Porady dotyczące druku oraz eksploatacji drukarek
Porady dotyczące druku oraz eksploatacji drukarek
Drukarka odpowiednia do zastosowań
Duży wpływ na koszt druku ma sama drukarka. W warunkach domowych, przy pojedynczych wydrukach, optymalna jest zazwyczaj drukarka atramentowa, jednak podczas eksploatacji można natknąć się na kilka problemów.
Często się zdarza, że nie potrzebujesz nic drukować przez wiele dni. Może to spowodować zasychanie tuszu w głowicy, co będzie wymagało jej kosztownego czyszczenia (zużywa się na to sporo tuszu). Z tego powodu nie należy odłączać drukarki od zasilania na długi czas – niektóre modele w stanie bezczynności przeprowadzają procedury konserwacyjne, co zapobiega właśnie zasychaniu tuszu.
W drugiej skrajnej sytuacji, czyli przy dużej liczbie wydruków, problemem stają się koszty, ale też konieczność częstej wymiany kartridżów. Trzeba rozważyć zastosowanie systemu CISS albo zakup drukarki laserowej.
Opcje sterowników
Sterowniki drukarek mają wiele funkcji pozwalających oszczędzać materiały eksploatacyjne oraz papier. W przypadku drukarki atramentowej warto odszukać opcję Kopia robocza lub podobną, która zapewnia zarówno mniejsze zużycie toneru, jak i szybsze drukowanie.
W przypadku drukarek laserowych opcja może nosić prostą nazwę Oszczędzanie tonera. Również warto ją włączyć, żeby domyślnie wydruki były robione właśnie w tym trybie. Jeśli będzie ci zależało na lepszej jakości, standardowy tryb drukowania możesz włączać tylko dla wybranych wydruków.
Oszczędzanie papieru
Sterowniki drukarek umożliwiają również włączenie opcji związanych z oszczędzaniem papieru. Przede wszystkim jest to ręczny Druk dwustronny, przydatny w drukarkach bez automatycznego dupleksu.
Jednym z pomysłów na obniżenie kosztów jest też drukowanie na kartkach, które z jednej strony są już zadrukowane, a na drugiej jeszcze czyste. Można wypróbować takie rozwiązanie, ale w praktyce stwarza ono więcej problemów niż korzyści.
W dokumentach liczących wiele stron warto używać opcji Kilka stron na jednej kartce papieru. Najlepiej drukować po dwie strony na kartce, bo przy większej liczbie (np. 4 strony) będą one nieczytelne.
Cena papieru stanowi też bardzo duży udział w kosztach druku zdjęć. Najprostszym wyjściem jest zastosowanie taniego, niemarkowego papieru fotograficznego. Zdjęcia będą się różniły od wydrukowanych na papierze oryginalnym, ale nadal będą dobre.
Dodatkowe programy
Jeśli dużo drukujesz, warto stosować dodatkowe oprogramowanie usprawniające ten proces. Przykładem może być CleverPrint, opisywany przez nas w PC Formacie 2/2014. Może on umieścić na jednym wydruku strony pochodzące z różnych dokumentów (żaden sterownik drukarki tego nie potrafi), a następnie rozjaśnić elementy, by oszczędzić tusz lub toner.
W drukarkach użytkowanych przez wiele osób można wykorzystać oprogramowanie monitorujące pracę drukarki, np. darmowy PaperCut Print Logger czy Karens Print Logger. Programy zbierają informacje o tym, kto ile drukuje, więc jak na dłoni widać, skąd się biorą wysokie koszty eksploatacji.
Płyn lub proszek
Oprócz zakupu alternatywnych materiałów eksploatacyjnych jest jeszcze jeden sposób obniżenia kosztów druku – zakup samego tuszu (w buteleczkach) lub tonera (również w butelce, ale w postaci proszku). Taki materiał należy w odpowiedni sposób dolać lub dosypać do oryginalnych, pustych zasobników. Trzeba przy tym pamiętać, że większość kartridżów oraz tonerów jest wyposażona w chipy, które należy zresetować za pomocą odpowiedniego urządzenia (i ewentualnie oprogramowania). Można również kupić tzw. wieczne chipy, które nigdy nie zasygnalizują drukarce, że tusz lub toner już się wyczerpał.