Podsumowanie testu
W kategorii tunerów STB zwyciężyła Wiwa HD90. Nie zapewnia lepszego obrazu niż konkurenci, za to jest doskonałym przykładem, że można zyskać przewagę, przykładając większą wagę do wygody obsługi (wygodniejszy pilot, lepsza instrukcja, wyświetlacz z funkcją zegara itd.).
W kategorii tunerów USB wygrał LV5T marki Not Only TV (NOT). Tu sytuacja jest podobna, gdyż wszystkie testowane urządzenia zapewniają równie wysoką jakość obrazu. LV5T ma jednak funkcję odbioru radia oraz wygodny pilot.
Przystawki STB
Testowane urządzenia odbierają kanały standardowej rozdzielczości oraz HD, obsługują przewodnik EPG na 7 najbliższych dni. Bezpośrednio z niego można dodawać konkretne programy do harmonogramu nagrywania. Wszystkie testowane tunery STB mogą zapisywać audycje, jeżeli podłączymy do ich portu USB pamięć typu pendrive lub dysk przenośny.
Tunery STB pełnią także rolę prostych odtwarzaczy multimediów. Pozwalają wyświetlać filmy z napisami, zdjęcia oraz odtwarzać muzykę z pamięci USB. Różnią się między sobą liczbą wspieranych formatów multimedialnych. Ich menu ekranowe jest prawie identyczne, różni się drobiazgami.
Piloty zdalnego sterowania są niestety tylko przeciętnej jakości. Niewielkie przyciski i słabo czytelne opisy utrudniają obsługę. Pozytywnym wyjątkiem jest Wiwa HD90, której pilot ma duże przyciski z czytelnymi opisami. Urządzenie to jako jedyne ma również wyświetlacz informujący o numerze kanału lub wyświetlający aktualną godzinę.
Jeżeli chodzi o jakość odbioru programów, przy dobrym sygnale jest ona bardzo wysoka. Poważne kłopoty zaczynają się przy słabym sygnale antenowym – zła antena całkowicie uniemożliwia odbiór.
Tunery USB
Tunery USB również są do siebie podobne. W każdym zestawie znajduje się niewielka antenka z magnetyczną podstawą. Not Only TV oraz Evolve mają jeszcze pilot zdalnego sterowania. Bardzo oszczędnie postąpiła firma Media-tech. Jej tuner nie ma w zestawie płyty CD z oprogramowaniem (trzeba je pobrać ze strony producenta), a nawet skuwki ochraniającej wtyk USB.
O jakości obsługi tunera USB w pewnej mierze decyduje oprogramowanie. Trzy z czterech tunerów mają w komplecie polskojęzyczny program ArcSoft TotalMedia 3.5. Praca z tą aplikacją jest czystą przyjemnością. Natomiast firma Manta dodała do tunera program BlazeVideo HDTV Player 6.0, który źle działa w większości systemów. Na szczęście tuner działa poprawnie z Windows Media Center, podobnie jak inne testowane produkty.
Podczas testów jakość obrazu oraz jego płynność była jednakowo dobra na wszystkich urządzeniach. Gdyby jakość sygnału telewizyjnego z dołączonej antenki była zbyt słaba, trzeba będzie dokupić lepszą antenę. Wszystkie tunery mają standardowe wejście antenowe. Jedynie w wypadku Manty konieczna będzie dołączona do zestawu przejściówka.
Trzeba również pamiętać, że w tunerach USB płynność odtwarzania obrazu telewizyjnego zależy od komputera, a głównie jego procesora i karty graficznej. Z kolei jakość obrazu zależy od ekranu komputera. Dlatego końcowy efekt na każdym komputerze będzie inny.
Ferguson Ariva T65 Mini
To urządzenie skonstruowane głównie z myślą o starszych telewizorach mających jedynie gniazdo SCART. Dekoder jest wtyczką SCART z doczepionym niewielkim pudełkiem. Taka budowa sprawia, że podłączony do telewizora dekoder jest całkowicie schowany za telewizorem. Dlatego sygnały z pilota są odbierane przez zewnętrzny czujnik podczerwieni, który należy umieścić w widocznym miejscu. Poza tym tuner ma wyjście HDMI, port USB, a funkcje odtwarzania okazały się nawet bogatsze niż w pozostałych tunerach (jest obsługa WMV9 i FLAC). Warto wiedzieć, że urządzeń o takiej konstrukcji jest na rynku bardzo dużo. Sprzedawane są m.in. pod markami: Blow, Cabletech, Media-tech, Signal, Wiwa.
1. miejsce - NOT ONLY TV LV5T
W porównaniu do współczesnych tunerów USB ten ma wyjątkowo duże wymiary. Razem z wtyczką antenową wystaje z komputera na około 9 cm. Jednak poza tym dobrze wykrywa i poprawnie odbiera cyfrowe stacje w miejscach o dobrym sygnale. Gdy jednak sygnał jest słaby, dołączona antenka nie wystarcza. Za to oprogramowanie ArcSoft TotalMedia 3.5 jest bardzo funkcjonalne (umożliwia oglądanie telewizji, także z przesunięciem czasowym, zapisywanie audycji, a nawet odtwarzanie plików multimedialnych) i łatwe w obsłudze. Dodatkowo do tunera otrzymujemy aplikację do słuchania radia FM.
PLUSY:
- Dobra jakość obrazu
- Wygodne oprogramowanie
- Odbiór radia FM
MINUSY:
- Spore wymiary
- Długie wyszukiwanie kanałów
- Słaba instrukcja obsługi
1. miejsce - WIWA HD90
Niedrogi tuner DVB-T, który zapewnia dobry odbiór cyfrowych programów telewizyjnych, ich rejestrację oraz oglądanie audycji z przesunięciem czasowym. W zestawie znajdziesz niewiele elementów: pilot, baterie i instrukcję w języku polskim. Dołączony pilot jest wygodny, ma duże, czytelnie opisane przyciski. Urządzenie ma spore możliwości odtwarzania filmów, zdjęć i muzyki. Niestety brak obsługi części formatów audio i wideo owocuje tym, że w przypadku niektórych filmów ujrzysz komunikat o braku wsparcia dla danego kodeka albo film będzie pozbawiony dźwięku.
PLUSY:
- Dobra jakość obrazu
- Wygodny pilot
- Wyświetla polskie napisy TXT
MINUSY:
- Brak obsługi DivX 3, WMV9, FLAC, OGG
- Brak DTS, DD TrueHD itp.