Test wzmacniaczy Wi-Fi - popraw zasięg
- Wyposażenie wzmacniaczy Wi-Fi
- Zastosowania urządzeń tego typu
- Podsumowanie testu 13 wzmacniaczy
- Recenzje najciekawszych modeli
- Tabela z wynikami testów
Ale słaby sygnał na krańcu sieci Wi-Fi można odebrać, wzmocnić i wysłać dalej, zwiększając w ten sposób obszar jej działania. Pierwotnie służyły do tego zwykłe punkty dostępowe, łączone z głównym routerem za pomocą kabla sieciowego. Później pojawiły się podobne urządzenia z tzw. funkcją repeatera albo zgodne z WDS. A obecnie do użytku domowego stosuje się wyspecjalizowane, a jednocześnie proste w obsłudze i tanie wzmacniacze Wi-Fi, które są także nazywane regeneratorami sygnału, wzmacniakami czy ekspanderami.
W najprostszym przypadku urządzenie nie ma w ogóle żadnych złączy, bo do odbioru sygnału Wi-Fi wystarczy wbudowany interfejs bezprzewodowy. Do informowania o statusie urządzenia służy jedna kontrolka, a do połączenia z domową siecią tylko jeden przycisk WPS. Ale są też bardziej złożone konstrukcje, z portem ethernet czy zewnętrznymi antenami.
Druga sprawa ułatwiająca uruchomienie to wspólne standardy zabezpieczeń. Obecnie obowiązuje szyfrowanie WPA2 i wszystkie urządzenia są z nim zgodne. Ale jeszcze większą rolę odgrywa WPS, który umożliwia automatyczne łączenie urządzeń między innymi za pomocą przycisku na obudowie, dzięki czemu wzmacniacz automatycznie przejmuje ustawienia od routera. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, po minucie wzmacniacz już działa, praktycznie nie wymagając dalszej ingerencji użytkownika.