Wolne multimedia
Pliki w formacie WebP możesz otwierać i zapisywać m.in. w popularnej przeglądarce zdjęć IrfanView http://pcformat.pl/u/802. Instalując IrfanView, musisz pamiętać o pobraniu nie tylko programu – IrfanView, ale także pliku z pluginami (ikonka Plugins/AddOns na stronie programu), gdyż tam są właśnie biblioteki warunkujące obsługę formatu WebP.
Aby zapisać zdjęcie w formacie WebP, po otwarciu IrfanView i wczytaniu zdjęcia, kliknij File, Save as. Następnie z listy Zapisz jako typ wybierz opcję WEBP. Pojawi się okienko WebP save options, które pozwala na dostrojenie obrazu. W sekcji Save preset wskaż rodzaj grafiki, który jest najbliższy twojemu obrazowi.
Opcję jakości, Quality, najlepiej pozostawić bez zmian, bo gwarantuje odpowiednią na potrzeby WWW jakość przy niewielkiej objętości pliku. Na końcu kliknij Zapisz. W IrfanView możesz skonwertować do WebP całą kolekcję zdjęć, korzystając z funkcji przetwarzania wsadowego – File, Batch Conversion/Rename.
Podobnie jak w przypadku formatu WebM można doinstalować obsługę WebP do podsystemu graficznego Windows. Wejdź na stronę http://pcformat.pl/u/803 i w sekcji WebP Codec for Windows kliknij Download. Po uruchomieniu instalatora zaakceptuj licencję, w kolejnym kroku kliknij Typical, a na końcu Install.
Kodek WebP dostępny jest także dla Photoshopa. Znajdziesz go na stronie http://pcformat.pl/u/804. Po pobraniu pliku WebP for Photoshop rozpakuj archiwum i skopiuj plugin do folderu Plug-ins/File Formats w katalogu roboczym aplikacji. Zaletą pluginu jest obsługa nie tyko stratnej kompresji (jak w IrfanView), ale także bezstratnej – Lossless, oraz kanału przezroczystości – Alpha Chanel. Plugin obsługuje również funkcję osadzania profili koloru ICC.