Wizytówka w sieci
Kliknij Utwórz witrynę. Wyświetli się formularz tworzenia nowej strony. W polu Nazwij swoją witrynę wpisz tytuł, np. Wakacje 2010. W polu poniżej określ subdomenę, pod którą będzie działała twoja strona, np. wakacje2010. Następnie rozwiń listę Wybierz motyw. Do wyboru masz kilkadziesiąt gotowych szablonów. Zaznacz myszą ten, którego chcesz użyć, i zwiń listę.
Rozwiń teraz listę Więcej opcji. W polu Opis witryny możesz opisać zawartość tworzonej strony, np. Zdjęcia i pamiątki z wakacyjnego wyjazdu. Bardzo ważne jest określenie dostępności strony. Jeśli chcesz, żeby jej zawartość mogły oglądać tylko wybrane osoby, zaznacz opcję Tylko osoby określone przeze mnie. Jeśli chcesz, żeby strona była dostępna publicznie, nic nie zmieniaj. Na końcu wpisz kod z obrazka i kliknij Utwórz witrynę.
System utworzy pustą stronę. Aby wypełnić ją treścią, kliknij przycisk Edytuj stronę. W tym momencie puste miejsce zamieni się w pole edycyjne, gdzie możesz wpisać tekst i dodać inne elementy. Korzystając z paska narzędzi, można dobrać czcionkę oraz wyjustować tekst.
Aby dodać zdjęcie, kliknij w menu: Wstaw, Obraz. Następnie w oknie dialogowym możesz kliknąć przycisk Wybierz plik w celu wskazania zdjęcia do przesłania do serwisu albo zaznaczyć opcję Adres internetowy, a następnie w polu Adres URL obrazu wkleić link prowadzący do zdjęcia. Na końcu kliknij OK, by dodać obraz do treści.
Witryny Google pozwalają w prosty sposób manipulować sposobem prezentacji zdjęcia na stronie. Kliknij myszą obraz. Następnie spójrz na ramkę, która pojawiła się poniżej. Jeśli chcesz, by zdjęcie znajdowało się na środku strony, kliknij C. Jeśli chcesz zmniejszyć zdjęcie, tak by pasowało do szablonu, kliknij L. Jeśli chcesz, żeby zdjęcie było oblane tekstem, kliknij włącz.
Dodawanie linków jest równie bezproblemowe. Zaznacz fragment tekstu. Następnie wybierz z menu: Wstaw, Link. W oknie dialogowym Utwórz link możesz określić cel odnośnika. Aby zlinkować jedną z podstron, przejdź do zakładki Istniejąca strona i w sekcji Mapa witryny wybierz podstronę, np. Strona główna. Jeśli chcesz zlinkować zewnętrzną stronę, przejdź do zakładki Adres internetowy i wpisz URL w widocznym polu.
Zanim przejdziesz do tworzenia kolejnych podstron, powinieneś wybrać układ strony głównej. W tym celu rozwiń menu Układ i wybierz jedną z dostępnych opcji, np. Lewy pasek boczny. Po zakończeniu edycji musisz kliknąć Zapisz w celu zachowania zmian. Jeśli chcesz sprawdzić, jaką stronę będzie widział odwiedzający, kliknij: Więcej czynności, Podgląd strony jako oglądający.
Jeśli zdecydowałeś, że strona będzie prywatna, musisz teraz dodać osoby, które będą mogły ją przeglądać. Kliknij: Więcej czynności, Udostępnij tę witrynę. Następnie w oknie dialogowym Ustawienia udostępniania, w polu Dodaj osoby, wpisz adresy e-mailowe. Oglądający będą musieli założyć sobie konta Google (jeśli nie mają), bo są one używane do autoryzacji. Na końcu z listy wybierz uprawnienia, np. Może wyświetlać,
i kliknij Udostępnij. Jeśli chcesz dodać współautora, wybierz z listy opcję Może edytować.
Każda witryna ma swój panel ustawień, w którym możesz dobrać ustawienia globalne. Kliknij: Więcej czynności, Zarządzaj witryną. Jeśli chcesz zmienić proporcje między globalnymi elementami (nagłówek, stopka itp.), kliknij zakładkę Układ witryny i przycisk Zmień układ witryny. W oknie, które się pojawi, możesz włączyć lub wyłączyć poszczególne elementy oraz ustawić szerokość całej strony – pole Szerokość witryny.
W panelu zarządzania możesz także zmienić motyw, który wybrałeś w czasie wstępnej konfiguracji witryny. W tym celu przejdź do zakładki Motywy i zaznacz myszą styl, jaki chcesz nadać stronie. Jeśli nie możesz się zdecydować, kliknij podgląd poniżej ikony i zobacz, jak witryna wygląda w danym motywie. Na końcu kliknij przycisk Zapisz zmiany.