A A A

Własne miejsce w sieci

PC Format 6/2013
Do uruchomienia własnej strony w internecie niezbędny jest serwer WWW, na którym umieścisz pliki strony. Sprawdziliśmy aktualne oferty firm na rynku oraz podpowiadamy, na co zwracać uwagę i czym się kierować przy wyborze hostingu. Podpowiadamy też, gdzie najlepiej kupować domeny internetowe. Mateusz Nosel

4. Wgrywanie plików

Bez względu na to, czy przygotowałeś stronę statyczną czy dynamiczną w formie blogu, portalu czy sklepu internetowego opartego na systemie zarządzania treścią (CMS), musisz przekopiować pliki z dysku twardego na swój serwer. Najlepiej do tego wykorzystać dowolnego klienta FTP, np. Total Commandera. Przy zakupie serwera powinieneś otrzymać informacje niebędne do połączenia z serwerem przez FTP (adres IP, login i hasło).

5. Konfiguracja i zarządzanie

Jeśli już poznasz podstawowe informacje na temat serwera, warto się zainteresować, w jaki sposób możesz nim zarządzać. Ściślej mówiąc, sprawdzić, jaki jest oferowany panel administracyjny. Jednym z najwygodniejszych i najbardziej intuicyjnych jest cPanel, który znajdziesz w ofercie prohost.pl. Innym popularnym panelem, aczkolwiek o nieco mniejszych możliwościach, jest DirectAdmin oferowany przez hekko.pl i linuxpl.com. Pozostałe firmy z naszego zestawienia oferują całkowicie autorskie panele, a przez to dostęp do poszczególnych narzędzi konfiguracyjnych znacząco się różni. Wybór odpowiedniego będzie raczej kwestią gustu i intuicyjności w zakresie obsługi. Znaczenie będzie mieć również potrzeba użytkownika. Początkującemu web- masterowi wystarczą podstawowe usługi, takie jak: zakładanie kont e-mailowych, podpinanie domeny oraz informacje o użyciu powierzchni i transferu. Bardziej zaawansowani administratorzy będą oczekiwać też innych opcji, m.in. tworzenia własnych stron błędów, ochrony wybranych folderów hasłem, zarządzania bazą danych oraz panelu do tworzenia zadań cyklicznych, tzw. crona. W wyborze odpowiedniego rozwiązania powinien pomóc bezpłatny okres próbny poszczególnych usług. Wykaże on, do jakich funkcji jest prosty i wygodny dostęp, a czego być może autorskiemu panelowi całkowicie brakuje.

6. Gotowa strona i testy działania

Po przekopiowaniu plików na serwer i skonfigurowaniu poszczególnych parametrów w panelu administracyjnym usługi możesz rozpocząć testy swojej witryny. W zależności od zastosowanych skryptów okaże się, czy witryna sprawnie działa na serwerze i które jej elementy mogą powodować problemy w płynności funkcjonowania. W wyborze odpowiedniego serwera może pomóc bezpłatny okres próbny, przez który możesz testować usługę bez żadnych limitów. Każda firma z naszego zestawienia oferuje 14 dni testów.

Co wpływa na obciążenie serwera

  • Zastosowane skrypty
    Zwykła statyczna strona w postaci najzwyklejszych plików html w znikomym stopniu obciąży serwer. O obciążeniu w wypadku serwisu postawionego na bazie Wordpressa, Joomli, Drupala lub innego CMS (Content Management System) albo całkowicie autorskiego rozwiązania do zarządzania treścią w serwisie decyduje liczba zainstalowanych wtyczek, dodatków i wykorzystywanych skryptów w języku JavaScript. Im ich więcej, tym większe obciążenie procesora i pozostałych zasobów. Oprócz tego znaczenie ma też wielkość bazy danych, jeżeli jest wykorzystywana, i jej rodzaj oraz liczba zapytań generowanych do niej przez wykorzystane skrypty.
  • Pliki umieszczone na serwerze
    Jeżeli na stronie publikujesz materiały wideo, które umieszczane są na twoim serwerze (a nie pobierane za pośrednictwem specjalnego kodu, np. z YouTube czy Vimeo), to w przypadku dużej liczby pobrań lub odtworzeń możesz wygenerować bardzo duże zużycie transferu danych, który u niektórych usługodawców jest limitowany.
  • Spamujące boty
    W zależności od wybranego oskryptowania, warto zainstalować dodatkowe wtyczki blokujące działanie natarczywych botów generujących tzw. ślepy ruch.

Jak zapobiegać obciążeniu serwera

Jeśli z pozoru niewielka strona o przeciętnej oglądalności generuje duże zajęcie zasobów mocy, musisz zastanowić się, co jest tego powodem. Niektóre skrypty można ręcznie zoptymalizować lub poszukać gotowych rozwiązań w internecie, a zbędne dodatki wykasować. Powodów można też poszukać w bazie danych i jej budowie, bo zła konstrukcja może być przyczyną generowania zbędnych zapytań wpływających na obciążenie zasobów. W wielu przypadkach rozwiązaniem problemu będzie instalacja skryptu do tworzenia cache strony. Spowoduje to, że strona będzie wczytywana ze statycznych plików, które zostały utworzone na skutek wcześniejszego wywołania danego zapytania do bazy danych. W ten sposób odciążysz serwer, ograniczając konieczność każdorazowego łączenia się z bazą.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
2be.pl
2be.pl
30 sierpnia 2013, 13:23
Jako uzupełnienie wątku z przenoszeniem domen pomiędzy rejestratorami warto dodać,że dane abonenta powinny być zgodne z prawdę. Tworząc konto typu \"Jan Kowalski z ulicy Alternatywy 4\" jest problem przy operacjach na domenach, bo dane nie zgadzają się z danymi osoby, która chce zrobić cesję albo transfer.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto