regulacji kąta pochylenia ekranu.
PLUSY:
- Najlepsze wyposażenie
- Najwyższa wydajność
- Świetna mobilność
MINUSY:
- Wysoka cena
- Mało wygodny touchpad
2. miejsce - Prestigio MultiPad Visconte 3 3G
Tablet Prestigio znalazł się na drugim miejscu naszego testu, bo w porównaniu z CityTab Supreme 3G ma kilka wad, choć z drugiej strony – również kilka atutów. Do tych pierwszych należy brak etui czy stacji dokującej z klawiaturą i urządzeniem wskazującym, przez co trudno go używać jako laptopa, chyba że dokupi się opcjonalne elementy. Sprzęt ma ciemniejszy ekran (tylko 124 nity), 16 GB pamięci (dla użytkownika zostaje zaledwie kilka GB), pamięć flash jest znacznie wolniejsza podczas zapisu, a tablet jest o 80 gramów cięższy.
Do zalet trzeba zaliczyć dwa porty USB (w tym jeden typu A), jeszcze dłuższy czas pracy niż w przypadku Colorovo (ponad 15 godzin), a także zgodność interfejsu Wi-Fi ze standardem 802.11a.
Podobnie jak model z pierwszego miejsca, tablet Prestigio ma modem 3G i gniazdo microSIM, a także microSD służące do rozbudowy pamięci flash. Ma również nieco lepszą wersję procesora Intel Atom o oznaczeniu Z3735F, która obsługuje 2 GB pamięci RAM, co zapewnia osiągi lepsze niż w najtańszych urządzeniach. Choć nie przełożyło się to na wydajność procesora, osiągi układu graficznego okazały się najlepsze spośród opisywanych urządzeń.
PLUSY:
- Zestaw interfejsów
- Czas pracy na baterii
MINUSY:
- Ciemny ekran
- Mało pamięci flash
3. miejsce - Goclever Insignia 1010 WIN
Ten najtańszy w teście 10-calowy tablet jest zarazem niemal najtańszym na rynku modelem o tej przekątnej ekranu – można go kupić już za 739 zł. Ma całkiem wygodną klawiaturę z touchpadem, który ma dwa przyciski (ten w zestawie Colorovo nie ma przycisków w ogóle). Forma wykonania klawiatury (w postaci stacji dokującej) pozwala dowolnie ustawiać kąt pochylenia ekranu. Niestety, skutkiem ubocznym jest spora waga całości, wynosząca około 1,35 kg (sam tablet też nie jest lekki, waży 680 gramów).
Insignia 1010 WIN ma wszystko co potrzebne, m.in. wyjście microHDMI do podłączenia większego ekranu, gniazdo microSD do rozbudowy pamięci flash, bezprzewodowe interfejsy Wi-Fi i Bluetooth. Jest wyposażony w małą pamięć RAM i flash (odpowiednio 1 oraz 16 GB), nie ma także modemu 3G.
Wydajność urządzenia jest nieco słabsza niż tabletów z pierwszych dwóch miejsc zestawienia, co wynika z wolniejszej pamięci RAM, a także słabszej pamięci flash (w zapisie osiąga 41 MB/s). Pojemność akumulatora też jest trochę mniejsza (ok. 24 Wh), więc maksymalny czas pracy nie przekracza 11,5 godziny.
PLUSY:
- Stacja dokująca
- Wyjście microHDMI
MINUSY:
- Duża waga zestawu
- Nierówne podświetlenie ekranu
4. miejsce - Toshiba Encore 2 WT8-B-102
Jest to najlepszy tablet spośród modeli z ekranami 8”, ale niestety nie można go używać jak laptopa, gdyż w zestawie nie ma stacji dokującej, klawiatury ani urządzenia wskazującego. Oczywiście tablet ma Bluetooth (podobnie jak inne niezbędne interfejsy), więc można wykorzystać dowolne klawiaturę i mysz z tą technologią. Brakuje za to złącza HDMI, więc nie ma sposobu na podłączenie urządzenia do monitora.
W porównaniu do innych tabletów Toshiba Encore 2 ma kilka zalet, np. rozsądną pojemność pamięci flash (32 GB, z czego dla użytkownika pozostaje niecałe 20 GB). Ekran ma wysoką jasność 254 nitów, realny kontrast przekraczający 1100:1, a także najmniejszy błąd odwzorowania barw (około 4 pkt.). Wykorzystano akumulator o pojemności 15 Wh, a mimo to maksymalny czas pracy sięga niemal 15 godzin. Przy maksymalnej jasności i podczas odtwarzania filmu jest on znacznie krótszy – wynosi niecałe 5 godzin. Ponadto urządzenie ma szybką pamięć flash, zapewniającą odczyt i zapis danych z szybkością odpowiednio 176 oraz 71 MB/s.
Do wad urządzenia na pewno należy zaliczyć niewielką pojemność RAM (jest niezbędne minimum – 1 GB), tylko jeden port microUSB, który służy jednocześnie do ładowania urządzenia oraz wymiany danych, a także wspomniany wcześniej brak klawiatury.
PLUSY:
- Dobry ekran
- Pamięć flash 32 GB
- Czas pracy na baterii
MINUSY:
- Skromny zestaw
interfejsów