A A A

Właściwe proporcje

PC Format 1/2009
Proces obróbki materiału wideo jest długotrwały, nawet na szybkich komputerach. Dotyczy to przede wszystkim wideo w wysokiej rozdzielczości. Niekiedy rezultat nie odpowiada założeniom. Pokazujemy, jak sobie radzić z niewłaściwie dobranymi napisami czy proporcjami filmu bez konieczności ich ponownego kodowania.

Zmiana proporcji odtwarzanego wideo


Uruchom odtwarzanie filmu, który dotychczas miał niewłaściwe proporcje. W naszym przykładzie korzystaliśmy z darmowego programu odtwarzającego o nazwie BESTplayer, głównie dlatego, że programu tego nie trzeba instalować – możesz go pobrać ze strony www.bestplayer.com.pl. Jednak dekoder FFDShow współpracuje praktycznie z każdym odtwarzaczem, więc nie ma znaczenia, jaki program wykorzystujesz do odtwarzania. W trakcie odtwarzania filmu pojawi się w zasobniku systemowym na pasku zadań co najmniej jedna ikona dekodera FFDShow – możesz zobaczyć dwie ikony, pierwsza jest ikoną dekodera audio, a druga dekodera wideo. Kliknij ikonę prawym klawiszem myszki i z menu kontekstowego wybierz opcję ffdshow Video Decoder.


Zobaczysz okno: Konfiguracja dekodera video ffdshow. Po lewej stronie jest wyświetlona lista kategorii, w których ramach są udostępniane różne opcje. Z listy tej wybierz kategorię Zmiana rozmiaru.


Po prawej stronie okna zobaczysz opcje związane z ustawieniem wielkości obrazu wideo. Zaznacz opcję Określ proporcje boków obrazu. Następnie w sekcji Proporcje boków obrazu ustaw opcję Ustaw ręcznie. Dzięki zaznaczeniu tej opcji możesz wybrać właściwą proporcję obrazu dla odtwarzanego aktualnie filmu – umożliwi to rozwijana lista 2.35:1. Podpowiedź: jeżeli film jest aktualnie wyświetlany w proporcjach pełnoekranowych 4:3 i wszystko wygląda na ściśnięte, sprawdź na obwolucie płyty DVD oryginalne proporcje filmu (np. 2,35:1) i taką wartość wybierz z rozwijanej listy, a następnie zaznacz pole wyboru i kliknij OK.


Jeżeli wybrane przez ciebie ustawienie nie pasuje, popróbuj z pozostałymi proporcjami dostępnymi w oknie konfiguracyjnym dekodera ffdshow. Dla wygody kolejne próby zatwierdzaj przyciskiem Zastosuj. Dzięki temu zmiany będą widoczne w oknie odtwarzacza (zakładamy, że w tle jest cały czas odtwarzany film), a ty będziesz miał do dyspozycji cały czas otwarte okno konfiguracyjne dekodera. Podpowiedź: jeżeli film jest aktualnie wyświetlany w proporcjach pełnoekranowych 4:3 i wszystko wygląda na ściśnięte, sprawdź na obwolucie płyty DVD oryginalne proporcje filmu (np. 2,35:1) i taką wartość wybierz z rozwijanej listy, a następnie zaznacz pole wyboru i kliknij OK.

Właściwe proporcje

Każdy film, który trafia na dysk komputera, pochodzi z jakiegoś źródła. Często źródłem jest płyta DVD z filmem. Niewłaściwe przegranie filmu z płyty DVD na dysk twardy może skutkować nieprawidłowymi proporcjami w przekonwertowanym materiale wideo. Aby uniknąć błędów podczas przegrywania płyt DVD Video, warto poznać podstawowe formaty obrazu wideo. Rozróżniamy dwie główne kategorie formatów obrazu: obraz pełnoekranowy oraz obraz panoramiczny. Pierwszy to typowy format stosowany w telewizji, charakteryzujący się proporcjami 4:3. Z kolei proporcje filmów panoramicznych mogą być bardzo różne, ale olbrzymia większość filmów panoramicznych korzysta z formatów o proporcjach: 2,35:1, 1,85:1 oraz 1,78:1 (ten format jest lepiej znany jako właśnie 16:9). Z tych trzech formatów proporcji ekranu pierwszy i ostatni zdecydowanie przeważają.

Uwzględniając format obrazu, trzeba jeszcze pamiętać o tym, że formaty panoramiczne mogą występować w dwóch odmianach: anamorficznej i nieanamorficznej. W odmianie anamorficznej obraz panoramiczny jest zapisany na płycie DVD Video w taki sposób, że jest wykorzystywana pełna rozdzielczość, a co za tym idzie, film ma najwyższą możliwą dla DVD jakość. W tym przypadku przydzielenie właściwych proporcji odbywa się automatycznie w trakcie odtwarzania. Z kolei w przypadku nieanamorficznego obrazu panoramicznego jakość filmu jest gorsza, gdyż oprócz istotnych danych obrazu (kadru filmowego) kodowane są także – widoczne później podczas odtwarzania – czarne pasy na górze i na dole kadru. W naszym artykule założyliśmy, że źródłowy materiał wideo, tj. ten, z którego powstał zapisany na dysku twardym plik wideo, był obrazem anamorficznym.

Na koniec jeszcze jedna wskazówka: skąd wiadomo, w jakim formacie jest obraz konkretnego filmu zapisanego na oryginalnej płycie DVD? Dane na ten temat powinien opublikować wydawca – znajdują się one zazwyczaj na tylnej stronie okładki filmu DVD.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2025
  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto