1. miejsce - Symantec Norton 360 v5
Prosta i przejrzysta instalacja prawie najszybsza w całym teście. Interfejs nowoczesny i funkcjonalny, oczywiście polskojęzyczny. Programiści firmy Symantec udowadniają, że skuteczny, dobrze wyglądający i prosty w obsłudze pakiet nie musi być dużym obciążeniem dla pamięci i procesora w komputerze.Działająca w tle aplikacja nie przeszkadza uruchomionym programom. Opcjonalnie uaktywniany tryb dyskretny pozwala bez przeszkód prowadzić pełnoekranowe rozgrywki. Norton 360 v5 nie tylko nie spowalnia, ale wręcz pozwala przyśpieszyć pracę komputera, dzięki obecności funkcji optymalizujących Windows (czyszczenie dysków, zarządzanie programami w autostarcie itp.). Wyniki testów skuteczności przeprowadzonych przez niezależne laboratoria nie pozostawiają wątpliwości, że ze złośliwym kodem Norton radzi sobie doskonale. Wada? Brak niszczarki. Bo programów bez wad nie ma.
PLUSY:
- Niewielkie zużycie zasobów
- Skuteczność
- Optymalizacja
MINUSY:
2. miejsce - Kaspersky PURE Total Security 2011
Pakiet PURE to najbogatsza edycja narzędzi ochronnych firmy Kaspersky Lab. Oprócz wszystkich funkcji dostępnych w tańszym wydaniu Internet Security, edycja PURE Total Security jest wyposażona w dodatkowe narzędzia zabezpieczające i optymalizujące pracę systemu operacyjnego. Przykładem jest moduł menedżera haseł pozwalający na bezpieczne przechowywanie wszelkich danych uwierzytelniających w jednym, bezpiecznym miejscu, czy możliwość tworzenia szyfrowanych kontenerów dla ważnych danych użytkownika. Kolejną funkcją dostępną wyłącznie w wersji PURE jest moduł automatycznego tworzenia kopii zapasowych oraz ich przywracania. Warto zwrócić uwagę na fakt, że edycja PURE nie jest tylko pakietem Internet Security tej firmy z dodanymi kilkoma funkcjami. To przemyślany produkt ze zmodyfikowanym (w stosunku do Internet Security) interfejsem. Lekki, skuteczny i z przydatnymi funkcjami.
PLUSY:
- Niewielkie zużycie zasobów
- Skuteczność
- Menedżer haseł
MINUSY:
- Jednorazowa utrata stabilności w teści
3. miejsce - F-Secure Internet Security 2011
Kompleksowa ochrona zapewniana przez pakiet ochronny fińskiego producenta realizowana jest na trzech poziomach: ochrona komputera, ochrona sieci, ochrona internetu. W ramach tych poziomów funkcjonują praktycznie wszystkie niezbędne moduły ochronne. Lokalne zasoby komputera są chronione przez standardowe moduły skanera i strażnika, wspomagane przez funkcje blokujące oprogramowanie szpiegowskie. Ochrona sieci realizowana jest przez zaporę sieciowa oraz moduł kontroli aplikacji łączących się z siecią. Chronione mogą być również połączenia typu dial-up, ale w praktyce są one dziś coraz rzadziej wykorzystywane. Trzeci poziom ochrony – ochrona internetu – realizowany jest poprzez moduł zabezpieczający przeglądarkę internetową i blokujący podejrzane witryny, antyspam i moduł filtrujący całą elektroniczną korespondencję. Całość uzupełnia moduł kontroli rodzicielskiej oraz gadżet pulpitu.
PLUSY:
- Bardzo dobre wyniki testów
- Czytelny interfejs
MINUSY:
- Brak dodatkowych funkcji (backupu danych)
3. miejsce - Symantec Norton Internet Security 2011
Prosta i przejrzysta instalacja okazała się także najszybsza w całym teście. Przejrzysty interfejs nowego NIS-a ułatwia zorientowanie się w statystykach czy poszczególnych funkcjach programu, ale domyślna konfiguracja programu zapewnia optymalny poziom ochrony. Testy pokazały, że program w stanie czuwania miał jeden z najniższych wskaźników zużycia zasobów w teście. Pakiet na pewno nie będzie przeszkadzał w pracy uruchomionym na pierwszym planie programom. Oczywiście, pod warunkiem że nie będą to programy złośliwe, choć z tymi radzi sobie doskonale, czego dowodzą testy laboratoriów antywirusowych. Wbudowany w produkty Symanteca system reputacji pozwala łatwo oszacować na ile bezpieczne są pliki w naszym systemie i jednocześnie wpływa na znaczne skrócenie czasu skanowania całego systemu. Programy i pliki uznawane za zaufane nie będą skanowane, chyba że na wyraźne życzenie.
PLUSY:
- Wysoka skuteczność
- Efektywny system reputacji danych
MINUSY:
- Brak dodatkowych funkcji (np. backupu danych)
4. miejsce - BitDefender Total Security 2011
Total Security to najlepiej wyposażony pakiet zabezpieczający spośród wszystkich produktów oznaczonych marką BitDefender. Oprócz wszystkich funkcji obecnych w również znajdującym się w naszym teście pakiecie BitDefender Internet Security w edycji Total Security dostępne są dodatkowo następujące funkcje: oferowana w cenie pakietu usługa backupu online (2 GB przestrzeni na serwerze), możliwość przechowywania ważnych plików w szyfrowanej przestrzeni, niszczarka plików umożliwiająca skuteczne (nieodwracalne) usunięcie danych, moduł optymalizacji komputera zawierający m.in. narzędzia do czyszczenia zbędnych wpisów rejestru, plików tymczasowych, a także analizujący programy automatycznie uruchamiane wraz z systemem i sugerujący zmiany w ustawieniach poprawiające wydajność systemu. Pod względem skuteczności BitDefender to absolutna czołówka. Nieco gorzej z obciążeniem systemu.
PLUSY:
- Wysoka skuteczność
- Sporo funkcji dodatkowych
MINUSY:
- Spore wymagania sprzętowe
5. miejsce - Panda Global Protection 2011
Najlepiej wyposażony pakiet ochronny firmy Panda Security oferuje wszystko to, co bardzo dobry pakiet Internet Security tej samej firmy, a dodatkowo narzędzia optymalizacyjne dla systemu Windows. Za pomocą Global Protection nie tylko skutecznie ochronisz komputer, ale także usuniesz zbędne pliki tymczasowe, oczyścisz rejestr, czy zdefragmentujesz dysk. Uzupełnieniem w stosunku do IS jest również możliwość szyfrowania danych oraz ich trwałego usuwania. Podobnie jak w pakiecie Internet Security tej firmy, również i w tym wydaniu otrzymujemy cyfrowy portfel, czyli kartę płatniczą, którą doładowujemy środkami przelanymi na konkretne konto przypisane do karty. Pod względem skuteczności Panda wypada bardzo dobrze. Na pewno wpływ na to mają efektywne mechanizmy kolektywnej analizy kodu przeprowadzanej w „chmurze” co stanowi dodatkową ochronę.
PLUSY:
- Wysoka skuteczność
- Cyfrowy portfel w zestawie
- Menedżer sieci
MINUSY:
- Aktualizacja nie aktywuje się automatycznie
6. miejsce - ESET SmartSecurity 4.2
Pakiet zabezpieczający opracowany przez naszych południowych sąsiadów to superlekkie połączenie klasycznych funkcji takich jak skaner antywirusowy, zapora sieciowa, moduł antyspamowy z ochroną wszelkiego typu nośników wymiennych. Produkt ESET w teście obciążenia podczas monitorowania ustępował jedynie programom Symanteca, natomiast zużycie pamięci podczas skanowania było najniższe w całym teście. Użytkowników laptopów powinien zainteresować dostępny tryb energooszczędny. Zaawansowanych użytkowników z pewnością zainteresuje oferowane razem z pakietem rozbudowane narzędzie diagnostyczne ESET SysInspector pozwalające na kompleksową analizę każdego programu, usługi i procesu uruchomionego na komputerze. Przydatnym narzędziem jest również moduł ESET SysRescue. Jego zadaniem jest dezynfekcja zaatakowanego systemu operacyjnego.
PLUSY:
- Najniższe zużycie pamięci
- Narzędzie diagnostyczne
MINUSY:
- Brak dodatkowych funkcji (np. backupu)