A A A

Własne miejsce w sieci

PC Format 6/2013
Do uruchomienia własnej strony w internecie niezbędny jest serwer WWW, na którym umieścisz pliki strony. Sprawdziliśmy aktualne oferty firm na rynku oraz podpowiadamy, na co zwracać uwagę i czym się kierować przy wyborze hostingu. Podpowiadamy też, gdzie najlepiej kupować domeny internetowe. Mateusz Nosel

3. Jaki wybrać serwer?

Przygotowane przez nas zestawienie ofert komercyjnych i kilku bezpłatnych usług ma charakter informacyjny, przybliżający parametry oraz możliwości serwerów. Podpowiadamy, na co zwracać uwagę przy wyborze odpowiedniej dla siebie firmy hostingowej.

Skupiliśmy się na ofertach serwerów współdzielonych, które bez problemu udźwigną nawet kilka stron internetowych w ramach jednego konta. W naszym zestawieniu w tabeli uwzględniliśmy oferty 5 dużych (az.pl, home.pl, nazwa.pl, 1and1.pl, kei.pl) i 5 mniejszych firm (iq.pl, prohost.pl, hekko.pl, linuxpl.com, superhost.pl) oraz 3 usługi darmowe (friko.pl, cba.pl, strefa.pl). W przypadku komercyjnych usług w porównaniu uwzględniliśmy po dwa rodzaje serwerów – najtańsze i przeciętne pod względem rocznych kosztów (wszystkie z bazą danych MySQL, która jest wymagana w przypadku stawiania stron opartych np. na Wordpressie czy Joomli).

Przestrzeń dyskowa

Z punktu widzenia początkującego użytkownika prawdopodobnie najważniejsza będzie oferowana przestrzeń dyskowa. Pamiętaj jednak, że strona bez materiałów multimedialnych, takich jak albumy zdjęć czy materiały wideo lub audio, zajmuje naprawdę niewiele miejsca. Nawet jeśli postawisz witrynę na bazie jakiegoś CMS, prawdopodobnie nie przekroczysz nawet 150 MB. Zastanów się, czy potrzebujesz dużej pojemności serwera. Firmy hostingowe oferują sporą powierzchnię.

Przy najtańszym założeniu za niecałe 50 złotych rocznie możesz otrzymać nawet 2 GB, które bez problemu wystarczą na średnio zaawansowany blog lub stronę prywatną czy firmową, a nawet kilka mniejszych stron. Dla bardziej wymagających użytkowników dostępne są plany o powierzchni od 10 do 200 GB, którą można przeznaczyć poza stroną WWW również na konta e-mailowe i przechowywanie danych, co sprawdzi się szczególnie w przypadku firm.

Transfer danych

Sama przestrzeń nie powinna być czynnikiem decydującym o wyborze serwera. Zwróć też uwagę na limit transferu danych. Jest to wartość, która określa ilość danych przesyłanych z i do twojego serwera, a więc w obu kierunkach. Prościej mówiąc, to wszelki ruch odbywający się w obrębie twojego serwera. Obecnie coraz więcej firm oferuje transfer bez limitu danych, ale wciąż część usługodawców określa limit w rozliczeniu miesięcznym lub rocznym.

Liczba domen i subdomen

Oprócz tych dwóch głównych parametrów warto zwrócić uwagę na liczbę obsługiwanych domen i subdomen, liczbę kont FTP i skrzynek pocztowych oraz ich ewentualne ograniczenia, które limitowane są tylko u niektórych usługodawców.

Technologie i języki skryptowe

Ważnym czynnikiem dla programistów i zaawansowanych web- masterów okażą się obsługiwane technologie skryptowe i języki. Dziś każda firma obsługuje PHP, ale nie każda zezwala na własne ustawienia wersji. Niektóre starsze wersje skryptów, które nie są już rozwijane, nie współpracują z najnowszymi wersjami PHP 5.2, 5.3 i 5.4, a jedynie z wersją 4.x. Jeśli twoja strona korzysta ze starego oskryptowania, zalecana jest oczywiście aktualizacja i modyfikacje ze względów bezpieczeństwa. Jeśli masz zbyt małą wiedzę programistyczną, aby to zrobić, zwróć uwagę, które firmy obsługują PHP w wersji 4 i 5 oraz zastanów się nad jej wyborem dla twojego konta.

Limity bezpieczeństwa i gwarancja dostępności

Wszystkie firmy mają przyjęte pewne parametry bezpieczeństwa. Warto im się przyjrzeć. Nie zawsze są wyraźnie podawane, przez co dotarcie do tych informacji może zająć trochę czasu. W niektórych przypadkach takie dane poznasz wyłącznie po bezpośrednim kontakcie z biurem obsługi klienta. Tak naprawdę parametry dotyczące bezpieczeństwa są najważniejsze i mają wpływ na działanie twojej strony. Mimo coraz częściej oferowanych usług bez limitów, zarówno na przestrzeń dyskową, transfer danych, jak również na pozostałe parametry szczegółowe, to właśnie limity bezpieczeństwa niosą jedyne poważne ograniczenia. O co w tym wszystkim chodzi? Z pozoru nielimitowany serwer może okazać się bardzo ograniczonym, a po przekroczeniu odgórnych limitów twoje strony będą niedostępne. Niektóre firmy, np. prohost.pl, hekko.pl i iq.pl, podają limit obciążenia CPU, a wartość tego współczynnika zależy od wybranego planu hostingu. Z kolei największe polskie firmy, takie jak home.pl czy nazwa.pl, nie podają limitu CPU, ale w parametrach bezpieczeństwa wymieniany jest limit pamięci, maksymalne użycie procesora, limit jednoczesnych połączeń HTTP czy maksymalna liczba plików na serwerze. Dla początkującego web- mastera te dane nie będą miały raczej większego znaczenia, ale dla zaawansowanych użytkowników to cenne informacje, z których wynika, kiedy można się spodziewać zablokowania usługi. Jeśli dojdzie do nagminnego przekraczania limitów, usługodawca prawdopodobnie zaproponuje przejście na wyższy plan hostingu. W praktyce wygląda to tak, że na przykład sklep internetowy postawiony na podstawie popularnego mechanizmu skryptowego będzie w jednej firmie działał bez problemu, a u innego usługodawcy (o podobnych parametrach ogólnych i cenie rocznej) może nie zadziałać wcale, ze względu na ograniczony maksymalny czas działania procesu.

Lista ograniczeń może być naprawdę długa i przed zawarciem umowy warto ją poznać, bo mimo podobieństwa parametrów podstawowych limity bezpieczeństwa dość mocno się różnią. Każda firma zapewnia gwarantowany czas dostępności usługi, który przekracza 99 proc.

Pomoc techniczna

Prawie każdy usługodawca zapewnia o całodobowej pomocy technicznej, ale w praktyce różnie z tym bywa. Na przykład w home.pl i nazwa.pl w środku nocy bez problemu nawiążesz rozmowę z konsultantem, ale możesz jedynie zgłosić awarię. Jeżeli potrzebna jest pomoc techniczna, na przykład przywrócenie danych z backupu, musisz poczekać do rana, bo dział techniczny w obu firmach w nocy nie pracuje. Zupełnie inaczej sytuacja wygląda na przykład w firmie prohost.pl, która całą dobę służy nie tylko pomocą konsultanta, ale też działu technicznego, który o każdej porze dnia i nocy jest w gotowości. To ważny czynnik, szczególnie dla osób prowadzących witryny o dużej oglądalności, które nie mogą sobie pozwolić na niedostępność nawet w nocy. Inne firmy nie oferują wygodnego czata online, ale kontakt nawiązać można drogą e-mailową, telefoniczną lub za pośrednictwem formularza na stronie internetowej. Przed wyborem konkretnej firmy warto więc sprawdzić, czy w razie awarii uzyskasz odpowiednią pomoc w nocy i dni wolne od pracy.

Promocje i dodatki

W zakresie ofert promocyjnych i rabatów bezkonkurencyjny jest home.pl, który potrafi zachęcić do swojej oferty, dając rabat na serwery nawet do 80 proc. Takie akcje promocyjne organizowane są kilka razy w roku. Standardem większości firm hostingowych są zaś oferty, które nakłaniają do zakupu usługi z 50-proc. rabatem za pierwszy rok korzystania. Dzięki temu masz okazję dokładnie poznać usługę, jej możliwości i dowiedzieć się o ewentualnych trudnościach, jakie możesz napotkać w czasie trwania abonamentu. Oprócz rabatów wiele firm oferuje w pakiecie darmowe domeny. Oferty są często odświeżane i aktualnych promocji należy szukać na stronie usługodawcy. Z kolei tylko w home.pl, az.pl i kei.pl klient otrzyma dodatkowo kupon o wartości 250 zł na promocję w Google Adwords.

Serwery darmowe

Jeśli decydujesz się na wybór darmowej usługi, nie możesz oczekiwać zbyt wiele. Hosting darmowy niesie dużo ograniczeń i zastrzeżeń, o których dowiesz się z regulaminu. Koniecznie go przeczytaj. Przede wszystkim bezpłatny serwer jest oklejony zazwyczaj sporą liczbą reklam, na którą nie masz wpływu. We friko.pl oferowany jest co prawda serwer bez reklam, ale jego pojemność wynosi tylko 150 MB, a oprócz tego nałożony jest miesięczny limit do 2500 odsłon. W cba.pl jeśli uznasz, że reklamy są denerwujące, możesz je wyłączyć, dokonując cyklicznej opłaty przelewem lub SMS-em. Jednak w tym wypadku warto rozważyć zakup hostingu komercyjnego w firmie specjalizującej się w tego typu usługach, od której można więcej oczekiwać i żądać. Atrakcyjną ofertą może się również okazać strefa.pl, która oferuje 1 GB pojemności, ale bezpłatne konto nie obsługuje plików PHP ani baz danych MySQL.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
2be.pl
2be.pl
30 sierpnia 2013, 13:23
Jako uzupełnienie wątku z przenoszeniem domen pomiędzy rejestratorami warto dodać,że dane abonenta powinny być zgodne z prawdę. Tworząc konto typu \"Jan Kowalski z ulicy Alternatywy 4\" jest problem przy operacjach na domenach, bo dane nie zgadzają się z danymi osoby, która chce zrobić cesję albo transfer.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto