Trasa, dojazd, nocleg
Kiedy już znajdziesz miejsce do spędzania wakacji, czas dokładnie zaplanować i zorganizować podróż. Pomogą w tym mapy internetowe, także topograficzne, wyszukiwarki połączeń komunikacyjnych oraz serwisy pomagające znaleźć i zarezerwować nocleg w dowolnym zakątku świata.
Mapy świata i Polski
Miejscem, w którym warto zacząć, są Mapy Google. Uruchom warstwę Wikipedia, która wyświetla linki do opisów miejscowości i ciekawych obszarów środowiska przyrodniczego.
Planując podróż po Polsce, skorzystaj z serwisu targeo.pl, który ma lepszy niż Google podkład kartograficzny, pochodzący z Automapy. Precyzyjnie są oznaczone punkty adresowe i dostępna jest olbrzymia baza przydatnych punktów użyteczności publicznej (POI). Pomocne są także informacje o korkach, zarówno w miastach, jak i na trasach między miejscowościami oraz o aktualnych utrudnieniach w ruchu, np. remontach.
Mapy dla piechurów
Mapy z informacjami o ukształtowaniu terenu znajdziesz na stronie maps.geoportal.gov.pl/webclient/, gdzie są udostępnione dane polskiego zasobu kartograficznego. Znajdziesz tam nie tylko aktualną cyfrową mapę topograficzną części terytorium Polski, ale także skany papierowych map topograficznych całego kraju w różnych skalach, z cyfrową kalibracją, dzięki której możesz korzystać z nich, tak jak z map cyfrowych. Mapy z Geoportalu możesz ściągnąć na dysk za pomocą bezpłatnego programu MapoTero (plik i instrukcja: pcformat.pl/u/104), który zapisuje wskazany fragment z kalibracją, co pozwala otworzyć mapę w programie Ozi Explorer, dokładnie zaplanować trasę wycieczki, a ścieżkę lub punkty trasy przegrać do przenośnego GPS-u lub komórki.
Pociągi
Na stronie pkp.pl jest centralny rozkład jazdy, który obejmuje ofertę wszystkich przewoźników korzystających z torów Polskich Linii Kolejowych. Rezerwacja jest możliwa tylko w pociągach Intercity i TLK, za pośrednictwem strony przewoźnika intercity.pl.
Planując podróż międzynarodową, trzeba korzystać z rozkładów jazdy poszczególnych państw (np. deutschebahn.com, sncf.com), które udostępniają wyszukiwarkę własnej siatki połączeń wraz z obsługiwanymi połączeniami międzynarodowymi.
PKS i busy
Jeśli chcesz jechać autokarem, najlepiej posłużyć się stroną rozklady.com.pl, gdzie dostępna jest wyszukiwarka połączeń. Niestety, nie jest dostosowana do obsługi przesiadek, więc jeśli nie ma bezpośredniego kursu, wyświetla informację o braku połączenia. Sytuację ratują udostępnione w serwisie e-podroznik.pl tabliczki przystankowe PKS. dzięki temu możesz sprawdzić aktualny rozkład nawet w najmniejszych miejscowościach w Polsce i samodzielnie znaleźć przesiadki.
W niektórych regionach ważną rolę odgrywa prywatna komunikacja mikrobusowa. Połączeń można szukać np. w serwisie busportal.pl oraz voyager.pl. Tam także zrobisz rezerwację.
Przejazdy międzynarodowe sprawdzisz na stronie bileciarnia.pl.
Autostop
Na stronie autostop.com.pl możesz przejrzeć oferty kierowców i pasażerów, a także zamówić newsletter z napływającymi ofertami. Z kolei serwis nastopa.pl oprócz listy ogłoszeń udostępnia wyszukiwarkę, która upraszcza filtrowanie ofert według daty lub miejsca docelowego. Przydatne informacje na temat podróży autostopem znajdziesz na portalu autostopem.net oraz na forum autostopik.pl.
Noclegi za granicą
Jeśli planujesz zatrzymywać się w hotelach, miejsce noclegowe znajdziesz w katalogu pl.hotels.com. Są w nim oferty ok. 30 tys. placówek z całego świata. Każdy obiekt jest szczegółowo opisany, wymienione są udogodnienia, jest też informacja, co otrzymujemy w ramach ceny za nocleg (np. czy śniadanie jest dodatkowo płatne, czy w pokoju jest darmowy internet). Z serwisem zintegrowany jest system komentarzy. Dzięki temu można się wiele dowiedzieć o jakości obsługi, kuchni oraz np. o ukrytych płatnościach. Rezerwacji można dokonać online i za pośrednictwem bezpłatnej infolinii.
Jeśli szukasz tańszego noclegu, skorzystaj z wyszukiwarki hosteli, np. hostels.com, w której obok 30 tys. schronisk, możesz wyszukiwać miejsca noclegowe w tanich kwaterach prywatnych czy niedrogich hotelikach. Znajdziesz tam zdjęcia pokoi, informacje o udogodnieniach, a także oceny i komentarze gości. Alternatywnie możesz użyć podobnych narzędzi: budgetplaces.com lub hostelworld.com. Na uwagę zasługuje także strona stowarzyszenia Hostelling International – hihostels.com, na której możesz wyszukiwać wśród sprawdzonych ofert schronisk młodzieżowych, należących do tej organizacji.
Noclegi w Polsce
Hoteli najlepiej szukać na rezerwuje.com. Serwis umożliwia dokonanie rezerwacji w jednym z 3000 obiektów. Są wśród nich hotele z dużych i z małych miejscowości. Zarówno z systemem rezerwacji online, jak i hotele z rezerwacjami offline, które potwierdzają rezerwację po upływie pewnego czasu. Serwis pośredniczy w rezerwacjach w ponad 100 tys. miejsc na całym świecie.
Miejsca w schroniskach młodzieżowych możesz rezerwować za pomocą jednego z międzynarodowych systemów albo wejść do serwisu Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych – ptsm.org.pl, gdzie znajdziesz bazę schronisk, także wakacyjnych, organizowanych w szkołach. Niestety nie funkcjonuje tu system rezerwacji. Obiekty należące do PTTK sprawdzisz na stronie obiekty.pttk.pl/, gdzie znajdziesz wszystkie informacje, ale rezerwacji musisz dokonać telefoniczne albo za pośrednictwem strony WWW wybranego schroniska czy domu wycieczkowego.
Jeśli szukasz kwater prywatnych, polecamy serwisy: noclego.pl, urlopwpolsce.pl, spanie.pl, nocowanie.pl. W przypadku mniej popularnych miejscowości warto sprawdzić każdy obiekt osobno. Jeśli chciałbyś zatrzymać się w kwaterze agroturystycznej, możesz także skorzystać z wyszukiwarki kwater Polskiej Federacji Turystyki Wiejskiej pod adresem agroturystyka.pl. Niestety, nie obejmuje ona wszystkich gospodarstw tego typu. Dobrym sposobem na znalezienie noclegu jest przejrzenie witryny gminnej, np.: wrotapodlasia.pl, lubelskie.pl, wrota.warmia.mazury.pl itp. Większość pensjonatów umieszcza tam swoje wizytówki online. W ostateczności możesz szukać noclegów w Google, wpisując nazwę miejscowości i hasło: kwatery lub noclegi.
Brakuje dobrej strony o kempingach i polach namiotowych. Najwyższej klasy kempingi, z podłączeniami do przyczep i kamperów, znajdziesz na stronie Polskiej Federacji Campingu i Caravaningu – pfcc.eu – oraz w wyszukiwarkach międzynarodowych, jak e-camping.net/pl/. Mniejsze pola namiotowe nie są tam, niestety, uwzględniane.
Serwisy wymiany mieszkań
Sposobem na zakwaterowanie jest wymiana mieszkań z rodziną mieszkającą w innym mieście. Możesz udostępnić swoje mieszkanie i w tym samym czasie jechać do cudzego albo przyjąć gości i potem też korzystać z gościny. Kojarzeniem użytkowników zajmuje się m.in. serwis domzadom.pl. Korzystanie z niego jest płatne, ale w tej cenie serwis weryfikuje oferty i pomaga w zawarciu umowy. Inny serwis – intervac.pl, prowadzi polski oddział stowarzyszenia promującego tę formę wypoczynku.
Tanie bilety lotnicze
Tanich biletów nie warto szukać na stronach poszczególnych przewoźników. Lepiej skorzystać z wyszukiwarek połączeń, na przykład: tanie-loty.com.pl, lataj.pl, fru.pl czy esky.pl. Takie wyszukiwarki przeszukują oferty większości przewoźników na świecie i katalogują wyniki od najniższych cen biletów. Korzystając z wyszukiwarek, należy używać opcji +/- 3 dni, bo ceny mogą znacznie się różnić w poszczególne dni. Kolejnym plusem korzystania z porównywarek jest automatyczne zestawienie najtańszych połączeń oraz korzystne połączenie lotów (wymagających przesiadek). Warto zajrzeć tak samo na strony fly4free.pl oraz mlecznepodroze.pl, które informują o szczególnie atrakcyjnych promocjach przewoźników. Źródłem wartościowych informacji jest także forum travelbit.pl/forum/, gdzie można poczytać o doświadczeniach związanych z tanim podróżowaniem po świecie.