Opisy wybranych modeli monitorów
1. miejsce - Philips 221P3LPYES
Monitor o dużych możliwościach. Jedyny, który pozwala na regulowanie ekranu na wiele sposobów: można go pochylać, przekręcać do pionu i obracać ekran w poziomie bez poruszania podstawki. Do tego urządzenie ma czujnik obecności użytkownika przed monitorem oraz czujnik natężenia światła. Sam ekran zapewnia, wprawdzie nie świetną, ale całkiem dobrą jakość wyświetlanego obrazu.
PLUSY:
- Duże możliwości regulacji pozycji panelu
- Bogate wyposażenie
MINUSY:
- Słabe odwzorowanie przejść gradientowych
- Brak polskiego menu
2. miejsce - LG Flatron IPS226V
Główną zaletą tego modelu jest matryca IPS cechująca się lepszymi kątami widzenia, wierniejszym odwzorowaniem kolorów i zadowalającymi przejściami gradientowymi niż matryce TN. Testy udowodniły, że matryca wcale nie ma zbyt długiego czasu reakcji, czego powodem miałaby być rzekomo technologia IPS. Wyniki niektórych pomiarów były nawet lepsze niż w monitorach z matrycami TN.
PLUSY:
- Odwzorowanie kolorów
- Czasy reakcji matrycy
- Kąty widzenia
MINUSY:
- Słabe możliwości regulacji pozycji
3. miejsce - Asus VH242H
Jedyny w naszym teście monitor z podświetlaniem CCFL, co automatycznie odbiło się na grubości panelu, znacznie ją zwiększając, oraz poborze energii. Obraz uzyskiwany na monitorze jest całkiem niezły, np. jeśli chodzi o płynność przejść gradientowych. Zaleta to spora liczba złączy audio oraz wideo, a wady to niejednorodne podświetlenie i dość duży błąd odwzorowania kolorów.
PLUSY:
- Dobra jasność i kontrast
- Duża przekątna
MINUSY:
- Przeciętne odwzorowanie kolorów
- Brak polskiego menu
4. miejsce - Iiyama ProLite E2273HDS
Monitor, jak przystało na model z podświetlaniem LED, ma bardzo cienki ekran. Dość przeciętnie wypada pod względem realnej, zmierzonej jasności oraz statycznego kontrastu, ale nieźle sobie radzi z poprawnym odwzorowaniem kolorów. Czasy reakcji urządzenia są raczej umiarkowane. Można narzekać na niewielką liczbę funkcji w menu, jednak do większości zastosowań to w zupełności wystarczy.
PLUSY:
- Zadowalająca jakość odwzorowania kolorów
- Dobre wyposażenie
MINUSY:
5. miejsce - AOC i2353Fh
Bardzo cienki panel oraz efektowna aluminiowa ramka. Oryginalnym rozwiązaniem jest umieszczenie dotykowego panelu sterowania na podstawce urządzenia. W podstawce umieszczono także złącza monitora. Producent zadbał również o ładne menu ekranowe. Ten efektowny monitor nie jest jednak pozbawiony minusów. Jakość odwzorowania kolorów jest przeciętna mimo zastosowanej w nim matrycy typu IPS.
PLUSY:
- Futurystyczny wygląd
- Estetyczne menu
- Matryca IPS
MINUSY:
- Przeciętne czasy reakcji
- Nie najlepsze odwzorowanie kolorów
6. miejsce - Benq RL2240H
Monitor jest przeznaczony dla graczy, zwłaszcza fanów RTS-ów. O jego przeznaczeniu miały zdecydować bardzo krótkie czasy reakcji matrycy. Faktycznie są one lepsze niż w większości przetestowanych przez nas monitorów, jednak nie na tyle dobre, by zdeklasować konkurencję. Unikatowe cechy monitora to wyjątkowy kolor oraz rozbudowane menu.
PLUSY:
- Bardzo atrakcyjna cena
- Dobra jakość kolorów
- Krótkie czasy reakcji
MINUSY:
- Fatalny kontrast statyczny