Windows cię wyręczy
|
|
Instalacja programu przebiega standardowo. Musisz jedynie potwierdzać kolejne jej etapy – z małym wyjątkiem. Na etapie wyboru komponentów instalacji zaznacz odznaczone domyślnie pole wyboru Enable drag & drop onto....
Jest to funkcja powodująca automatyczne uruchamianie skryptów Autohotkey w momencie, kiedy nad plik skryptu przeciągniesz inny plik lub folder. Z tej funkcji skorzystamy w dalszym etapie naszych działań. Pozostała część instalacji nie wymaga już żadnych modyfikacji.
Na początek proponujemy przyspieszony kurs języka skryptowego w Autohotkey. Każdy skrypt programu Autohotkey jest zwykłym plikiem tekstowym, który możesz tworzyć za pomocą choćby Notatnika Windows. Możesz oczywiście skorzystać z innego edytora (na naszym krążku znajdziesz znakomity, prosty w obsłudze i udostępniany za darmo edytor tekstowy przydatny właśnie do pisania skryptów i programów – Notepad++). Zacznij od utworzenia pliku skryptowego w podręcznym miejscu, np. na pulpicie Windows.
Aby utworzyć nowy, pusty jeszcze plik skryptu Autohotkey, kliknij prawym klawiszem na pulpicie Windows i z menu kontekstowego wybierz kolejno Nowy oraz AutoHotkey Script. Pojawi się nowa ikona. Zmień domyślną nazwę na dowolną inną, np. Przykładowy skrypt.
Kliknij prawym klawiszem myszy utworzony plik i z menu kontekstowego wybierz Edit Script
(otworzy się plik w Notatniku) lub – jeżeli masz zainstalowany program Notepad++ – wybierz Edit with Notepad++. W dalszej części założyliśmy, że korzystasz z Notepada++, ale analogiczne działania wykonujesz, gdy korzystasz z Notatnika Windows.
W oknie Notepada++ zobaczysz zawartość nowego pliku skryptu Autohotkey. Wiersze zaczynające się od znaku średnika to wiersze komentarza. Nie mają one wpływu na działanie skryptu, ale są przydatne, gdy chcesz, by skrypt był czytelniejszy. W wierszach od 11 do 13 ustawione są domyślne zmienne działania skryptu. Nie musisz ich teraz zmieniać. Przejdź kursorem do wiersza 14 i wpisz następujący ciąg znaków:
Zapisz zmiany, zamknij edytor i dwukrotnie kliknij zmodyfikowany plik skryptu. W zasobniku systemowym na pasku zadań powinna się pojawić ikona programu Autohotkey .
Oznacza to, że skrypt jest w pamięci. Wciśnij teraz skrót klawiszowy [Windows]+[Spacja].
Automatycznie uruchomi się domyślna w twoim systemie przeglądarka WWW, do której zostanie wczytana strona powitalna witryny internetowej naszego magazynu. Spowodował to wprowadzony do skryptu wiersz 14. Znak # jest symbolem klawisza [Windows]. Słowo space oznacza spację. W ten sposób definiujesz klawisze skrótu. Potem następują dwa dwukropki, które oddzielają definicję skrótu od akcji, jaką ma on wykonywać. Za dwukropkami widoczne jest polecenie Run, co oznacza uruchomienie, a dalej adres internetowy. Ponieważ w systemie Windows uruchomienie adresu internetowego skutkuje uruchomieniem domyślnej przeglądarki WWW i wczytaniem tego adresu, masz odpowiedź, w jaki sposób jeden prosty wiersz przyporządkował nowemu skrótowi klawiszowemu taką, a nie inną akcję.
Polecenie Run umożliwia nie tylko uruchamianie przeglądarek, ale służy do uruchamiania jakiegokolwiek programu czy otwierania dowolnego pliku dokumentu skojarzonego z zainstalowaną w systemie aplikacją.
Otwórz plik skryptu ponownie do edycji. Możesz to zrobić, klikając prawym klawiszem ikonę programu Autohotkey widoczną w zasobniku systemowym i wybierając z menu kontekstowego pozycję Edit This Script. Możesz również skorzystać ze sposobu opisanego w kroku 4 (co jest zalecane, gdy korzystasz z programu Notepad++).
Wyczyść dotychczasową zawartość linii 14 w kodzie skryptu i zastąp ją następującymi liniami:
Zapisz zmiany skrótem klawiszowym [Ctrl]+[S], następnie kliknij prawym klawiszem myszki ikonę programu Autohotkey w zasobniku systemowym i wybierz z menu kontekstowego pozycję Reload This Script.
Teraz, gdy wciśniesz ten sam co wcześniej skrót [Windows]+[Spacja], zostanie uruchomiona nie tylko przeglądarka z naszą stroną, ale także Notatnik Windows, edytor WordPad, program graficzny Paint, a także automatycznie otworzy się okno nowej wiadomości e-mailowej (w domyślnym programie pocztowym), w którym w polu adresata będzie już automatycznie wpisany adres naszej redakcyjnej skrzynki pocztowej. Wiesz już zatem, jak za pomocą skryptu Autohotkey uruchomić dowolny praktycznie program czy otworzyć dowolny dokument w skojarzonej z danym typem plików aplikacji.