A A A

Trudny wybór

PC Format 12/2007
Z półek sklepowych niemal zniknęły telewizory kineskopowe. Wypierają je cienkie, płaskie ekrany LCD i plazmowe. Jeśli chcesz kupić nowy odbiornik TV, sprawdź, czym się charakteryzują najnowsze modele. Poznaj mocne i słabe strony LCD i plazmy.

Kolejne generacje telewizorów mają coraz lepsze parametry. Zasada działania plazmy i LCD pozostaje bez zmian, jednak producenci wciąż zwiększają kontrast obrazu i jasność ekranu oraz skracają czas reakcji matrycy. Dzięki temu telewizory wierniej odwzorowują kolory i wyświetlają bardziej płynny obraz o coraz lepszej jakości.

Zmniejszył się piksel w wyświetlaczu. Dzięki temu udało się upakować większą liczbę pikseli w ekranach o małych przekątnych, czyli zwiększyć ich rozdzielczość, co pozwala uzyskać bardziej szczegółowy obraz nawet na małych odbiornikach. Na rynku pojawiają się pierwsze telewizory LCD o przekątnej 32 cale i plazmowe o przekątnej 42 cale, których ekrany mają rozdzielczość Full HD, a więc aż 1920x1080 pikseli.

Wadą zarówno telewizorów LCD, jak i plazmowych jest duży pobór mocy. Dotyczy to nawet nowoczesnych odbiorników. Czterdziestocalowy telewizor LCD pobiera podczas pracy około 210 W energii, a plazmowy o tej samej przekątnej – około 250 W. Nie zmienia się także czas życia odbiorników. Wynosi 100 tys. godzin dla LCD i 60 tys. godzin dla telewizorów plazmowych.

O wyborze telewizora powinny decydować jego: rozdzielczość, wielkość przekątnej ekranu, a także typ odbiornika – LCD lub plazmowy.

Przekątna ekranu

Przed zakupem telewizora zdecyduj, jaką przekątną ma mieć ekran – im mniejsza, tym niższa cena odbiornika. Wielkość ekranu powinna być też dostosowana do wielkości pomieszczenia, w którym postawisz telewizor, oraz do odległości, z jakiej będziesz oglądał obraz. Im większa przekątna ekranu, tym dalej musi się znajdować telewidz (patrz schemat na 130). Jeśli usiądzie zbyt blisko ekranu o dużej przekątnej, będzie widział wszelkie niedoskonałości obrazu (szczególnie dokuczliwe przy oglądaniu kanałów telewizji analogowej). Z kolei podczas oglądania telewizji na ekranie o małej przekątnej z dużej odległości nie dostrzeże szczegółów.

Najmniejsze ekrany plazmowe mają przekątną 37 cali. Jeśli planujesz zakup odbiornika 26- lub 32--calowego, do wyboru masz tylko panele LCD.

Rozdzielczość obrazu

Pod uwagę bierz odbiorniki o rozdzielczości 1366x768 lub 1920x1080 (tzw. HD Ready, te o wyższej rozdzielczości oznaczane są też jako Full HD). Uważaj, w sklepach jest nadal dużo odbiorników o rozdzielczości 1024x768 z logo HD Ready.

Większość telewizorów LCD 26- i 32-calowych (plazmy tej wielkości nie są produkowane) ma rozdzielczość 1366x768. Na rynku są już pierwsze odbiorniki LCD Full HD o przekątnej 32 cale, np. Sharp LC-32X20E, ale na takim małym ekranie trudno dostrzec różnicę między 1366x768 a Full HD. Wybór wyższej rozdzielczości nabiera sensu, gdy kupujesz telewizor o przekątnej powyżej 37 cali. Najmniejsze telewizory plazmowe Full HD mają przekątną 42 cale. Z kolei największe telewizory LCD o rozdzielczośći 1366x768 to odbiorniki o przekątnej 46–47 cali. Odbiorniki LCD o większych przekątnych to wyłącznie modele Full HD (patrz tabelka „Przekątna i rozdzielczość ekranu w telewizorach LCD i plazmowych”).

Aby w pełni wykorzystać możliwości telewizora Full HD, potrzebne jest źródło sygnału wysokiej rozdzielczości. Może to być odtwarzacz płyt HD DVD lub Blu-ray albo kanał telewizyjny HD – oferują je polskie platformy cyfrowe „n” i Cyfra +.

Przygotuj się na niemiłe niespodzianki

OBRAZ PANORAMICZNY
Nowoczesne telewizory mają ekrany panoramiczne (stosunek wysokości do szerokości ekranu wynosi najczęściej 16:9) dostosowane do kinowego formatu filmów i telewizji wysokiej rozdzielczości. Jednak kanały telewizyjne w Polsce zwykle nadają program w formacie 4:3. W większości telewizorów można włączyć tryb 4:3 – obraz będzie wyświetlany w tym formacie z czarnymi pionowymi pasami po bokach. Drugie rozwiązanie to tryb, w którym obraz jest rozciągany w pionie i poziomie i obcinane są fragmenty przy dolnej i górnej krawędzi ekranu. Oczywiście można też oglądać program 4:3 w formacie 16:9, ale wówczas obraz będzie nienaturalnie rozciągnięty, a aktorzy będą wyglądali na grubszych o kilka kilogramów.

JAKOŚĆ SYGNAŁU TV
W telewizorach LCD i plazmowych zakłócenia sygnału telewizyjnego są bardziej widoczne niż w odbiornikach kineskopowych. Dodatkowo, jeśli do odbiornika LCD trafia sygnał niskiej jakości, nasila się efekt smużenia.

HD READY
Telewizor HD Ready powinien mieć rozdzielczość minimum 1366x768. Część starszych odbiorników (szczególnie plazmowych) ma logo HD Ready i rozdzielczość tylko 1024x768. To dlatego, że standard HD Ready określa minimalną liczbę linii w poziomie – 720, a nie wyznacza liczby linii pionowych.

Telewizyjna alternatywa

Nie jesteś obecnie skazany wyłącznie na telewizor LCD lub plazmowy. Owszem, zakup nowego panoramicznego telewizora kineskopowego jest dziś nieopłacalny (jego cena będzie porównywalna z tańszymi odbiornikami LCD), ale pozostaje jeszcze alternatywa w postaci projektorów oraz telewizorów DLP – z tylną projekcją. W celu korzystania z projektorów musisz mieć dużą białą powierzchnię (ściana, plansza), na której można wyświetlać obraz. Projektory wymagają także zaciemnienia pomieszczenia oraz częstej wymiany lampy. Wszystkie modele telewizorów DLP mają tylko duże przekątne ekranu – powyżej 40 cali – ale zapewniają dobre odwzorowanie kolorów. Wadą są małe kąty widzenia oraz – tak jak w projektorach – konieczność częstego wymieniania lampy. Przyszłość telewizorów to technologia OLED i SED. Ekrany OLED i SED charakteryzują się doskonałym odwzorowaniem kolorów, krótkim czasem reakcji matrycy i dużym kątem widzenia. Nowe technologie wymagają jeszcze dopracowania. Poza tym producenci z pewnością będą zwlekać z ich wprowadzeniem, dopóki nie zwrócą im się fundusze zainwestowane w LCD i plazmę.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto