Każdy przyszły lub obecny posiadacz własnej strony WWW staje przed wyborem serwera, tzw. hostingu, na którym opublikuje pliki swojej witryny w sieci. Jeśli dysponujesz szybkim łączem internetowym (zwłaszcza w kierunku do sieci – tzw. upload), możesz to zrobić na własnym komputerze, instalując odpowiednie oprogramowanie. O wiele prostszym i zdecydowanie bardziej komfortowym rozwiązaniem jest jednak skorzystanie z oferty firmy specjalizującej się w tego typu usługach. Dzięki temu nie będziesz musiał się martwić o administrowanie sprzętem, konserwację infrastruktury, tworzenie kopii bezpieczeństwa danych i zapewnienie stałego dostępu do strony, a także irytować się szumem pracującego 24 godziny na dobę komputera. Za to wszystko odpowiedzialny będzie usługodawca, który w większości kont komercyjnych gwarantuje niemal nieprzerwany dostęp do twojej witryny, przez cały okres trwania umowy. A częste backupy oraz opieka administracyjna nie tylko w kwestii konserwacji technicznej, ale też stałej aktualizacji oprogramowania są wpisane w podstawowy zakres świadczonych usług.
Przeglądając różne witryny w sieci lub kartkując strony magazynu komputerowego, niejednokrotnie natknąłeś się na reklamy największych firm hostingowych na polskim rynku, takich jak: home.pl, nazwa.pl,
kei.pl czy 1and1.pl. Kolorowe kreacje, atrakcyjne hasła, a czasem też piękne kobiety zachęcają do skorzystania z takiej usługi, która w większości przypadków na początku przygody z daną firmą jest objęta specjalną promocją, czasem sięgającą nawet 80 proc. rabatu na czas pierwszego roku abonamentowego. Przyjrzeliśmy się aktualnym ofertom nie tylko tych znanych firm, ale również mniejszych, które są polecane przez społeczność webmasterów w internecie. O wielu może usłyszysz pierwszy raz, ale ich oferty wcale nie ustępują gigantom rynkowym.
1. Miejsce zależy od profilu strony?
Pierwszym krokiem jest ustalenie, pod jakiego typu stronę WWW potrzebujesz serwera. Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z tworzeniem stron internetowych, idealnym rozwiązaniem będzie hosting współdzielony, który jest najpopularniejszy wśród początkujących webmasterów. Taki rodzaj hostingu sprawdza się w przypadku stron prywatnych i firmowych. W ramkach na dole strony zobaczysz wymienione 4 najpopularniejsze rodzaje usług hostingowych: poczta e-mailowa, blog, strona WWW, portal lub sklep.
2. Gdzie kupić domenę internetową
W parze z zakupem serwera idzie zazwyczaj kupno domeny internetowej, czyli adresu, pod którym będzie dostępna twoja witryna w sieci. Wiele firm hostingowych coraz częściej dorzuca adres z końcówką .pl jako gratis do serwera, ale rejestratorzy, tacy jak home.pl i nazwa.pl, kuszą też niezależnymi promocjami, dzięki którym można dostać domenę za grosze lub całkowicie za darmo, nawet bez konieczności zakupu serwera. Tkwi w tym jednak pewien haczyk. Promocja obowiązuje tylko przez pierwszy rok korzystania z domeny. Jeżeli klient będzie zainteresowany przedłużeniem ważności adresu o kolejny rok, może się zdziwić, gdy otrzyma fakturę na kwotę około 123 złotych, bo takie są standardowe ceny przedłużenia domeny. Wtedy do głowy może przyjść pomysł przeniesienia domeny do innego, tańszego rejestratora, ale niestety takiej praktyki zabrania regulamin promocji, w której klient otrzymał domenę za grosze. W tej sytuacji użytkownik będzie zmuszony do przedłużenia adresu witryny na kolejny rok u tego samego rejestratora. Dopiero po upływie kolejnego roku może przenieść adres do innej firmy. Do wykonania tej operacji niezbędny jest kod Authinfo (dla domen polskich) lub AuthCode (dla domen globalnych) potwierdzający własność domeny, co wiąże się z dopełnieniem kolejnych formalności. I tu mogą się zacząć następne problemy, które mają skutecznie zniechęcić klienta do pomysłu zmiany rejestratora. Aby taki kod otrzymać, klient musi złożyć specjalny wniosek, w którym należy podać pełne dane domeny i dane osobowe, w tym PESEL (w przypadku osób fizycznych) lub REGON (w przypadku firmy). Całej tej procedury nie można wykonać zwykłym e-mailem, a dopuszczalne formy dostarczenia takiego potwierdzenia to: faks, skan lub poczta tradycyjna.
Zanim więc zdecydujesz się na zgarnięcie atrakcyjnego adresu za bezcen, zastanów się, czy chcesz przepłacać za przedłużenie ważności domeny. Dla porównania u najtańszych rejestratorów domen za odnowienie adresu z końcówką .pl zapłacisz o połowę mniej niż w home.pl
lub nazwa.pl. Najbardziej atrakcyjny cennik znajdziesz w ovh.pl,
gdzie za rejestrację domeny za pierwszy rok zapłacisz 12 złotych z groszami, a za przedłużenie tylko niecałe 50 złotych.
Forum o hostingu
Jeżeli nie wiesz, jaki serwer będzie najlepszy dla twojej strony, odpowiedzi możesz poszukać w internecie, na forum pod adresem www.webhostingtalk.pl. Znajdziesz tam opinie innych użytkowników o polskich firmach hostingowych, a w przypadku wszelkich wątpliwości dotyczących serwerów ogromna społeczność profesjonalistów pomoże w rozwiązaniu nurtujących cię pytań i w wyborze odpowiedniego serwera pod twój serwis w sieci.