Twarze znane i nieznane
Po pierwszym uruchomieniu programu wyświetla się okno dialogowe Windows Live Photo Gallery Beta, w którym jesteś pytany, czy program ma być domyślną aplikacją dla plików graficznych określonego typu. Jeżeli nie korzystasz z innych przeglądarek zdjęć, kliknij Yes.
Program domyślnie dodaje do biblioteki standardowe foldery ze zdjęciami i plikami wideo. Jeżeli zdjęcia przechowujesz w innym folderze, przed rozpoczęciem skanowania zdjęć w poszukiwaniu twarzy musisz dodać folder do biblioteki. W tym celu rozwiń menu główne programu i wybierz z niego pozycję Include folder,a następnie wskaż folder zawierający zdjęcia, które chcesz umieścić w bibliotece.
Po dodaniu wszystkich zdjęć do biblioteki kliknij ikonę uaktywniającą funkcję oznaczania twarzy. Jest ona umieszczona w grupie. Pojawi się okno dialogowe, w którym możesz wybrać opcję jednoczesnej analizy i oznaczania wielu zdjęć z twarzami – Batch people tagging, lub opcję umożliwiającą ręczne oznaczanie pojedynczych zdjęć – Tag one photo. Niestety w używanej przez nas wersji jednoczesne (hurtowe) oznaczanie nie działało poprawnie (być może to błąd wersji beta). Wybierz zatem opcję Tag one photo.
Program automatycznie wyświetli w bibliotece pierwsze zdjęcie spośród fotek zawierających twarze i oznaczy wykrytą twarz białym prostokątem. Po prawej stronie okna wyświetlona jest miniatura wykrytej twarzy oraz napis Who is this?. Kliknij strzałkę widoczną po prawej stronie napisu Who is this? i z rozwiniętego w ten sposób menu wybierz pozycję Assign a name.
Pojawi się pole tekstowe, w którym możesz wpisać imię osoby widocznej na zdjęciu. Jeżeli to ty jesteś na fotografii, wystarczy kliknąć ikonę That's me! widoczną na liście pod polem tekstowym. Lista ta będzie automatycznie uzupełniana o kolejne imiona wstawiane do zdjęć. Dzięki temu, gdy na kolejnych fotografiach zobaczysz osobę, której imię już wcześniej wprowadziłeś, wystarczy zaznaczenie jej imienia na liście.
Kliknij przycisk Next widoczny w grupie Iterate, by przejść do kolejnego zdjęcia. Program automatycznie zaznaczy kolejne twarze, którym przypisujesz imiona. Przy wielu zdjęciach praca może wydać się żmudna, ale warto ją wykonać, gdyż później odnalezienie np. fotografii, na których znajduje się konkretna osoba, będzie polegało na kliknięciu tylko jednego przycisku. Ułatwi to tworzenie pokazów czy wydruki zdjęć danej osoby.