Z intelem szybciej
Powtórz trzy pierwsze kroki z rozdziału „Konfiguracja RAID”. Jednak tym razem nie będą to dwa dyski działające jako RAID0, lecz dwa niezależne napędy HDD i SSD.
Zainstaluj system na zwykłym dysku (nie SSD). Następnie w systemie zainstaluj wszystkie sterowniki (chipset, grafika itd.).
Zainstaluj dodatkowy program Intel Rapid Storage Technology (Intel RST) RAID Driver, który znajdziesz zarówno na płycie CD ze sterownikami płyty głównej, jak również na stronie internetowej Intela. Instalacja ogranicza się do przejścia przez kilka okien kreatora. Nie powinna nastręczać trudności.
Upewnij się, że dysk SSD nie ma żadnych partycji. Jeśli ma, usuń je. Następnie w menu Start odszukaj aplikację Technologia pamięci Intel Rapid i uruchom ją.
W głównym oknie programu widać komunikat pod napisem Performance. Kliknij link Enable.
Program wyświetli okno konfiguracyjne, w którym można ustawić dysk służący do buforowania danych (SSD), a poniżej dysk, który będzie za jego pomocą przyspieszony (HDD). Domyślne ustawienia są zwykle poprawne, można jedynie zmienić tryb buforowania. Tryb Enhanced Mode zapewnia większe bezpieczeństwo danych, bo dane są od razu zapisywane na dysku twardym. Tryb Maximized mode jest szybszy, bo zapis odbywa się na SSD, a dopiero później na HDD – istnieje ryzyko, że przy zaniku zasilania niezapisane pliki zostaną utracone.
Kliknij przycisk OK, by włączyć akcelerację. Dysk SSD będzie od tej chwili oznaczony w programie jako Cache volume.
Możesz także włączyć funkcję Dynamic Storage Accelerator, klikając Enable przy jej nazwie. Zwiększa ona wydajność SSD w wyniku zmiany profilu zasilania, ale może powodować problemy przy dyskach pochodzących od innych producentów niż Intel. Wtedy będziesz musiał ją wyłączyć.