Z intelem szybciej
Rozwiązanie sprawdza się oczywiście głównie w laptopach, w których energooszczędność to podstawa, ale także w pecetach, gdy trzeba wyłączać je na dłuższy czas albo zależy ci na oszczędzaniu energii.
Technologia Rapid Start wymaga dysku SSD, którego pojemność jest przynajmniej taka, jak pojemność pamięci RAM (by cała zawartość RAM zmieściła się na dysku). Nie ma znaczenia, czy system zechcesz instalować na SSD czy HDD – ważne jest tylko, by na SSD pozostawić odpowiednią ilość miejsca na partycję hibernacji. My zakładamy, że system jest zainstalowany na dysku twardym (HDD), a SSD jest w całości wolny.
Podobnie jak we wszystkich poprzednich rozwiązaniach musisz wejść do ustawień UEFI (za pomocą klawisza [Del] lub [F2]), a następnie do sekcji Advanced. Teraz przejdź do funkcji Intel(R) Rapid Technology i naciśnij [Enter]. Klawiszem [+] lub [-] zmień ustawienie na Enabled.
Klawiszem [Esc] przejdź do menu głównego ustawień UEFI, następnie w prawo do sekcji Exit, wybierz Save Changes and Exit i naciśnij [Enter]. Gdy pojawi się pytanie o zapis ustawień ponownie naciśnij [Enter].
Teraz na dysku SSD, za pomocą programu Diskpart, trzeba utworzyć partycję hibernacji. Uruchom system. W menu Start odszukaj Wiersz polecenia, kliknij go prawym klawiszem myszy, a następnie kliknij Uruchom jako administrator.
W linii poleceń wpisz diskpart i naciśnij [Enter]. Polecenie list disk wyświetli listę dysków. Wybierz dysk SSD poleceniem select disk 1 (chyba że w twoim komputerze jest oznaczony innym numerem).
Utwórz partycję o pojemności równej lub większej niż pojemność RAM, za pomocą polecenia create partition primary size=16 384. To liczba odpowiadająca 16 GB pamięci. Dla 8 GB będzie to 8192, dla 4 GB – 4096.
Za pomocą polecenia detail disk wyświetl listę woluminów (partycji). Poleceniem select volume 3 wybierz określony wolumin (chyba że w twoim komputerze jest oznaczony innym numerem).
Polecenie set id=84 override zamieni wolumin na partycję hibernacji. Możesz już wyjść z programu za pomocą komendy exit.
Pozostaje jedynie zainstalować oprogramowanie Intel Rapid Start z płyty CD dostarczonej przez producenta płyty głównej albo ze strony Intela.
Po instalacji pojawi się w Start program Intel(R) Rapid Start Technology Manager. Za jego pomocą możesz włączać lub wyłączać funkcję Rapid Start. Suwakiem możesz też ustawiać czas, po jakim system będzie przechodził w stan hibernacji.