W artykule:
- Jaką konstrukcję powinna mieć dobra obudowa
- Na jakie elementy wyposażenia zwrócić uwagę
- Podsumowanie testu 14 obudów
- Opisy wybranych produktów
- Tabela z wynikami testu
Większość osób nigdy nie zajrzy do wnętrza jednostki centralnej, a więc wszystkie informacje o funkcjonalności obudowy są dla nich nieistotne. Zupełnie inne podejście do swoich pecetów mają użytkownicy, którzy potrzebują najwydajniejszego sprzętu (większość z nich to gracze), a także osoby samodzielnie modernizujące komputer, które często otwierają obudowę i instalują w niej wiele różnych elementów. W takich zastosowaniach ogromne znaczenie ma poprawny obieg powietrza w obudowie, wygoda instalacji i wymiany kart, napędów optycznych oraz dysków. Ważne jest także to, czy w komputerze uda się zmieścić bezgłośne wodne chłodzenie i dwie, pracujące razem dla lepszej wydajności, karty graficzne. Warto dokładnie obejrzeć wybieraną obudowę, aby nie przeoczyć jakiegoś istotnego detalu. Oczywiście dla każdego użytkownika poszczególne detale obudowy mogą mieć różne znaczenie.
Solidna konstrukcja
Obudowa nie powinna być ani za duża, ani za mała. Powinny się w niej zmieścić wszystkie konieczne do pracy komputera elementy, co w typowych obudowach nie jest trudne. Przydałoby się także miejsce na dodatkowe komponenty, które być może zechcesz zainstalować w przyszłości podczas modernizacji peceta. Może to być lepsze (zwykle o większych gabarytach) chłodzenie procesora, dodatkowe wentylatory, wydajniejszy zasilacz, drugi dysk twardy czy wydajna (a co za tym idzie, również duża) karta graficzna.
Jednak zbyt duża i ciężka obudowa też nie jest dobra – trudno ją wygodnie ustawić na lub pod komputerowym biurkiem. Dlatego pod względem wielkości optymalne wydają się obudowy typu miditower (średnia wieża), takie jak testowane przez nas.
Obudowa musi być wykonana z dobrej jakości materiałów, zapewniających nie tylko estetyczny i trwały wygląd, ale także dobrą sztywność całej konstrukcji. Idealnie byłoby też, aby na jej powierzchni nie pozostawały bardzo widoczne odciski palców. Wszystkie krawędzie szkieletu powinny być fabrycznie zagięte lub zawinięte – dzięki takiemu wykończeniu nie pokaleczymy rąk podczas montażu podzespołów.
Dostęp do wnętrza obudowy musi być szybki i łatwy. Dobrym rozwiązaniem są duże śruby mocujące metalowe boki, które można odkręcać i przykręcać bez konieczności użycia narzędzi. To samo dotyczy panelu przedniego – jeżeli jest zamocowany na zatrzaskach, łatwo zdejmiemy go w celu instalacji napędu optycznego, dodatkowego wentylatora lub wymiany filtrów przeciwpyłowych.
W najprostszych obudowach wszystkie elementy są mocowane za pomocą śrub. Takie rozwiązanie nie jest złe, ale przy częstej wymianie podzespołów niezbyt wygodne. Ponadto, przy źle wykonanej lub zaprojektowanej konstrukcji elementy metalowe czasami wpadają w rezonans od wibracji pracujących dysków, wentylatorów i napędów. Dlatego w lepszych konstrukcjach spotkamy takie elementy, jak szyny, sanki lub zatrzaski (a czasem wszystkie elementy jednocześnie) do łatwego mocowania dysków i napędów optycznych, zatrzaski do mocowania kart rozszerzeń oraz składane uchwyty do wygodnego zdejmowania boków obudowy. Dzięki nim można wymieniać wszystkie komponenty bez użycia narzędzi.
Urządzenia elektroniczne
Panel kontrolny obudowy w swojej podstawowej wersji zawiera przyciski (zwykle włącznik i reset) oraz kontrolki (zasilania i pracy dysku). Warto jednak zwrócić uwagę, czy są elementy dodatkowe: zestaw gniazd ułatwiających codzienną pracę z komputerem: wejście mikrofonowe, wyjście słuchawkowe, porty USB (w nowych obudowach także USB 3.0), eSATA, a czasem również FireWire.
vNiektóre obudowy mają także panel kontrolny, na którym prezentowane są temperatury panujące wewnątrz, szybkość pracy wybranych wentylatorów itp. Opcjonalnym wyposażeniem są panele pozwalające kontrolować szybkość obrotową i monitorować stan pracy zamontowanych w obudowie wentylatorów.
Jeżeli obudowa ma zamontowane fabrycznie wentylatory, to powinny to być modele pracujące cicho i – jeżeli to możliwe – o regulowanej szybkości obrotowej. Podświetlenie wentylatorów diodami to już wyłącznie zabieg estetyczny.
W kratkach wentylacyjnych obudowy przydają się też elementy filtrujące kurz z zasysanego do obudowy powietrza (szczególnie z jej dolnej części). To filtry z drobnej siatki lub cienkiej gąbki przed wentylatorami. Dobra obudowa powinna też mieć rozwiązania eliminujące drgania, które wynikają z pracy napędów i dysków: gumowe podkładki pod zasilacz, pod śruby mocujące dyski, elastyczne zawieszenie sanek dysków itp. Nie mniej ważnym elementem są stabilne nóżki.