A A A

Wykuj świat gry

PC Format 01/2012
Gra zaskakuje prostą i schematyczną grafiką oraz wciągającą rozgrywką. Jej ideą jest samodzielne budowanie świata, w którym będziesz się bawił. Posłużą ci do tego narzędzia własnoręcznie wykonane z surowców, które sam odkryjesz. KRZYSZTOF WOŹNIAK

Dodatkowe możliwości

Gdy znudzi cię gra w pojedynkę, możesz rozpocząć przygodę wspólnie z przyjaciółmi. Na fanowskich stronach (polecamy http://minecraft.pl) znajdziesz długie listy serwerów, na których naraz znajdować się może nawet 100 graczy. Co ważne, żadnemu z nich nigdy nie zabraknie przestrzeni do budowania, gdyż światy Minecrafta rozszerzają się automatycznie w miarę zbliżania się postaci do krawędzi wcześniej wygenerowanego uniwersum.

Kolejną mocną stroną Minecrafta jest prosta budowa, która w połączeniu z kreatywnością fanów zaowocowała setkami krążących po sieci pluginów. Odmieniają one model zabawy, dzięki wprowadzeniu np. możliwości handlu z innymi graczami, dodaniu RPG-owych umiejętności wraz z możliwością ich rozwijania. Co ważne, oprócz wersji pecetowej istnieją także wydania pocket na smartfony Apple’a oraz wykorzystujące system Android. Wersja na Xboksa 360 ma zaś niedługo się doczekać wsparcia dla Kinecta, co zapewne uatrakcyjni rozgrywkę.

Niestety, w projekcie Minecraft widać ciemną stronę. Nie znamy innej gry, w której za betę trzeba było płacić. A to wcale nie musi być koniec kosztów. Z jednej z ostatnich wersji „umowy z użytkownikiem” usunięto bowiem zapis, że wszystkie dodatki i rozszerzenia będą udostępniane klientom za darmo. Może to oznaczać (w kontekście tego, że opublikowana w USA 18 listopada 2011 roku wersja końcowa nie zawiera wielu zapowiadanych wcześniej elementów), że niedługo możemy się spodziewać płatnych rozszerzeń zawierających np. obiecane wcześniej tryby. Mogą to być m.in. stawiający na współzawodnictwo z innymi graczami Capture the flag oraz Adventurer pozwalający na pełniejszą eksplorację terenu. I to mimo faktu, że Minecraft 1.0 kosztuje 19,95 euro, czyli ok. 88 zł.

Pierwsze kroki w Minecraft

Sterowanie w Minecraft jest bardzo proste. Ruchami postaci sterujesz za pomocą klawiszy [W], [S], [A], [D], skaczesz spacją.


Rozgrywkę najlepiej rozpocząć od zbudowania najprostszego domostwa – ziemianki, by w nocy mieć gdzie się schronić przed potworami. Najpierw pozyskujesz podstawowy budulec – drewno. W tym celu podejdź do drzewa. Stojąc blisko niego, naprowadź kursor na pień i przytrzymaj lewy przycisk myszy.


Po zebraniu kilku pni drzewa, przyciskając klawisz [E] na klawiaturze, otwórz ekwipunek. Po przeciągnięciu drewna w pole Crafting gra automatycznie zaproponuje pocięcie go na deski. Aby czynność wykonać, wystarczy przeciągnąć deski do ekwipunku.



Klikając na zbiór desek prawym przyciskiem myszy, rozdziel je na pojedyncze sztuki, a następnie ułóż jak na obrazku (dla Craftingu znaczenie ma nie tylko dobór materiałów, ale również ich ułożenie). Stworzyłeś właśnie stół rzemieślniczy potrzebny do wytwarzania bardziej skomplikowanych przedmiotów:


Połóż stół na ziemi i kliknij prawy przycisk myszy. Pojawi się nowe okno tworzenia przedmiotów. Ułóż w nim deski jak na obrazku. W ten sposób skonstruujesz drzwi – podstawę każdego domostwa.


Kopać w ziemi możesz gołymi rękoma, ale jeśli natrafisz na twardą skałę, potrzebny ci będzie kilof. Aby go wykonać, ponownie kliknij prawym przyciskiem myszy na stole rzemieślniczym i rozłóż deski jak na obrazku, by wytworzyć patyki (A). Następnie, układając patyki i deski jak na obrazku (B), robisz drewniany kilof.



Poszukaj stromego wzniesienia i klikając lewym przyciskiem myszy, wykop za pomocą kilofa jamę. Pamiętaj, by wejście miało wysokość dwóch i szerokość jednego kwadratu, gdyż tylko w takim otworze osadzisz drzwi poprzez „położenie ich” prawym przyciskiem myszy u podstawy otworu ościeży. Od tej pory lewym przyciskiem myszy możesz otwierać i zamykać drzwi, by odgradzać się od nocnych niebezpieczeństw.


Tagi: gry
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto