Fizyczne usuwanie danych
Najskuteczniejsze metody trwałego usuwania danych polegają na fizycznym zniszczeniu nośnika. W przypadku tych magnetycznych jak tradycyjne dyski HDD, taśmy do archiwizacji i backupów czy dyskietki można użyć urządzenia o nazwie degausser. Jego działanie polega na wytwarzaniu bardzo silnego pola magnetycznego, które w kilka sekund całkowicie niszczy strukturę danych. W ten sposób usuniętych danych nie uda się odzyskać nawet najbardziej zaawansowanymi metodami wykorzystującymi zjawisko tzw. szczątkowej magnetyzacji.
Zaletą tej metody jest to, że dane z dysków twardych można usuwać nawet wtedy, gdy napęd nie jest sprawny. Wadą natomiast bezpowrotne zniszczenie urządzenia pamięci masowej. Alternatywną metodą do demagnetyzacji jest mechaniczne niszczenie nośników. W tym celu wykorzystywane są młynki, strzępiarki i rozdrabniarki, czyli tzw. shreddery. Mogą one niszczyć dowolnego typu nośniki, jak napędy SSD, karty pamięci, nośniki USB czy płyty CD/DVD/BD. Takie urządzenie – w zależności od modelu – może przerobić na „trociny” nawet całego laptopa lub tablet/smartfon. Ciekawostką są również chemiczne i termiczne metody niszczenia nośników. Te pierwsze polegają na zastosowaniu odpowiednich odczynników chemicznych, które działają agresywnie na nośnik w celu zmiany jego struktury i uniemożliwienia odzyskania z danych. Przykładem może tu być np. zalanie dysku odpowiednim kwasem. Metoda termiczna to po prostu zniszczenie napędu z wykorzystaniem bardzo wysokiej temperatury.
Usuwanie danych ze smartfona/tabletu
Chcąc odzyskać choć trochę gotówki straconej na nowy telefon, często decydujemy się sprzedać poprzedni model smartfona. Wcześniej zgromadziliśmy w nim jednak sporo prywatnych i poufnych informacji i nie chcemy, aby trafiły one w obce ręce. Niewiele osób wie, że ręczne skasowanie danych, odinstalowanie aplikacji czy nawet przywrócenie urządzenia do ustawień fabrycznych nie usuwa wszystkich danych. Na szczęście w najnowszych telefonach, a nawet tych trochę starszych, znajdziemy funkcję szyfrowania pamięci (także karty microSD).
Wystarczy ją włączyć w ustawieniach bezpieczeństwa telefonu. Cała procedura szyfrowania może trochę potrwać (nawet godzinę), jednak warto korzystać z tej funkcji. Po przywróceniu smartfona do ustawień fabrycznych nie uda się już wtedy nic odzyskać. Inną metodą jest korzystanie z aplikacji do zamazywania plików podobnie jak w przypadku komputerowych dysków. Często jednak bezpłatnie oferują one np. tylko kasowanie wolnej przestrzeni lub nie zamazują SMS-ów i kontaktów. Jeśli dokładnie nie sprawdzimy tych programów, może się później okazać, że jakieś dane jednak pozostały w pamięci naszego telefonu czy tabletu.
File Shredder
Ten prosty program służy głównie do bezpiecznego usuwania z dysku wybranych plików i folderów. Jest bardzo prosty w obsłudze, choć nie ma polskiej lokalizacji. Praca z aplikacją polega na dodawaniu do listy obiektów do skasowania poprzez przeciąganie ich do okna programu lub z wykorzystaniem odpowiedniej opcji. Co ważne, możliwe jest kasowanie całych katalogów wraz z podfolderami.
Gdy lista jest gotowa, możemy usunąć z niej wszystkie pozycje lub tylko te wybrane. File Shredder niszczy dane za pomocą pięciu metod: jedno- i dwuprzebiegowej (proste nadpisywanie) oraz z wykorzystaniem algorytmów DOD 5220.22-M, Guttman i tzw. bezpiecznej metody siedmioprzebiegowej. Warto dodać, że DOD 5220.22-M to cała procedura niszczenia dokumentów zatwierdzona przez Amerykański Departament Obrony. Najnowsza wersja programu wyposażona została dodatkowo w funkcję zamazywania wolnego miejsca na wybranych partycjach. Do zalet tej aplikacji należy zaliczyć także możliwość integracji z menu kontekstowym systemu operacyjnego, co przyspiesza usuwanie danych.
Adres:http://www.fileshredder.org/
Cena: bezpłatny