Trudny wybór
Zmniejszył się piksel w wyświetlaczu. Dzięki temu udało się upakować większą liczbę pikseli w ekranach o małych przekątnych, czyli zwiększyć ich rozdzielczość, co pozwala uzyskać bardziej szczegółowy obraz nawet na małych odbiornikach. Na rynku pojawiają się pierwsze telewizory LCD o przekątnej 32 cale i plazmowe o przekątnej 42 cale, których ekrany mają rozdzielczość Full HD, a więc aż 1920x1080 pikseli.
O wyborze telewizora powinny decydować jego: rozdzielczość, wielkość przekątnej ekranu, a także typ odbiornika – LCD lub plazmowy.
Najmniejsze ekrany plazmowe mają przekątną 37 cali. Jeśli planujesz zakup odbiornika 26- lub 32--calowego, do wyboru masz tylko panele LCD.
Większość telewizorów LCD 26- i 32-calowych (plazmy tej wielkości nie są produkowane) ma rozdzielczość 1366x768. Na rynku są już pierwsze odbiorniki LCD Full HD o przekątnej 32 cale, np. Sharp LC-32X20E, ale na takim małym ekranie trudno dostrzec różnicę między 1366x768 a Full HD. Wybór wyższej rozdzielczości nabiera sensu, gdy kupujesz telewizor o przekątnej powyżej 37 cali. Najmniejsze telewizory plazmowe Full HD mają przekątną 42 cale. Z kolei największe telewizory LCD o rozdzielczośći 1366x768 to odbiorniki o przekątnej 46–47 cali. Odbiorniki LCD o większych przekątnych to wyłącznie modele Full HD (patrz tabelka „Przekątna i rozdzielczość ekranu w telewizorach LCD i plazmowych”).
Aby w pełni wykorzystać możliwości telewizora Full HD, potrzebne jest źródło sygnału wysokiej rozdzielczości. Może to być odtwarzacz płyt HD DVD lub Blu-ray albo kanał telewizyjny HD – oferują je polskie platformy cyfrowe „n” i Cyfra +.
Nowoczesne telewizory mają ekrany panoramiczne (stosunek wysokości do szerokości ekranu wynosi najczęściej 16:9) dostosowane do kinowego formatu filmów i telewizji wysokiej rozdzielczości. Jednak kanały telewizyjne w Polsce zwykle nadają program w formacie 4:3. W większości telewizorów można włączyć tryb 4:3 – obraz będzie wyświetlany w tym formacie z czarnymi pionowymi pasami po bokach. Drugie rozwiązanie to tryb, w którym obraz jest rozciągany w pionie i poziomie i obcinane są fragmenty przy dolnej i górnej krawędzi ekranu. Oczywiście można też oglądać program 4:3 w formacie 16:9, ale wówczas obraz będzie nienaturalnie rozciągnięty, a aktorzy będą wyglądali na grubszych o kilka kilogramów.
JAKOŚĆ SYGNAŁU TV
W telewizorach LCD i plazmowych zakłócenia sygnału telewizyjnego są bardziej widoczne niż w odbiornikach kineskopowych. Dodatkowo, jeśli do odbiornika LCD trafia sygnał niskiej jakości, nasila się efekt smużenia.
HD READY
Telewizor HD Ready powinien mieć rozdzielczość minimum 1366x768. Część starszych odbiorników (szczególnie plazmowych) ma logo HD Ready i rozdzielczość tylko 1024x768. To dlatego, że standard HD Ready określa minimalną liczbę linii w poziomie – 720, a nie wyznacza liczby linii pionowych.