Twoje pierwsze wideo
Smartfon jest najlepszą kamerą pierwszego wyboru, zwłaszcza do kręcenia krótkich, spontanicznych filmów. Na jego korzyść przemawia fakt, że masz go zawsze przy sobie. Większość nowych telefonów ma wbudowane bardzo przyzwoite kamery z coraz lepszymi obiektywami i jest w stanie nagrać dobrej jakości film. Niektóre telefony, jak np. LG G5, umożliwiają nagrywanie filmu obiema kamerami naraz. Możesz wówczas rejestrować jednocześnie wydarzenie i komentować je. Trzymaj smartfona, nie zasłaniając palcem obiektywu, i staraj się poruszać urządzeniem wolno i płynnie.
Aaparat
Sporo osób nagrywa filmy aparatami fotograficznymi – wiele modeli robi to nie gorzej niż kamery wideo, a przy okazji pozwalają wykonać dobre zdjęcia. Główną zaletą aparatu jest możliwość wymiany obiektywu i uzyskanie różnych efektów niemożliwych lub trudnych do uzyskania w wypadku kamery. Dobry aparat i komplet obiektywów to jednak większy wydatek niż kamera wideo, a nie warto kupować tylko do kręcenia filmów aparatu bez wymiennych obiektywów.
Kamera wideo
Klasyczna kamera jest mniej poręczna niż smartfon, wymaga też zapasowego zasilania, bo standardowy akumulator nie jest zbyt wydajny. Ma jednak zoom optyczny, stabilizację obrazu i wiele funkcji, które poprawiają jakość nagrania. Niekiedy wbudowany mikrofon jest na tyle dobrej klasy, że nie trzeba używać dodatkowego. Jest też nieco bardziej poręczna niż aparat. Obecnie nie opłaca się kupować kamery, która nie nagrywa w 4K (w cenie ok.
3 tys. zł). I nie trzeba wcale montować filmów w tej rozdzielczości – wysoka rozdzielczość przydaje się, aby móc wykadrować fragment obrazu i nadal mieć rozdzielczość Full HD. Dodatkowo takie kamery są w stanie nagrywać 50 klatek na sekundę, co zapewnia zauważalnie płynniejszy obraz. Ciekawym modelem jest Panasonic HC-WXF991K, który ma dwa obiektywy i umożliwia jednoczesne nagrywanie tego, na co patrzysz, oraz swojej twarzy – to świetna kamera (tylko) dla vlogerów. Koniecznie wybierz kamerę z wejściem mikrofonowym. Jeżeli wbudowany mikrofon okaże się niewystarczający, będziesz mógł podłączyć lepszy, zewnętrzny.
Kamera sportowa
Specjalna kamera taka jak GoPro (jest też sporo tańszych i wcale nie gorszych modeli innych firm), jest dość nieporęczna, jeśli chcesz jej używać jak klasycznej kamery – jest mała, a podgląd na smartfonie lub malutkim ekraniku nie jest wygodny. Jednak w sytuacji, gdy nagrywasz sportowe szaleństwo lub filmujesz w innych trudnych warunkach, będzie niezastąpiona. Niska waga i małe rozmiary są atutem, bo przyczepiona do ciała, roweru, czy snowboardu kamera nie przeszkadza. Wodoodporna obudowa zabezpiecza sprzęt przed zniszczeniem, a nagrywanie z prędkością 120 lub więcej klatek na sekundę umożliwi ci tworzenie robiących wrażenie filmów w slow motion.
Wielowirnikowiec
Nagrywanie za pomocą drona daje efektowne rezultaty, ale wymaga treningu. Dodatkowo zgodnie z prawem musisz przejść szkolenie, zdać egzamin i uzyskać licencję. Istnieje też cała lista miejsc, w których nie wolno latać. Wielowirnikowce nie są tanim sprzętem (bardzo dobry DJI Mavic kosztuje ok. 5500 zł), więc jeżeli zamierzasz korzystać z drona, kup najtańszy model i naucz się nim kierować. Ewentualna katastrofa będzie wówczas mniej kosztowna.