Druk we własnym zakresie
Dysponując drukarką atramentową lub termosublimacyjną, możesz samodzielnie drukować zdjęcia. Drukowanie w domu jest droższe i zajmuje więcej czasu, ale za to możesz do woli eksperymentować z kolorami, formatami czy rodzajem papieru, aż uzyskasz pożądany efekt.
Niestety, koszt druku w przeliczeniu na pojedyncze zdjęcie jest wyższy niż w przypadku fotolabu (zdjęcie 10x15 ok. 90 groszy). Większym wyzwaniem jest odpowiednia jakość zdjęć, a tę zagwarantuje drukarka przynajmniej średniej klasy za 500 zł (nadal mówimy o druku amatorskim), a także materiały eksploatacyjne dobrej jakości.
Przygotuj monitor
Aby mieć pewność, że monitor poprawnie wyświetla zdjęcia (które później będą drukowane), warto go skalibrować. „Prawdziwa” kalibracja w warunkach domowych jest trudna, bo trzeba dysponować specjalnym zestawem za 500–1000 zł. W praktyce lepiej dołożyć kilkaset złotych i kupić dobry monitor z matrycą IPS, wtedy kalibracja w zasadzie nie będzie potrzebna.
Monitor musi być również skonfigurowany w odpowiedni sposób. W większości modeli najlepsze warunki uzyskamy, ustawiając jasność na 20–30 proc. skali, a kontrast na około 50 proc. skali. W odpowiednim ustawieniu obrazu pomoże też funkcja kalibracji w Windows 7 – nasz artykuł na ten temat znajdziesz pod adresem http://pcformat.pl/u/720. Tryb wyświetlania powinien być ustawiony na sRGB (lub standardowy czy normalny), a temperatura barwowa na 6500 K. Nie w każdym monitorze da się to ustawić, ale generalnie trzeba wystrzegać się jaskrawych, zimnych kolorów, bo na papierze na pewno nie zostaną odwzorowane. W przeciwieństwie do monitora papier nie świeci.
Na czym drukować
Zdjęcia można drukować na każdej drukarce atramentowej, ale efekt nie zawsze będzie tak samo dobry. Naturalnie trudno wskazać jedno najlepsze urządzenie, bo wszystko zależy od wymagań użytkowników.
W tabelce podajemy przykłady czterech urządzeń, które można wykorzystać do druku zdjęć. Brother MFC-J5910DW to niedrogi sprzęt dla osób, które chcą drukować w formacie A3 (przy tej wielkości wydruk może kosztować mniej niż odbitka). Niestety, ten model drukuje tylko czterema kolorami, poza tym druk zdjęć jest bardzo powolny.
Za to dwie typowe drukarki fotograficzne to Canon Pixma MG6450 oraz Epson Expression Premium XP-600. Korzystają one z 5-kolorowego zestawu atramentów, dzięki czemu zapewniają wierniejsze kolory. Dla osób, które chcą obniżyć koszty eksploatacji, dostępne są materiały eksploatacyjne o podwyższonej pojemności. Dodatkowo Canon i Epson ma bogatą ofertę papierów fotograficznych.
Innym przykładem drukarki jest HP Deskjet Ink Advantage 6525. Wszystkie modele z rodziny Ink Advantage cechują się obniżonymi kosztami druku (mniej więcej o połowę). Niestety, są to również urządzenia drukujące za pomocą czterech kolorów, a więc raczej do dokumentów niż do zdjęć.
Przygotuj drukarkę
Warto sobie uświadomić, że nawet najlepsza drukarka nie zapewni tak szerokiej palety barw, jak monitor. To samo dotyczy kontrastu, czyli różnicy między bielą a czernią. Nawet biel papieru fotograficznego jest inna niż biel ekranu. Dlatego wydruk nigdy nie będzie wyglądał tak samo, jak zdjęcie na monitorze, a tym bardziej jak rzeczywisty obraz, który widzimy – nie ma na to najmniejszych szans.
Jednak, dysponując profilem kolorystycznym urządzenia, na którym będziesz drukować zdjęcia, możesz zobaczyć, jak będą one wyglądały na papierze. Nie jest to prosta sprawa, wymaga w zasadzie osobnego artykułu – znajdziesz go w PC Formacie 10/2012 albo pod adresem http://pcformat.pl/u/721.
Drukując fotografie, nie wolno zapominać o dobrej jakości materiałach eksploatacyjnych. Najlepiej, jeśli są to oryginalne tusze oraz papier fotograficzny pochodzący od producenta drukarki – gwarantuje to dobre dopasowanie tuszu do papieru, co jest podstawą podczas druku zdjęć. Z drugiej strony, w sprzedaży jest sporo dobrych, markowych zamienników – zarówno tuszów, jak i papieru fotograficznego.