Wideo na kilka sposobów
Jednym z cyfrowych wyjść dźwiękowych odtwarzacza jest wyjście elektryczne, oznaczone zwykle jako Coaxial. Do podłączenia go do wzmacniacza użyj przewodu z końcówkami RCA (popularny cinch). Naturalnie, przewód musi mieć odpowiedni przekrój. Nie może to być taki sam przewód jak do łączenia wyjść wizyjnych C-Video.
Drugim cyfrowym złączem audio używanym w odtwarzaczach i wzmacniaczach jest złącze optyczne, oznaczone zwykle jako Optical lub TOSLINK (TOShiba LINK). Do łączenia urządzeń potrzebny jest specjalny światłowód zakończony odpowiednimi końcówkami. Przewód ten jest bardzo wrażliwy na zginanie – przy mocnych zagięciach może pęknąć. Pamiętaj, że złącze optyczne zwykle jest zamknięte zaślepką, którą przed podłączeniem światłowodu trzeba wyjąć.
Jeżeli złącze wideo nie zapewnia transmisji dźwięku (jak np. S-Video), stereofoniczne wyprowadzenia audio połącz przewodem z końcówkami RCA ze stereofonicznym wejściem w telewizorze. Pamiętaj o zachowaniu porządku oznaczonego kolorami, by kanał lewy i prawy nie były zamienione.
Jeśli potrzebujesz lepszej jakości dźwięku, te same wyjścia audio z odtwarzacza połącz z odpowiednimi wejściami stereo we wzmacniaczu audio.
Niektóre odtwarzacze DVD/DivX standardowo mają także analogowe wyprowadzenia dźwięku przestrzennego, zwykle 5.1. W takim wypadku producenci często rezygnują z osobnych wyprowadzeń stereo. Oczywiście nie oznacza to, że nie można uzyskać takiego dźwięku – jest on dostępny na wyprowadzeniach FL, FR. W celu uzyskania dźwięku stereofonicznego możesz takie odtwarzacze podłączyć do telewizora lub wieży, jak w kroku 1 lub 2.
Do uzyskania dźwięku przestrzennego 5.1 będziesz potrzebował trzech par przewodów z końcówkami RCA. Każde wyjście odtwarzacza (głośniki przednie, tylne, centralny i subwoofer) połącz z analogicznymi wejściami we wzmacniaczu. Pamiętaj o zachowaniu zgodności połączeń gniazd oznaczonymi kolorami. W przeciwnym wypadku będziesz miał zamienione kanały, co popsuje jakość efektów dźwiękowych.