A A A

Wirtualna biblioteka

PC Format 12/2014
E-booki i audiobooki są pełnoprawną alternatywą dla drukowanych książek. Mają też niepowtarzalne zalety, na przykład można je czytać na smartfonie, który zawsze masz ze sobą. W artykule pokazujemy, gdzie można kupić lub pobrać za darmo książki elektroniczne, na jakich aplikacjach oraz urządzeniach z nich korzystać, a także, jak zarządzać kolekcją książek na komputerze za pomocą bezpłatnej aplikacji Calibre.  BARTŁOMIEJ MROŻEWSKI

Gdzie kupować e-booki i audiobooki

W sieci jest wiele polskich sklepów z elektronicznymi książkami, które oferują je zarówno w formie e-booków. jak i audiobooków. Adresy wybranych serwisów podajemy w ramce z lewej. Ponieważ ceny e-booków w poszczególnych sklepach mogą różnić się od siebie bardziej niż w przypadku papierowych tomów, warto przed zakupem porównać ceny w wyszukiwarce e-booków dostępnej w serwisie Świat czytników http://www.ebooki.swiatczytnikow.pl/.

Książki kupione w polskich sklepach mają tę zaletę, że są pozbawione zabezpieczenia DRM. Dzięki temu możesz je czytać na dowolnym czytniku czy aplikacji smartfonowej. Do pobrania są oferowane zazwyczaj trzy najpopularniejsze formaty plików: ePub i Mobi do czytania na małych ekranach oraz PDF dobrze sprawdzający się na komputerze.

DRM wciąż niestety mają e-booki kupowane w światowych sklepach, takich jak Amazon. Wielcy dostawcy używają DRM do zamykania klientów we własnym systemie dystrybucji, obejmującym obok samego sklepu także powiązane z nim czytniki i aplikacje. Podobnie wygląda sytuacja z audiobookami. Polskie wydania są udostępniane najczęściej w otwartym formacie MP3, a największy światowy sklep, Audible, oferuje nagrania, których można słuchać tylko w przeznaczonej do tego aplikacji.

W sieci jest także wiele źródeł darmowych e-booków i audiobooków (patrz ramka z lewej). Na szczególną uwagę zasługuje serwis Wolne Lektury, w którym można pobierać za damo doskonale wydane arcydzieła polskiej literatury. Część z nich jest dostępna także w formie profesjonalnie przygotowanych audiobooków czytanych przez lektora. Warto zwrócić uwagę na serwis Legimi, który oferuje dostęp do kolekcji kilku tysięcy książek na zasadzie abonamentu.

Korzystanie z książek elektronicznych

Klienci polskich księgarni elektronicznych mają swobodę w zakresie możliwości korzystania z zakupionych treści. Na przykład e-booki można bez problemu czytać na czytniku Amazon Kindle, który cieszy się największą popularnością w naszym kraju. Wiele sklepów oferuje możliwość wysłania pliku na adres e-mailowy, co pozwala na przesłanie zakupionej książki e-mailem bezpośrednio do czytnika Kindle. Jest to możliwe dzięki wsparciu chmury Amazon (więcej informacji na ten temat w warsztacie „Zarządzanie kolekcją e-booków na PC”). Takie rozwiązanie umożliwia także wygodną prenumeratę czasopism w formie e-booków, które codziennie rano pojawiają się na Kindlu, jeśli uruchomisz urządzenie w zasięgu sieci Wi-Fi. Oczywiście zakupione w polskich sklepach książki można wgrywać za pośrednictwem komputera do każdego alternatywnego czytnika e-booków, gdyż wszystkie tego typu urządzenia są dostosowane do formatu ePub.

Równie wygodnie można czytać książki na ekranie smartfonu, zwłaszcza jeśli posiadasz urządzenie z ekranem o wysokiej rozdzielczości, który gwarantuje dobrą ostrość wyświetlanych czcionek. Najbardziej uniwersalną aplikacją do czytania e-booków jest darmowy Moon+ Reader, który jest wyposażony w bardzo dużo opcji dostosowywania widoku książki, układu tekstu, typografi oraz mechanizmu zmiany stron. Program obsługuje obydwa popularne formaty e-booków: Mobi oraz ePub. E-booki można czytać w aplikacjach związanych z dużymi systemami dystrybucji treści: Kindle oraz Google Play Książki, która jest w pakiecie standardowych aplikacji Androida. Są one prostsze od Moon+ Readera, ale za to dopracowane pod względem wizualnym i wyposażone w pięknie renderowane czcionki. Jedyną niedogodnością w tym wypadku jest konieczność przesyłania książek za pośrednictwem chmury.

Wreszcie książki elektroniczne można czytać na komputerze, co sprawdza się całkiem dobrze na laptopie z ekranem o podwyższonej rozdzielczości. Niestety w systemie Windows nie ma wbudowanej aplikacji do obsługi e-booków. Najłatwiej zainstalować ją w formie pluginu do przeglądarki internetowej, co pozwoli na otwieranie e-booków bezpośrednio z internetu. Osobom, które korzystają z Firefoksa, polecamy plugin EPUBReader, a użytkownikom Chrome – MagicScroll. Książki można także czytać w aplikacji do zarządzania e-bookami – Calibre (o korzystaniu z niej przeczytasz w warsztacie „Instalacja i konfiguracja Calibre” w części poświęconej zarządzaniu e-bookami na PC). Ten program pozwala także na porządkowanie i przeszukiwanie kolekcji e-booków, a także na konwersję formatów książek oraz ich wygodne przesyłanie do pamięci czytników. Aplikacja jest niezbędna dla każdego, kto chce zarządzać dużą kolekcją e-booków.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
koneton
koneton
4 listopada 2014, 08:03
Artykuł ciekawy, ale stwierdzenie że e-booki można kupić taniej niż zwykłe książki jest napisane nieco na wyrost. Niestety w Polsce e-booki są stosunkowo drogie. Ich cena nie powinna przekraczać 30-40 procent ceny książki drukowanej.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto