F.lux – zadbaj o swoje oczy
Długotrwała praca na komputerze, szczególnie wieczorami bądź w nocy, potrafi poważnie zakłócić naturalny rytm doby i wpłynąć na twoje samopoczucie następnego dnia. Dzieje się tak za sprawą domyślnych ustawień monitora, którego intensywne światło oszukuje organizm. Darmowy program F.lux pomoże ci zadbać o zdrowie i spokojny sen, dostosowując automatycznie jasność i temperaturę barw wyświetlacza do aktualnej pory dnia. Pokazujemy, jak z niego skorzystać.
Po pierwszym, samoczynnym rozruchu programu zauważysz z pewnością, że pojawieniu się niewielkiego panelu F.luksa nad zasobnikiem systemowym towarzyszy płynna zmiana temperatury barwowej ekranu. Jest to efekt automatycznego dostosowania się ustawień wyświetlacza do domyślnego położenia geograficznego (1) oraz aktualnej godziny, którą symbolizuje charakterystyczna sinusoida (2).
Jeśli chcesz już teraz zobaczyć, jak będzie się prezentował obraz na twoim monitorze w poszczególnych fazach dnia, kliknij myszką dowolne miejsce na wykresie, a uruchomiony w ten sposób tryb poglądu w ciągu kliku sekund pokaże ci wszystkie przejścia „tonalne”.
Domyślnie program w przybliżeniu określa lokalizację użytkownika. Z tego powodu zmiany parametrów wyświetlania mogą nie pasować do aktualnej godziny. Dlatego też zalecamy skorzystanie z przycisku Settings (3) w celu dokonania niezbędnych modyfikacji. Panel przełączy się wówczas na widok ustawień. Naciskając Change, wywołasz okno, w którym precyzyjnie określisz swoje położenie dzięki wpisaniu nazwy miejscowości lub kodu w polu Please enter a zipcode or location i kliknięciu Search. Po pojawieniu się właściwej mapki w dolnej części okna wystarczy już tylko zatwierdzić wybór przyciskiem OK.
Warto pamiętać, że w panelu ustawień znalazły się również opcje ręcznej konfiguracji maksymalnej i minimalnej temperatury barwowej, między którymi program będzie się płynnie przełączał. Do zmiany tych parametrów służą dwa charakterystyczne suwaki. Pamiętaj też, że w każdej chwili możesz czasowo zawiesić działanie programu, zaznaczając pole Disable for one hour.
Szybki transfer plików
Podczas pracy na komputerze bardzo przydatny może się okazać wirtualny dysk twardy. Dzięki posiadaniu konta w udostępnionej przez Microsoft usłudze OneDrive nie będziesz już musiał korzystać z pamięci USB do przenoszenia plików. Wystarczy dostęp do internetu, by dane raz przesłane do chmury zostały bezpiecznie przeniesione na twoje dowolne urządzenie. Nic też nie stoi na przeszkodzie, aby podzielić się efektami swojej pracy ze współpracownikami – w tym celu wystarczy udostępnić im odnośnik do dowolnego pliku. Niewątpliwą zaletą OneDrive jest wielkość udostępnianej za darmo przestrzeni dyskowej, która wynosi od 15 do 30 GB. W przypadku posiadania aktywnej subskrypcji pakietu biurowego Office 365 dostęp do chmury jest nielimitowany. Alternatywą dla usługi OneDrive może być np. Dysk Google lub Dropbox.
Focus Booster – skup się na wykonywanym zadaniu
By zwiększyć swoją wydajność, warto zadbać wcześniej o odpowiednią motywację do pracy. Doskonale nadaje się do tego tzw. metoda pomodoro. Ta prosta technika zarządzania czasem opiera się na kilku istotnych założeniach – wyznaczeniu zadania i 25-minutowych bloków intensywnej, nieprzerwanej pracy (tzw. okresy pomodoro) przedzielonych 5-minutowymi, obowiązkowymi interwałami. Po każdych 4 pełnych blokach następuje jedna dłuższa przerwa dla zregenerowania sił. Do wdrożenia tej techniki potrzeba jedynie odrobiny samozaparcia i czasomierza. Znakomicie sprawdzi się tu specjalna aplikacja – Focus Booster. Program dokładnie dopilnuje wykorzystania bloków czasu, powiadamiając o przerwach oraz konieczności ponownego skoncentrowania się na zadaniu.