A A A

Wakacje z komputerem

PC Format 07/2012
Jadąc na wakacje, coraz częściej zabieramy ze sobą nie tylko smartfon, ale także laptop albo tablet. To słuszna decyzja, bo urządzenia te przydadzą się zarówno w podróży, jak i w czasie wypoczynku. Bartłomiej Mrożewski

230 V z auta

Jeżeli twój sprzęt wymaga napięcia 230 V, możesz zastosować przetwornicę samochodową podłączaną do gniazda zapalniczki. Zamienia ona napięcie 12 V na 230 V. Choć do naładowania notebooka wystarczy nawet tani (60 zł) model, to z obsługą bardziej prądożernych urządzeń poradzą sobie tylko modele dobrej klasy, o mocy ok. 300 W (do 350 zł). Niestety, mogą one przepalać bezpieczniki w niektórych samochodach. Warto też pamiętać, że z przetwornicy korzystamy tylko przy włączonym silniku samochodu.

Ubezpiecz swój sprzęt

Jeśli zabierasz za granicę sprzęt komputerowy, warto ubezpieczyć go przed kradzieżą. Jest to możliwe dzięki ubezpieczeniu bagażu podróżnego, które jest sprzedawane jako opcja przy standardowym ubezpieczeniu NW/KL. Kupując ubezpieczenie bagażu, musisz zwrócić uwagę na zakres ochrony. Ubezpieczyciel może zastrzec, że ubezpieczenie jest ważne tylko w przypadku kradzieży z przechowalni lub w czasie transferu. Są także klauzule o odpowiednim nadzorze, co w praktyce oznacza, że gdy ktoś ukradnie ci torbę, gdy stoisz np. w kolejce do odprawy, nie dostaniesz nic. Ważne jest, by w przypadku kradzieży zdobyć dokument od policji, który potwierdza, że takie zdarzenie miało miejsce. Odszkodowanie za ukradziony bagaż otrzymasz po powrocie do kraju. Ofert ubezpieczenia można szukać w porównywarkach, np. www.wygodnie.pl.

Telefon dla aktywnych

Pod żaglami czy w górach najlepiej sprawdza się pancerny smartfon. Sony Xperia Active (ok. 950 zł) czy Motorola Defy (850 zł) mają wzmocnioną odporność na wodę i wstrząsy, co może zwiększyć szansę ich przetrwania, gdy zostaną zalane czy wypadną z kieszeni na skały.

Jak uchronić sprzęt od zalania

Jeśli planujesz spędzać wakacje na wodzie lub górskiej wędrówce z plecakiem, warto zabezpieczyć sprzęt przed przypadkowym zamoczeniem. Do tego celu najlepiej się nadają wodoodporne pokrowce, które można kupić niemal do każdego rodzaju sprzętu elektronicznego. W zabezpieczeniu aparatu cyfrowego przed deszczem doskonale się sprawdzą futerały, torby i plecaki fotograficzne Lowe Pro. Modele z symbolem AW w nazwie mają wbudowaną osłonę, w którą można schować torbę, gdy zacznie padać. Jeśli chcesz zabrać aparat na kajak lub jacht, najlepiej wybrać wodoodporny futerał firmy Overboard  (1), który jest wykonany z przezroczystego materiału i można robić przez niego zdjęcia nawet pod wodą. Podobnej torby można użyć także do zabezpieczenia smartfonu czy tabletu. W przypadku większego sprzętu, np. laptopa, najlepiej użyć wodoszczelnego worka (2), który zabezpiecza komputer, nawet kiedy wpanie on do jeziora. Wszelkiego rodzaju wodoodpornych toreb i pokrowców najlepiej szukać w sklepach internetowych dla żeglarzy, kajakarzy i nurków. Poza tym warto zajrzeć do specjalistycznego sklepu Wodoodporne.pl.

Przebywając w miejscach, w których sprzęt może zawilgotnieć, przechowuj go w dużych plastikowych torbach zapinanych na tzw. strunę, a do środka wrzuć kilka torebek z żelem krzemionkowym (ang. silica gel). Kupisz je np. na Allegro. Sprzedawany luzem żel należy szczelnie zawinąć w przewiewną tkaninę i włożyć do torby razem ze sprzętem. Niektóre gatunki żelu zmieniają kolor w miarę nasączania się wodą – w ten sposób łatwo sprawdzić, czy żel jeszcze działa. Zużyty żel można wykorzystać ponownie po wyprażeniu go: nagrzej piekarnik do 80°C, włóż żel i powoli zwiększaj temperaturę do 140°C.

Skonwertuj film na smartfon

Planujesz oglądanie filmów na smartfonie w czasie podróży? Jeśli tak, warto przygotować je w taki sposób, by wyglądały dobrze na małym ekranie i zużywały minimum zasilania. Polega to na skonwertowaniu plików w celu dopasowania rozdzielczości filmu do rozdzielczości ekranu smartfonu za pomocą kodeków audio i wideo, które są rozpoznawane przez twoje urządzenie. Doskonale nadaje się do tego aplikacja Any Video Converter, którą zamieściliśmy na płycie PC Formatu. Zaletą programu jest łatwość użycia. Wystarczy wskazać plik i profil urządzenia docelowego, w którym są zapisane wszystkie parametry konwersji. Resztę program robi za ciebie.


Instalacja przebiega standardowo. Jedyne, na co trzeba zwrócić uwagę, to odznaczenie opcji instalacji oprogramowania dodatkowego. W kroku Improve Your Internet Protection wybierz opcję Custom Installation, a potem odznacz wszystkie dodatkowe narzędzia, których instalacja jest oferowana. Na końcu kliknij I Agree i przeklikaj do końca kreator instalacji.



Teraz wybierz film, który masz zamiar przekonwertować. W tym celu kliknij Dodaj wideo i wskaż plik z filmem na dysku. Możesz także pobrać film z YouTube. Aby to zrobić, kliknij przycisk Download. Pojawi się okno Importuj wideo z internetu, w którym na liście ustaw kursor, wklej link do YouTube i kliknij Start Download.


Konwersja przebiegnie poprawnie pod warunkiem, że wybierzesz parametry konwersji zgodne z twoim smartfonem lub tabletem. W tym celu z listy Profil wybierz system operacyjny swojego urządzenia, np.  Android Products. Następnie kliknij na liście z prawej strony i kliknij na profil dopasowany do twojego urządzenia. Jeśli nie będzie go na liście, wybierz profil standardowy Film Google Android MPEG-4.


Jeśli wybrałeś profil dla twojego urządzenia, nie musisz nic więcej robić. Jeżeli zaś skorzystałeś z profilu standardowego, musisz teraz dostosować rozdzielczość filmu do rozdzielczości ekranu swojego telefonu. W ustawieniach konwersji, znajdujących się poniżej listy z profilami, znajdź sekcję Ustawienia wideo i z listy Rozdzielczość wybierz właściwą wartość.


Po dobraniu ustawień zaznacz na liście klip, który chcesz skonwertować, i kliknij przycisk Konwertuj. Po zakończeniu pokaże się folder z gotowym plikiem. Wystarczy przerzucić go do pamięci telefonu. Następnie w Androidzie kliknij niebieski kwadracik, potem Moje pliki i znajdź katalog, w którym zapisałeś plik. Uruchom film kliknięciem.


Tagi: sprzęt porady
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto