A A A

Twoje pierwsze wideo

PC Format 3/2017
Nagrywając swój własny film, musisz być reżyserem, operatorem i montażystą. To nie takie trudne, ale Oscara nie dostaniesz od razu. GRZEGORZ ŁUKASIK

Czym nagrywać

Smartfon
Smartfon jest najlepszą kamerą pierwszego wyboru, zwłaszcza do kręcenia krótkich, spontanicznych filmów. Na jego korzyść przemawia fakt, że masz go zawsze przy sobie. Większość nowych telefonów ma wbudowane bardzo przyzwoite kamery z coraz lepszymi obiektywami i jest w stanie nagrać dobrej jakości film. Niektóre telefony, jak np. LG G5, umożliwiają nagrywanie filmu obiema kamerami naraz. Możesz wówczas rejestrować jednocześnie wydarzenie i komentować je. Trzymaj smartfona, nie zasłaniając palcem obiektywu, i staraj się poruszać urządzeniem wolno i płynnie.

Aaparat
Sporo osób nagrywa filmy aparatami fotograficznymi – wiele modeli robi to nie gorzej niż kamery wideo, a przy okazji pozwalają wykonać dobre zdjęcia. Główną zaletą aparatu jest możliwość wymiany obiektywu i uzyskanie różnych efektów niemożliwych lub trudnych do uzyskania w wypadku kamery. Dobry aparat i komplet obiektywów to jednak większy wydatek niż kamera wideo, a nie warto kupować tylko do kręcenia filmów aparatu bez wymiennych obiektywów.

Kamera wideo
Klasyczna kamera jest mniej poręczna niż smartfon, wymaga też zapasowego zasilania, bo standardowy akumulator nie jest zbyt wydajny. Ma jednak zoom optyczny, stabilizację obrazu i wiele funkcji, które poprawiają jakość nagrania. Niekiedy wbudowany mikrofon jest na tyle dobrej klasy, że nie trzeba używać dodatkowego. Jest też nieco bardziej poręczna niż aparat. Obecnie nie opłaca się kupować kamery, która nie nagrywa w 4K (w cenie ok.
3 tys. zł). I nie trzeba wcale montować filmów w tej rozdzielczości – wysoka rozdzielczość przydaje się, aby móc wykadrować fragment obrazu i nadal mieć rozdzielczość Full HD. Dodatkowo takie kamery są w stanie nagrywać 50 klatek na sekundę, co zapewnia zauważalnie płynniejszy obraz. Ciekawym modelem jest Panasonic HC-WXF991K, który ma dwa obiektywy i umożliwia jednoczesne nagrywanie tego, na co patrzysz, oraz swojej twarzy – to świetna kamera (tylko) dla vlogerów. Koniecznie wybierz kamerę z wejściem mikrofonowym. Jeżeli wbudowany mikrofon okaże się niewystarczający, będziesz mógł podłączyć lepszy, zewnętrzny.

Kamera sportowa
Specjalna kamera taka jak GoPro (jest też sporo tańszych i wcale nie gorszych modeli innych firm), jest dość nieporęczna, jeśli chcesz jej używać jak klasycznej kamery – jest mała, a podgląd na smartfonie lub malutkim ekraniku nie jest wygodny. Jednak w sytuacji, gdy nagrywasz sportowe szaleństwo lub filmujesz w innych trudnych warunkach, będzie niezastąpiona. Niska waga i małe rozmiary są atutem, bo przyczepiona do ciała, roweru, czy snowboardu kamera nie przeszkadza. Wodoodporna obudowa zabezpiecza sprzęt przed zniszczeniem, a nagrywanie z prędkością 120 lub więcej klatek na sekundę umożliwi ci tworzenie robiących wrażenie filmów w slow motion.

Wielowirnikowiec
Nagrywanie za pomocą drona daje efektowne rezultaty, ale wymaga treningu. Dodatkowo zgodnie z prawem musisz przejść szkolenie, zdać egzamin i uzyskać licencję. Istnieje też cała lista miejsc, w których nie wolno latać. Wielowirnikowce nie są tanim sprzętem (bardzo dobry DJI Mavic kosztuje ok. 5500 zł), więc jeżeli zamierzasz korzystać z drona, kup najtańszy model i naucz się nim kierować. Ewentualna katastrofa będzie wówczas mniej kosztowna.

Jak zostać vlogerem?

Dekadę temu popularność zdobywały blogi, dzisiaj wielu młodych ludzi chce zostać vlogerami. Bloger prowadzi „internetowy pamiętnik” w formie wpisów na stronie WWW, vloger robi to samo, ale zamiast formy pisanej jego wypowiedzi są filmami. Odpowiedź na pytanie, jak zostać vlogerem, jest bardzo prosta – po prostu trzeba zacząć nagrywać filmy. Żaden znany vloger nie był sławny od samego początku, każdy zaczynał od zera, więc nie przejmuj się, że na początku nikt nie będzie cię oglądał. To normalne. Z czasem najlepszym udaje się zdobyć popularność – dopóki nie spróbujesz, nie dowiesz się, czy zaliczasz się do tego grona. Porażki wielu początkujących vlogerów wynikają stąd, że nie pamiętają oni o naturalnym porządku vlogowania. Najpierw trzeba mieć coś do przekazania innym – nieważne, czy jest to konkretna treść, czy też po prostu własna ciekawa osobowość – a dopiero potem to publikować. Sporo osób chce zostać vlogerami, jednak nie ma nic do powiedzenia ani do pokazania. Spisz na kartce swoje mocne strony, które wykorzystasz w tworzeniu vlogów, wypisz to, w czym jesteś dobry i zastanów się, o czym będą twoje filmy. W internecie jest mnóstwo filmów z serii „to jest mój pierwszy vlog, ale nie wiem o czym powiedzieć”. Nikt tego nie ogląda. Zastanów się, czy sam poświęciłbyś kilkanaście minut dziennie na oglądanie kogoś, kto przynudza i mówi o niczym. Pamiętaj, że vlogowanie to trudny kawałek chleba – codzienne nagrywanie, montowanie i publikowanie filmów wymaga sporej dyscypliny, zwłaszcza że zniechęcenie przychodzi szybciej niż ewentualny sukces.

Konfiguracja peceta

Montować filmy można na każdym pececie i laptopie, który spełnia wymagania minimalne aplikacji do montażu. W praktyce jednak jeśli zamierzasz montować częściej niż sporadycznie, warto kupić najszybszy komputer, na jaki cię stać. Różnicą pomiędzy pracą na wolnym a wydajnym komputerem jest jednak wyłącznie komfort pracy. Na słabym sprzęcie da się montować, tylko że renderowanie gotowego materiału może trwać wielokrotnie dłużej. Skomplikowany godzinny film w rozdzielczości 4K może się renderować na szybkim komputerze kilka godzin, a na wolnym – całą dobę. Jeżeli nie zależy ci na czasie, nie musisz inwestować w sprzęt. Jeżeli zechcesz kupić szybką maszynę, potrzebujesz najszybszego procesora, na jaki możesz sobie pozwolić (najlepiej z serii i7), 16 GB RAM-u, pojemnego dysku na surowy materiał i, jeżeli twój budżet to wytrzyma, dysku SSD na system operacyjny. Nie potrzebujesz natomiast karty graficznej – w zupełności wystarczy ta wbudowana w procesor. Nie ma także znaczenia, jak duży monitor posiadasz. Możesz pracować na laptopie z ekranem o rozdzielczości HD albo na dużym monitorze 4K – nie ma to wpływu na jakość filmu, a jedynie na komfort pracy.

​​​​​

Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto