Wizytówka w sieci
Po zalogowaniu się do Witryn Google zobaczysz na ekranie powitalnym stronę utworzoną w poprzednim warsztacie Wakacje 2010. Kliknij ją, by przejść do edycji, a następnie naciśnij przycisk Utwórz stronę. Pojawi się formularz, w którym będziesz mógł określić typ strony oraz jej położenie w hierarchii witryny.
Domyślnie system utworzy statyczną stronę ulokowaną na tym samym poziomie menu co strona główna. Jest to dobre rozwiązanie w przypadku małych projektów albo tworzenia ważnej kategorii skupiającej podstrony do dużego projektu. W tym wypadku wystarczy wpisać nazwę i kliknąć Utwórz stronę, następnie wypełnić stronę treścią i kliknąć Zapisz.
Zamiast strony ze statyczną treścią możesz utworzyć stronę, na której ty i inni autoryzowani użytkownicy będą mogli wpisywać swoje posty jak na blogu. W tym celu ponownie kliknij Utwórz stronę, następnie zaznacz ikonę Ogłoszenia, wpisz nazwę w polu Nazwa i kliknij przycisk Utwórz stronę. Jeśli osoba z uprawnieniami do edycji zaloguje się i wejdzie na stronę z ogłoszeniami, zobaczy na niej przycisk Nowy post, za którego pomocą uruchamia się edytor notatek.
Poza statyczną stroną i blogiem można na witrynie utworzyć także Magazyn plików, gdzie możesz zamieścić materiały do ściągnięcia dla odwiedzających. Po utworzeniu strony kliknij i prześlij go do serwisu, pamiętając o ograniczeniu pojemności konta do 100 MB. Możesz także dodać Lista, czyli mechanizm zarządzania projektem.
Stronę można w każdej chwili modyfikować. Wystarczy po wejściu na nią kliknąć Edytuj stronę. W dowolny sposób można także zmieniać hierarchię. Kliknij: Więcej czynności, Zarządzaj witryną. Następnie przejdź do zakładki Strony, złap myszą element, który chcesz przenieść, i upuść link na stronę, która ma być nadrzędna. Zmiana zostanie automatycznie odzwierciedlona w menu nawigacyjnym.
Jeśli chcesz zmienić stronę główną na inną, którą utworzyłeś później (np. na blog), kliknij: Więcej czynności, Zarządzaj witryną. Następnie przejdź do zakładki Ogólne i znajdź sekcję Strona docelowa. Tam kliknij Zmień i w oknie wskaż stronę, która ma się pojawiać jako pierwsza. Potwierdź decyzję, naciskając OK, a następnie kliknij Zapisz zmiany.
Dobrze przygotowana strona powinna mieć także logo. Przygotuj je w programie graficznym, np. w rozmiarach 800x150 pikseli. Następnie kliknij: Więcej czynności, Zarządzaj witryną i przejdź do zakładki Układ witryny . Kliknij przycisk Zmień układ witryny. W oknie dialogowym, w sekcji Szerokość witryny wpisz 800 i potwierdź, klikając OK.
Wejdź w link zmień logo i w oknie dialogowym zaznacz opcję Własne logo. Kliknij Wybierz plik, wskaż plik na dysku i potwierdź przyciskiem OK. Jeśli nie chcesz, by pole wyszukiwarki kolidowało z logotypem, kliknij przycisk Konfiguruj wyszukiwanie, a następnie w oknie Konfiguruj wyszukiwanie w witrynie odznacz opcję Włącz wyszukiwanie. Potwierdź decyzję przyciskiem OK, a na końcu kliknij przycisk Zapisz zmiany.