Przygotowanie do druku
Sam sprzęt nie gwarantuje udanych wydruków, gdyż zdjęcia również powinny mieć odpowiednie parametry. Przede wszystkim trzeba pamiętać o odpowiedniej rozdzielczości. Matryce współczesnych aparatów i smartfonów mają wystarczająco dużo megapikseli, ale podczas obróbki fotografii łatwo obniżyć rozdzielczość. Tymczasem zdjęcie 10x15 cm (czyli 4x6 cali) przy rozdzielczości druku minimum 300 dpi powinno mieć rozmiary przynajmniej 1200x1800 pikseli.
Warto też zwrócić uwagę, że starsze aparaty robią zdjęcia z formacie 4:3, nowsze
w panoramicznym formacie 16:9, natomiast odbitka 10x15 cm ma format 3:2 i właśnie tak powinno być wykadrowane zdjęcie. Pozwoli to uniknąć sytuacji, gdy np. na zdjęciu grupowym zostaną obcięte głowy albo osoby stojące z brzegu grupy.
Trzeba też zadbać o poziom bieli i czerni na zdjęciu, a także kolory (w razie potrzeby można to skorygować w programie graficznym). Tutaj ważna jest jakość monitora oraz jego ustawienia – najlepiej sprawdzi się ekran z dobrą matrycą IPS czy VA, a także włączony tryb „fotograficzny”. Jeśli takiego nie ma, trzeba ustawić naturalne barwy (tryb „standard”) i temperaturę barwową 6500 K (lub niższą). Należy unikać obróbki zdjęć przy wysokiej jasności ekranu, bo nie widać na nim wszystkich odcieni. Do ustawienia ekranu przyda się systemowe narzędzie do kalibracji.
Profesjonalne wydruki
Epson L805 to „rasowa” drukarka fotograficzna. Drukuje sześcioma kolorami i ma wysoką rozdzielczość nominalną, wiec świetnie odwzorowuje barwy i detale. Dostępne są nośniki w wielu formatach, możliwy jest też druk z urządzeń mobilnych i przez internet (Epson Connect). Stałe zasilanie tuszem pozwala obniżyć koszt tuszu do kilku–kilkunastu groszy za zdjęcie. Za to bardzo drogi jest papier Epsona, bo kosztuje przynajmniej 50 groszy za format 10x15 lub 1 zł za A4 – warto wypróbować zamienniki.
Technologia atramentowa, piezoelektryczna
Format druku A4 bez ramek
Rozdzielczość 5760x1440 dpi
Czas druku zależnie od formatu i jakości
Łączność USB, Wi-Fi
Wymiary 547x289x187 mm
Waga 6 kg
Cena około 1100 zł
Koszt zdjęcia 10x15 od 50 groszy
Aparat z drukarką
Wróciła moda na aparaty typu polaroid, które od razu drukują wykonane zdjęcie w formacie karty kredytowej. Pomysł rozwija firma Fujifilm, jej seria aparatów nosi nazwę Instax, a najpopularniejszy model to Mini 8. Obecnie w sprzedaży jest już jego następca, Mini 9 z lusterkiem do zdjęć selfie. Wyższe modele to Mini 70 z automatyczną kontrolą ekspozycji, Mini 90 z zaawansowanymi ustawieniami ekspozycji, Wide 300 drukujący dwukrotnie większe zdjęcia, a także Square SQ10 z ekranem LCD i funkcją obróbki zdjęć.
Aparaty Instax są dostępne w różnych kolorach. Drukują na specjalnym papierze, przy czym pakiet 20 kartek kosztuje aż 60 zł. Mimo wysokich kosztów eksploatacji nadają się do zabawy i użytku amatorskiego.
Technologia termiczna, zero ink
Format druku 54x86 mm z ramkami
Rozdzielczość brak danych
Czas wywołania do 3 minut
Łączność brak
Wymiary 116x118x68 mm
Waga 310 g
Cena około 330 zł
Koszt zdjęcia 10x15 około 3 zł