Poznaj miejsce podróży
Ważnym elementem przygotowań do wyjazdu jest zebranie informacji praktycznych, niezbędnych do przetrwania w miejscu docelowym. To kluczowa część przygotowań przy organizowaniu wyjazdów zagranicznych, ale przydaje się także w podróżach
po Polsce.
Zapoznaj się z klimatem
Wyjeżdżając, chciałbyś trafić na dobrą pogodę, tak by móc zwiedzać, nie zmagając się z upałem, zimnem czy opadami. W wyborze dobrego momentu pomogą informacje o klimacie, które znajdziesz na weatheronline.co.uk. Po wejściu na stronę znajdź w menu po lewej sekcję Climate i kliknij znajdujący się poniżej link Travel Planner. Następnie kliknij zakładkę World i wybierz kontynent, na który planujesz się wybrać. Z lewej strony pojawi się lista krajów. Wybierz jeden, a następnie na liście wskaż miasto, którego klimat chcesz poznać. Następnie określ datę planowanej podróży i kliknij Go. W tabelce wyświetli się informacja o temperaturze w dzień i w nocy, o długości dnia oraz liczbie dni z opadami. Jeśli interesują cię informacje ogólne na temat całego roku, naciśnij przycisk Diagram. Pojawi się wykres pokazujący ilość opadów w poszczególnych miesiącach. Aby poznać średnią temperaturę dla poszczególnych miesięcy oraz średnią wilgotność powietrza, kliknij przycisk Temperature.
Dane historyczne o pogodzie, połączone z aktualną, długoterminową prognozą, znajdziesz na stronie weatherspark.com.
Prognoza pogody
Serwis pogodynka.pl, prowadzony przez IMGW, oprócz zwykłej i długoterminowej prognozy dla wszystkich miejscowości w Polsce ma kilka unikatowych narzędzi. Znajdziesz tam podgląd z radarów pogodowych, które ostrzegają przed nadchodzącymi opadami. Dzięki temu możesz określić, kiedy spadnie deszcz. Codziennie jest publikowana profesjonalna mapa synoptyczna, a także podgląd z satelitów całej Europy. Precyzyjną prognozę znajdziesz także na new.meteo.pl. Sprawdź także serwis weatherspark.com. Tu dane są prezentowane w interaktywnym interfejsie flashowym, a obok prognoz są informacje o temperaturach i opadach dla danego okresu.
Formalności i bezpieczeństwo
Przydatny serwis poradnik.poland.gov.pl utrzymuje polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Po wejściu na stronę kliknij odnośnik Opisy krajów. Po wybraniu państwa wyświetli się zwięzła informacja, w której znajdziesz wymagania wizowe i celne obowiązujące polskich obywateli, informacje o niezbędnych szczepieniach przeciwko chorobom zakaźnym. Ponadto dowiesz się, czy sytuacja w kraju jest stabilna, jakie jest zagrożenie przestępczością, ew. jakich okolic unikać. Omówione są normy obyczajowe, przepisy administracyjne oraz stan infrastruktury. Ponadto jest garść informacji praktycznych o podróżowaniu, płaceniu czy służbie zdrowia. Jeśli MSZ odradza podróżowanie do danego kraju, taka informacja trafia także do tego poradnika.
Jeśli wybierasz się do kraju, w którym spodziewasz się niebezpieczeństw, poza lekturą przewodnika polskiego MSZ zajrzyj do witryny prowadzonej przez amerykański Departament Stanu – travel.state.gov. Na stronie znajdź listę Country Information , wybierz z niej nazwę państwa i naciśnij Go. Oprócz informacji o przestępczości (crime) i bezpieczeństwie (safety and security) przeczytasz, czy można bez obaw korzystać z wewnętrznych połączeń lotniczych.
Poza stronami rządowymi warto przed podróżą odwiedzić serwis virtualtourist.com/travel/, gdzie internauci opisują sytuacje i zagrożenia, jakich doświadczyli podczas podróży do danego regionu czy kraju.
Poznaj ceny oraz obyczaje
Praktyczne informacje o codziennym życiu najlepiej sprawdzić na lonelyplanet.com. Serwis ten słynie z wyczerpujących informacji o wszystkich krajach świata. Oprócz cen posiłków znajdziesz tam adresy polecanych restauracji, zarówno tanich, jak i wykwintnych, koszty usług, zakwaterowania i transportu. Są praktyczne porady, jak korzystać z pieniędzy i kart kredytowych.
Serwis worldtraveltips.net zwięźle prezentuje to, co musisz wiedzieć przed podróżą. Znajdziesz tu skrót informacji o aktualnej sytuacji, walucie, klimacie, pogodzie i przydatne informacje o zasilaniu i gniazdkach. Poza tym jest informacja o wymianie pieniędzy, bankomatach i kartach, zwyczajach napiwkowych, kupowaniu, jedzeniu, a także przydatne zwroty w danym języku.